23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

2021 Yılında Ethereum Fiyatlarını Bekleyen Gelişmeler

Kripto para piyasasında Bitcoin’den sonra en yüksek piyasa hakimiyetine sahip kripto para birimi olan Ethererum son günlerin en çok konuşulan finansal varlıkların başında gelmektedir. Bu yıl sürekli konuşulan ancak birçok defa ertelenen ETH 2.0 güncellemesi 1 Aralık 2020’de başlıyor. Bu süreçte, kullanıcılar en çok Ethereum varlıklarının bu değişimden nasıl etkileneceğini merak ediyor. Ethereum alıp, satan veya Tomya hesabında Ethereum varklıklarını saklayan kullanıcıların tüm Ethereum varlıklarının, Ethereum blokckzincirinde güvenle saklanmaya devam edeceğini bilmeleri gerekiyor. Peki beklenen güncelleme ve kripto para piyasasında yaşanan gelişmeler Ethereum fiyatlarına nasıl yansıyacak? Tomya uzmanları bu konuyu geçmiş ve güncel verileri kullanarak sizlere detaylıca açıkladı.

İşte 2021 Yılında Ethereumu Etkileyen Gelişmeler

  • Ethereum Cüzdan Sayıları

Glassnode verilerine göre, 2019 yılında düşüş yaşanan Ethereum cüzdan oluşturma sayısının 2020 yılının başından itibaren tekrar artışa geçtiği gözlemlenmektedir. Tomya uzmanları Ethereum aktif cüzdan sayısında yaşanan artışın büyük çoğunlukla ETH 2.0 güncellemesiyle ile ilgili olduğunu, aktif cüzdan ve cüzdan oluşturma sayısı artışının Ethereum fiyatlarında artışa sebebiyet olduğunu söylemektedir. 

Resim: Yeni Oluşturulan Ethereum Cüzdan Sayısı ve Ethereum Aktif Adres Grafiği

2020 yılının başından günümüze kadar yeni açılan Ethereum cüzdan sayısında ciddi bir artış olduğu yukarıdaki grafikte gözlemlenmektedir. Eth 2.0 heyecanı oldukça gerçek ve ağa katılan yeni adreslerin sayısındaki yükseliş ile açıkça belli oluyor. Tomya uzmanları cüzdanlarda yaşanmakta olan bu hareketlilikleri, 2021 yılında tarihi seviyelerinin üzerine çıkaracak bir boğa koşusuna neden olabileceği şeklinde yorumlamaktadır.

Resim: Toplam Ethereum Cüzdan Sayısı vs Fiyat Grafiği

En az 1 Ethereum bulunan cüzdan sayısı 19 Kasım’da tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Kasım ayında Eth 2.0 güncelleme gelişmeleriyle birlikte artış trendine giren Ethereum 623 dolara kadar yükseldi. Ethereum ağını kullanan Defi (Merkeziyetsiz Finans) ve ilgili tokenların popülerliğinin 2020 temmuz ayında başlandığı bilinen bir gerçektir. Tomya uzmanları temmuz ve ağustos aylarında Ethereum fiyatlarıda yaşanan artışın Eth 2.0 güncellemesiyle ilgili olmadığı, Defi etkisi olduğu şeklinde yorumlamaktadır.

Resim: En Az 1 Ethereum Bulunan Cüzdan Sayısı
  • ETH 2.0 Güncellemesi

Ethereum, en önde gelen programlanabilir blok zinciridir. Proof of work altyapısı ile çalışan Ethereum’da blok zincire kaydedilen işlemler madenciler tarafından denetlenir, işlemdeki şifreli yapı çözülmeye çalışılır. İlk çözen madenci ödül sahibi olur. Ancak Ethereum madencileri, işlem kısıtlığı ve yüksek maliyetler gibi sorunlar nedeniyle Proof of Stake algoritmasına geçmek istemektedir.

Beklenen bu algoritma değişikliğine ETH 2.0 güncellemesi denmektedir. Kripto para piyasalarında 3 aşamada gerçekleşecek güncellemeyle birlikte Ethereum fiyatlarında artış beklenmektedir. Tomya uzmanları okuyucular için Ethereum fiyatlarına etki edebilecek faktörleri detaylıca incelemiştir.

Resim: Blockchair Eth 2.0 Faz 0 Güncel Stake Durumu

Eth 2.0 güncellemesi için gerekli Ethereum Stake miktarı 23,181 validatörün (onaycı) güncellemeye katılmasıyla birlikte sağlandı. Gerekli şartların yerine getirilmeseinin ardından 1 Aralık 2020’de güncellemenin ilk adımının gerçekleştirilmesi beklenmektedir. 741,536 ETH’nin Stake edilmesiyle birlikte kripto para platformlarında dolaşmakta olan Ethereum miktarlarında düşüş yaşanmıştır. Arzın azalmasının diğer fazların etkileriyle birlikte 2021 yılında Ethereum fiyatını arttıracağı tahmin edilmektedir.

Resim: Ethereum 2.0 Toplam Validatör, Stake Sayısı ve Fiyatı
  • Kripto Para Platfromlarında Bulunan Ethereum Miktarı

Kripto para platformlarında tutulan Ethereum miktarı son 11 ayın en düşük seviyesine gelmiş durumdadır. Tomya uzmanları platformlarda dolaşan miktarın azalmasının, Ethereum fiyatında artışa sebep olabileceğini düşünmektedir.

Resim: Kripto Para Platformlarında Bulunan Ethereum Miktarları
  • Balina Etkileri

Blockchain izleme hizmetini geniş çaplı olarak sürdüren Whale Alerts raporlarına göre kripto balinaları bilinmeyen cüzdanlarına 1 milyon kadar Ethereum çekti. Kripto para platformlarında azalan arzın, Ethereum fiyatlarında artışa neden olması beklenmektedir.

Resim: Ethereum Balina Transferleri
Resim: Kripto Para Platformlarında ve Soğuk Cüzdanlarda Tutulan Ethereum Miktarı ve Sayısı

Veri izleme kaynağı Santiment’in raporuna göre en büyük 10 Ethereum balinasının borsalardaki birikimlerini soğuk cüzdanlara taşıdıkları görülmektedir. Son üç ayda kripto para borsalarındaki ETH coin’lerin yüzde 20,5 oranında azaldığı belirtilmektedir.

Tüm bu gelişmeler Tomya uzmanları tarafından Ethereum fiyatını 2021 yılında da artışına devam ettirebilecek faktörler olarak yorumlanmaktadır.

Kaynak : tomya.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir