bitcoin

Türkiye’nin En Büyük 10 Türk Kripto Borsası

Günümüzde neredeyse hiçbirimizin ağzından düşmeyen kelimelerden biri: Bitcoin ve Kripto Paralar oldu. Aslen 3 Ocak 2009’da Satoshi Nakamoto tarafından hayata geçirilen Bitcoin ağı ve altyapısı, şimdilerde bir yatırım aracı ve daha fazlası olarak hayatımıza doğrudan girdi.

2010 Yıllarının sonlarına doğru insanlar tarafından ufak ufak keşfedilmeye başlanan Bitcoin, artık piyasa ve hatta dünyaca herkesin yakından takip ettiği bir endeks haline geldi. Hem insanlar arasında Bitcoinin yayılmasıyla hem de Bitcoin ve diğer kripto paraların teknolojik ağlarını (işlevsel olarak) geliştirmesiyle, gözler kurulacak olan kripto para borsalarına çevrildi.

Dünyada sayıca 100’den fazla uluslararası bilinirliği ve güvenilirliği yüksek olan yabancı kripto para borsaları var. Biz sizler için markaların ve hatta ülkelerin yarıştığı kripto para sektöründe, ilk 10 Türk Kripto borsasını araştırdık ve derledik fakat sıra veyahut kıyaslama yapmayı tercih etmedik çünkü araştırmamızın sonunda bizde as bayrakları as havasına girdi

Paribu

paribu

Listemize ilk sıradan katılan Paribu, 2017 yılında kripto para sektörüne ilk adımını atmıştır. Paribu’nun kurucusu ve CEO’su Yasin Oral’dır.

Toplam İşlem Hacmi (24saatlik): 600 Milyon dolar. 2021’de 1 milyar dolar işlem hacmine ulaşarak Türkiye’de en büyük hacme sahip Kripto para alım satım platformu olmuştur. Aktif kullanıcısı 4 milyondan aşkındır.

BtcTurk

btcturk

2013 yılında Türk lirası ile ilk Bitcoin alım satım işlemin gerçekleştirildiği Türkiye’nin lirası tabanlı ilk kripto para alım satım platformudur. 1 Temmuz 2013 tarihinde iş insanı Kerem Tibuk tarafından kurulmuş, 2018 yılında QNB Finansinvest CEO’su Özgür Güneri tarafından devralınmıştır. BtcTurk; Akbank, Fibabanka, Denizbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası ile ödeme kuruluşu iş birliği yapmıştır. Toplam İşlem Hacmi (24 Saatlik): 310 Milyon dolar

Bitexen

bitexen

Bitexen, Türkiye’de kuruldu ve İTÜ ARI Teknokent teknoloji geliştirme bölgesinde faaliyet gösteren Bitexen Teknoloji A.Ş tarafından geliştirilmiş, bir online kripto para alım satım platformudur.

Bitexen; bankacılık, parite ve türev yatırım araçları alım satım platformları, ödeme sistemleri, bilgi güvenliği, finansal suiistimallerin önlenmesi ve inovasyon konularında yıllarca çalışmış olan Türk mühendisler tarafından kurulmuştır.Toplam İşlem Hacmi (24 Saatlik): 190 Milyon dolar

Bitci.com

kripto para

Bizim yakından takip edip kaleme aldığımız bir borsa olan Bitci.com, kripto para birimlerinin ticareti ve muhafaza edilmesi için platform sağlayan bir Türk kripto para borsasıdır. 2018 yılında Çağdaş Holding’in CEO’su olan Burak Çağdaş tarafından kurulmuştur. Kullanıcıların yatırım hareketlerini inceleyip, raporlayan ilk Türk Dijital para borsasıdır.

Ödenmiş sermayesini 20 milyon TL’den 100 milyon TL’ye yükselten ilk Türk kripto para borsası unvanına sahiptir. Ayrıca bitci.com, sponsorlukları ve çıkardığı fan jetonları ile hem ülkemizde hem de dünyada örnek olacak işlere imza atmaya devam etmektedir. Toplam İşlem Hacmi (24 Saatlik): 36 Milyon dolar.

Coinzo

coinzo

Listemize katılan en genç ve yeni olan kripto para borsalarımızdan biri olan Coinzo, İzmir merkezli olarak kurulan ilk Türk kripto para borsasıdır.

Sektörde ilk adımlarını atmasına rağmen epey ün kazanmaya devam eden Coinzo borsası, gündeme rekabetçi komisyon oranları ve sunduğu kampanyalar ile sık sık gelmekte. Toplam İşlem Hacmi (24 Saatlik): 37 Milyon dolar

Felixo.com

og image

Felixo, kripto para tüccarları ve global likidite sağlayıcıları için gelişmiş hizmetler sunan, kripto varlık işlem platformudur.

İçerik olarak, diğer borsalardan en belirgin farkı yeni nesil ödeme sistemi ve altyapısı oluşturan ilk profesyonel Türk kripto para platformlarından biridir. Toplam İşlem Hacmi (24 Saatlik): 36 Milyon dolar

BitTurk.com

bitturk

Dijital varlıkları Türk lirası ile hızlı ve güvenli alış satış imkanı sağlayan BitTurk, sunduğu dijital varlık çeşitliliği bakımından Türkiye’deki ilk borsalardan biridir.

2017’de yazılım ve inşa sürecinin hazırlanmasıyla beraber, kendini her sene ileriye taşıyan BitTurk.com, 2019 Mart ayında 20 Kripto para çeşidi ile hizmet vermeye başladı. Toplam işlem Hacmi (24 Saatlik): 30 Milyon dolar

Narkasa

narkasa

2020 yılında uluslararası olarak küreselde faaliyet gösteren Narkasa, Ocak 2021 itibariyle de Türkiye’de faaliyet göstermeye başladı. Narkasa’nın CEO’su ve sahibi aslen Kayseri’nin Talas ilçesinden olan Erdal Kaya’dır. İlk kuruluş sermayesi 500 bin TL olan şirketin ortakların yatırımıyla birlikte 5 milyon lira sermayeye ulaştı. Dünya genelinde 156 kullanıcısı olan Narkasa, tam 12 dilde uluslararası ve yerli müşterilerine hizmet sunuyor.

Narkasa.com, uluslararası kripto para derecelendirme kuruluşu Cer.live’a göre siber güvenlik sıralamasında Türkiye’de ilk sırada yer alıyor. Dünyada ise 42. Sırada yer alıyor.Toplam İşlem Hacmi (24 Saatlik): 3 Milyon dolar.

Barimeks

kripto

2017 yılında geleceğin finans sistemine ait olacağını benimseyen ve sektörde 45 yılını aşkın süredir tecrübe sahibi olmuş 3 mühendis tarafından kuruldu. Kurucu ortaklarından ikisi olarak İbrahim Demir ve Ahmet Bahadır Bozdağ şirket künyemizde yer alıyor.

Barimeks, kullanıcı dostu platformu, finans uzmanlarından kripto para ile yeni tanışan yatırımcılara kadar uzanan geniş bir yelpazeye dünya standartlarında bir hizmet sunmayı amaçlamaktadır. Toplam İşlem Hacmi (24 Saatlik): 3 Milyon dolar

Bithesap

bithesap

Londra merkezli geliştirilen bir Türk kripto para borsasıdır. Cüzdan güvenliği için soğuk depolama, hesap güvenliği için çift doğrulama sistemi kullanan olan Bithesap, sektörde tecrübesi ve altyapısı varken henüz yeniliklere fazlasıyla adım atmamıştır.

2018 yılında şirketin kurulmasıyla kampanyalar ve yeni alt koinler eklenmiş fakat kapasitesi olmasına rağmen gelişmesi sabit kalmış bir şirkettir.

Fakat halen bünyesinde en pratik kripto alım ve satım borsası unvanına sahiptir. Ayrıca dünyaca ünlü yatırım sitesi olan Investing.com ile 2018 yılında iş birliği yapmıştır. Toplam İşlem Hacmi (24 Saatlik): 3 Milyon dolar.

2021 Yılında Ethereum Fiyatlarını Bekleyen Gelişmeler yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir