E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
Bütünleşik Pazarlama İletişimi Bileşenleri

Bütünleşik Pazarlama İletişimi Özellikleri ve Bileşenleri Nelerdir?

Bütünleşik Pazarlama İletişimi basit bir kavramdır. Tüm iletişim ve mesaj türlerinin birlikte dikkatlice birleştirilmesini sağlar.

En temel düzeyde, Bütünleşik Pazarlama İletişimi veya IMC olarak adlandırdığımız gibi, tüm tanıtım araçlarını Bütünleşik etmek, böylece birlikte uyum içinde çalışmak demektir. Tanıtım, pazarlama karmasında Ps’den biridir. Promosyonların kendi iletişim araçları karışımı vardır.

Bütün bu iletişim araçları, yalıtımdan ziyade birlikte uyum içinde çalıştıklarında daha iyi çalışırlar. Toplamları, parçalarından daha büyüktür – her seferinde sürekli olarak tek bir sesle konuşmasını sağlar.

Entegrasyon sadece temel iletişim araçlarının ötesine geçtiğinde bu durum gelişir. Yatay, Dikey, Dahili, Harici ve Veri entegrasyonu gibi diğer entegrasyon seviyeleri vardır. Bütünleşik İletişimin güçlendirilmesine nasıl yardımcı oluyorlar.

Bütünleşik Pazarlama İletişimi Bileşenleri

  • Yatay Bütünleşme, pazarlama karması ve ticari işlevler arasında gerçekleşir – örneğin, üretim, finans, dağıtım ve iletişim birlikte çalışmalı ve karar ve eylemlerinin müşterilere mesaj göndermesi konusunda bilinçli olmalıdır.
  • Satış, doğrudan posta ve reklam gibi farklı departmanlar Veri Entegrasyonu aracılığıyla birbirlerine yardımcı olabilir. Bu, farklı departmanlarda ilgili verileri toplayan ve paylaşan bir pazarlama bilgi sistemi gerektirir.
  • Dikey Entegrasyon, pazarlama ve iletişim hedeflerinin, üst düzey kurumsal hedefleri ve şirket misyonlarını desteklemesi anlamına gelir.
  • Bu arada Dahili Entegrasyon iç pazarlamayı gerektirir tüm personelin yeni reklamlardan yeni gelişmelere, yeni kurumsal kimliklere, yeni hizmet standartlarına, yeni stratejik ortaklara vb.
  • Öte yandan, Dış Entegrasyon, reklam ve Halkla İlişkiler ajansları gibi dış ortakların tek bir kusursuz çözümü (uyumlu bir mesaj – Bütünleşik bir mesaj) sağlamak için birlikte çalışmasını gerektirir.

 

Bütünleşik Pazarlama İletişimi Nedir?
Bütünleşik Pazarlama İletişimi Nedir?

 

Bütünleşik Pazarlama İletişimi Özellikleri

Bütünleşik Pazarlama İletişimi çok çaba gerektirmesine rağmen, birçok fayda sağlar. Para, zaman ve stres tasarrufu sağlarken, rekabet avantajı yaratabilir, satışları ve karları artırabilir.

IMC, müşterileri arasındaki iletişimi tamamlar ve satın alma sürecinin çeşitli aşamalarında hareket etmelerine yardımcı olur. Organizasyon eş zamanlı olarak imajını pekiştirir, diyalog geliştirir ve müşterileri ile olan ilişkisini besler.

Bu ‘İlişkisel Pazarlama‘, müşterileri ile rekabetin kaçınılmaz saldırısından koruyabilecekleri bir sadakat bağını somutlaştırmaktadır. Bir müşteriyi yaşam için tutma yeteneği güçlü bir rekabet avantajıdır.

IMC ayrıca artan verimlilik sayesinde karı artırır. En temel seviyesinde, birleşik bir mesaj, bağlantısız bir çok mesajdan daha fazla etkiye sahiptir. Yoğun bir dünyada, tutarlı, konsolide ve kristal netliğinde bir mesaj, müşterileri her gün bombalayan beş yüzden fazla ticari mesajın ‘gürültüsünü’ kesmek için daha iyi bir şansa sahip.

Başka bir düzeyde, ilk araştırmalar, reklam ve doğrudan postayla paylaşılan görüntülerin hem reklam farkındalığını hem de posta çekim yanıtlarını artırdığını ileri sürmektedir. Bu nedenle, IMC, müşterilerin farkında olmak, uyandırmak ve nihayetinde bir satın alma yapmak için daha fazla yol yaratmak amacıyla çeşitli iletişim araçları üzerinden mesajlar oluşturarak satışları artırabilir.

Dikkatli bir şekilde bağlantılı mesajlar, planlı bir sırada sunulduğunda, satın alma süreçlerinin aşamaları boyunca rahatça hareket etmelerine yardımcı olan, zamanında hatırlatıcılar, güncel bilgiler ve özel teklifler sunarak alıcılara yardımcı olur. yoğun dünya.

Bütünleşik Pazarlama İletişimi Bileşenleri
Bütünleşik Pazarlama İletişimi Bileşenleri

IMC ayrıca mesajları daha tutarlı ve dolayısıyla daha güvenilir hale getirir. Bu, alıcının zihnindeki riski azaltır, bu da arama sürecini kısaltır ve marka karşılaştırmalarının sonucunu belirlemeye yardımcı olur.

Bütünleşik olmayan iletişim, mesajın etkisini seyrelten kopuk mesajlar gönderir. Bu da müşterileri şaşırtabilir, hayal kırıklığına uğratır ve endişe uyandırabilir. Öte yandan, Bütünleşik iletişim, güven verici bir emir duygusu sunar.

Tutarlı görüntüler ve ilgili, yararlı mesajlar, müşterilerle uzun süreli ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olur. Burada, müşteri veri tabanları, hangi müşterilerin tam olarak ne zaman bilgiye ihtiyaç duyduklarını tam olarak belirleyebilirler.

Son olarak, IMC, reklam, sergi ve satış literatüründe paylaşılabildiği ve kullanılabileceği için grafik ve fotoğraf gibi alanlarda çoğalmayı ortadan kaldırdığı için para tasarrufu sağlar. Ajans ücretleri, tüm haberleşmeler için tek bir kurum tarafından azaltılır ve birkaç ajans olsa bile, toplantılar tüm ajansları bir araya getirdiğinde zaman tasarrufu sağlanır – brifingler, yaratıcı oturumlar, taktiksel veya stratejik planlama için. Bu, iş yükünü ve müteakip stres seviyelerini azaltır – IMC’nin birçok faydalarından biri.

Bütünleşik pazarlama bileşenleri ve özellikleri ile alakalı umarım tatmin edici bilgi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir