E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
suwen gmy can dilek

Suwen Markasının Satış Ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Can Dilek Röportajı

1-2003 yılından bu yana Suwen markası adını duyurmaya devam ediyor. İç giyim markası olarak izlediğiniz yol ve motivasyon kaynağınız nedir?

Kurulduğumuz ilk günden beri kadınları rahat, şık ve güçlü hissettirmek için var olan markamızın vizyonu Türkiye’den özgün, kendine güvenen Türk kadınını temsil eden bir dünya markası çıkartmaktır. Bu yolda, geliştirdiğimiz tasarımlarımızda duygusal unsurlara ve detaylarda zarafete büyük önem atfederek ilerliyoruz.  

Türkiye’nin iç giyim mağaza zincirleri arasında sektördeki en büyük 5 marka içinde mağaza sayısı artışına göre en hızlı büyüyen Kadın İç Giyim Perakende markası olan Suwen, 2003 yılında İstanbul’da kurulmasından bu yana hızlı gelişti. 2005 yılında çok bölümlü mağazalarda satışa başlayan markamız, 2007 yılında kendi markasıyla ilk mağazasını açtı.

2017 yılında ülkemizin orta ölçekli ve potansiyel sahibi şirketlerine büyüme sermayesi sağlayan özel sermaye yatırım fonu olan Taxim Capital ile ortak olarak kurumsallaşma yönünde önemli adımlar attık.Bu ortaklığın ardından daha da hızlı bir büyüme sürecine başlayan Suwen, kendi markası ve özgün tasarımı ile ulaşılabilir fiyatlardan, kaliteden ödün vermediği fonksiyonel ve zarif ürünlerle müşterilerine hizmet vermektedir.

Bugün itibariyle Türkiye’de 36 ilde 123 mağazamız bulunuyor. Bunlardan 100 tanesi AVM, 23 tanesi cadde mağazası. 2021 yılı sonuna kadar 20 yeni mağaza açmayı planlıyoruz. Direkt satış ve e-ticaret kanalıyla hızlı büyümemizi devam ettiriyoruz. 1.400’den fazla ürün ve %90’ı kadın olan toplam 573 çalışanımızla faaliyetlerimize devam ediyoruz. Sadece yurtiçinde değil yurtdışında da iddialı bir konuma doğru ilerliyoruz.

Genç, orta yaş ve hamile/lohusa olarak üçe ayrılan ürün gruplarımızın her biri için odak noktamız rahat, şık ve zamansız koleksiyonlar yaratmaktan geçiyor. Ürünlerimizi her zaman “evrensel kadın” anlayışı ile tasarlıyoruz. İşlevselliğin yanı sıra rafine renklerin kullanılmasına, zarif dokular ve detaylar eklenmesine, kalitesinden emin olduğumuz kumaşlarla birlikte benzersiz parçalar yaratmaya çalışıyoruz.

Suwen, günün her anında kolaylıkla kullanılabilecek rahat ürünler sunuyor. Moda ve trendlerin değişen dinamikleri ile paralel biçimde hareket ederken, her sezon yenilenen ve farklı yaş gruplardaki kadınların şıklık arayışına dokunuyoruz.

2- Son yayınlanan reklam filminizde İçimde Suwen Var hashtagini kullanmıştınız. Markanızın adındaki anlamı ortaya çıkartan bir reklam filmi miydi? (Gizemli kadın anlamını güçlü kadın imajıyla mı birleştirmek istediniz?)

İlk reklam filmimiz olan “İçimde Suwen Var” kampanyamızla yine kendi değerlerimizi ön planda tutarak, içindeki gücün farkında olan tüm kadınlara seslendik.Klişe kalıplardan uzaklaştık ve herkese kadınların her anlarında özgürce davranarak, özgüvenli bir şekilde yaşayabileceklerini gösterdik. Kurulduğumuz ilk günden beri kadınları rahat, şık ve güçlü hissettirmek için var olduğumuzu hatırlattık.

Her zaman tüm kadınların en büyük destekçisi olduk ve olmaya da devam edeceğiz.

3-Kadınlara hitap eden bir markasınız, peki toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda ne düşünüyorsunuz?

Toplumsal cinsiyet eşitliği bizim çok önem verdiğimiz bir konu. Çalışmalarımız Birleşmiş Milletler’in Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlendirilmesi vizyonu ile paralel ilerliyor. Çalışanlarımızın yaklaşık %90’ını, yöneticilerimizin %24’ünü kadınlar oluşturuyor. Kısacası Suwen olarak biz “Women for Women” yaklaşımı çerçevesinde hareket ediyoruz.

Yakın zamanda bu konuda büyük fark yaratacak bir projeye başlayacağımızı buradan duyurmak isterim.

suwen logo pembe 1

4- Kadınlara yönelik geçmişte yaptığınız veya yapmayı düşündüğünüz sosyal sorumluluk projeleri var mı?

Ekim 2020’de Pembe İzler Kadın Kanserleri Derneği (Pİ) ile ‘İçindeki Seni Koru, Geç Olmadan Farkına Var’ sosyal sorumluluk projesini gerçekleştirdik. Bu proje kapsamında, meme kanseri tedavisinde erken tanının önemine dikkat çekmek amacıyla mağazalarımızdaki tüm ürünlerimize farkındalık etiketi taktık ve ürünlerimizin satışından elde ettiğimiz gelirin bir kısmını derneğe bağışladık.

Ayrıca zaman zaman TEV (Türk Eğitim Vakfı) ile iş birliğine gidiyor ve kız çocuklarının eğitimi ile ilgili burslara destek oluyoruz. Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde de tüm kadın çalışanlarımız adına TEV’in “Eğitimli Kızlar Umutlu Yarınlar” burs fonuna destek olduk.

5- Pandeminin seyri nedeniyle uzun süreler evlerde kaldık ve dolayısıyla ev giyiminde rahatlık ön planda yer aldı. Suwen markası iç giyimin yanı sıra ev giyim trendlerini de belirleyen bir marka. Bu yıl ev giyiminde en çok tercih edilenler nelerdi ve bizi ne gibi yeni trendler bekliyor?

Pandemi döneminde alışveriş tercihleri ev giyim, iç giyim ve hamile/lohusa gibi özel ihtiyaç kategorilerine yöneldi. Bu süreçte en çok tercih edilen ürün grupları, her yaş ve ihtiyaca uygun seçeneklerimizle pijama, gecelik, sabahlık gibi ev giyim kategorisinde oldu. Ayrıca bu dönemde hamile kategorisindeki ürün satışlarımız %25 arttı.

Evden çalışma sisteminin pandemi sırasında ve sonrasında yaygınlaşması, kadınları salon giyimi modellerine de yönlendirdi. Uyku giyimi dışında salon giyimi olarak adlandırdığımız ürün gruplarımızla kadınlar, kendilerini hem şık hem de rahat hissettikleri için bu kategorideki ürünlerimizi daha fazla tercih ettiler. Bu dönem aynı zamanda pijama satışlarını artırdı. Daha önce koyu renk pijamalar tercih edilirken pandemi döneminde renkli pijamalara olan ilgi arttı. İç giyim kategorimizde şık ve dantelli ürünlerimiz de tercih edilen ürün gruplarımız arasında yer aldı.

suwen yenisezon gorsel

6-  Bu yılın iç giyimde en moda renkler neler olacak ve yaz kış severek alınan braletleri bu yıl da görecek miyiz?

İç giyim trendleri kült renklerin cazibesini özellikle kış aylarında ön planda tutuyor. Kadınların vazgeçilmez tercihleri arasında yer alan bordo ve siyah renkler bizim de koleksiyonlarımızın odağında. Dantel ve tül detaylı tasarımlarımızın yanı sıra bu sene Vamp deri koleksiyonumuz da dikkatleri üzerine çekecek. İç giyim ürünlerinde renk ve desen tercih eden kadınlar için de bu yıl tekstilde birçok kategoride karşımıza çıkan büyük çiçek desenlerini yeni Aria koleksiyonumuza taşıdık. Bordo, siyah ve pembe büyük çiçek baskılı sütyen ve külot tasarımlarını koleksiyonda yer alan gecelik, sabahlık ve pijama takımları tamamlıyor. Gece ve gündüz ayrımı yapmayan koleksiyonlarımız kadınların değişen moduna göre ayak uydururken, zarif dantel detayları ve şık modellerimiz bu yıl da yine rahatlık ve zarafet sunuyor.

Zamansız tasarımlarıyla Bralet modası kışında devam ediyor! Dış giyim olarak da kombinlenebilen braletler, rahat ve şık bir çamaşır olmasının yanı sıra blazer ceketler içinde büstiyer olarak kullanırken, kısa crop top kazaklarla giyildiğinde görünen dantel detayları kadınların tarzına hareket katıyor. Ekru, siyah, tarçın ve jade renk alternatifleri arasına bu sezon pembe rengimizi de ekliyoruz.

7-  Uluslararası alanda ticaret kapasitenizi büyütmek adına ne gibi adımlar atıyorsunuz?

Uluslararası pazarlardaki varlığımızı büyütmek için çalışıyoruz. Suwen’in mevcut koleksiyon yapısı ve ürün grupları, özellikle Orta Doğu tüketicisinin çok talep ettiği, ürünlerimizi severek ve büyük bir keyifle kullandıklarını sıklıkla ifade ettikleri bir yapıya sahip. İstanbul’da kimi mağazalarımız, özellikle Ortadoğu ve Körfez Bölgesi’nden gelen misafirlerimize oldukça fazla sayıda toplu servisler veriyorlar. Dolayısıyla bu bölge tüketicisi hem markamızı iyi tanıdığından hem de ürünlerimizi keyifle kullandığından, öncelikle bu bölgede dijital tarafta operasyon başlatıp, markamızı tanıştırmak ve kontrollü biçimde büyütmek ana hedeflerimiz arasında yer alıyor.

Halen Kıbrıs, Birleşik Arap Emirlikleri İsrail ve Azerbaycan’da bulunan toptan satış kanalımız üzerinden ürünlerimizin satışını gerçekleştiriyoruz. Irak’ta ilk mağazamızı açtık. Romanya’da da kendi mağazalarımızı açmayı ve internet üzerinden satışlara başlamayı planlıyoruz.

Ana ihracat pazarımız Ortadoğu ve Körfez Bölgesinin yanı sıra orta ve uzun vadede Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Rusya pazarlarında da büyümeyi hedefliyoruz. 2022 yılsonu itibarı ile yurtdışındaki mağaza sayımızı 17’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

570x412bizkimiz

8- Online alışverişte daha aktif olmak adına Suwen’in yeni sezonunda bizi neler bekliyor?

Suwen’in perakendeden sonra ikinci büyük ve gelecekteki büyümesinde önemli rol üstlenmesi beklenen satış kanalı e-ticarettir. Bunu da  www.suwen.com.tr web adresindeki kendi e-ticaret platformumuz ve üçüncü taraf e-ticaret satış platformlarıyla gerçekleştiriyoruz. 2020 yılı sonu itibariyle, 2019’a kıyasla 7 kat büyüyen bu satış kanalında, net satışların %37’si Suwen’in kendi internet sitesinden, %63’ü de Türkiye’nin önde gelen e-ticaret platformlarından geliyor.

Geleneksel ve dijital mağazalardan ürün satın alan müşteri profillerimiz koronavirüs salgını öncesine kadar farklıydı. Ancak zorunlu evde kalma süreci, tüketicileri dijital alışverişe belli ölçüde alıştırdı. Özellikle ev giyim ve iç giyim kategorilerinde dijital deneyimi olabildiğince güçlü tutmaya çalıştık. Pek çok mağaza müşterimiz suwen.com.tr’den alışveriş yaparak deneyim kazandılar.

Normalleşmeyle birlikte e-ticaret satışları bir miktar düşebilir ama tüketiciler oturdukları yerden alışveriş yapmanın rahatlığını keşfettikleri ve buna alıştıkları için saltanatını sürdüreceğini düşünüyoruz.

Suwen olarak e-ticaret kabiliyetlerimizi önümüzdeki dönemde uluslararası alanda da geliştirmeyi planlıyoruz. Her ne kadar toplam gelirin hala küçük bir kısmını teşkil etse de sahip olduğumuz e-ticaret kanalları ve internet ortamındaki perakendeciler vasıtasıyla gerçekleştirilecek internet satışları uluslararası faaliyetlerimiz açısından en hızlı büyüme kaydeden kanalı oluşturacaktır.

9- Sosyal medyada aktif olduğunuzu düşünüyor musunuz?

Bu alanda hızla kat etmemiz gereken bir yol olduğunun farkındayız. Her yıl daha fazla kaynak ayırdığımız sosyal medyada fark yaratacak, ses getirecek projeler üzerinde çalışıyoruz. Belli bir oranda aktifiz ama bunun yeterli olmadığını düşünüyoruz.

10- Sizce, Suwen markasının tanınan ve tercih edilen bir marka olmasındaki asıl sebep nedir?

Trendleri ve modayı takip ediyor, kendimize uygun olanları koleksiyon üretim süreçlerimize dahil ediyoruz. Suwen uzun yıllardır zamana bağlı olmayan hatların ön planda olduğu şık ve işlevsel tasarımlarıyla hizmet sunuyor. Ürünlerimizdeki yalın ve şık detaylar, fonksiyonellik, kaliteli kumaşlarımız, özenle seçilmiş renk ve dokularımız yıllardır markamıza gösterilen tüketici sadakatının temel nedenlerini oluşturuyor. %89 olan marka sadakatimizi korumak ve artırmak için DNA’mızda olan bu kodları korumaya büyük özen gösteriyoruz.

Indusmarkt Ceo’su Gökhan Çetinkaya Röportajı adlı röportajımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir