E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
gokhan cetinkaya

Indusmarkt Ceo’su Gökhan Çetinkaya Röportajı

Pazarlama Türkiye okurlarımıza kendinizi ve Indusmarkt’ı tanıtır mısınız? 

Sanayi endüstrisi ve üretim konusunda yaklaşık 18 yıllık bir tecrübe ile benzer alanlarda faaliyet gösteren birkaç şirketin Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktayım.

İndusmarkt, sektörde büyük bir ihtiyaç olduğunu fark ederek üreticilerin üretmek için ihtiyaç duyduğu bütün malzemeleri tek bir çatı altında ve profesyonel bir şekilde, alternatifleri ile birlikte müşterilere sunmak ve müşterilerin ihtiyaçlarını kolay bir şekilde gidermek için kurulmuş online alışveriş sitesidir. En büyük amacımız, sektörde üreticiler ve tedarikçiler için bir fayda oluşturmaktır.

Bu amaca giden yolda, adımlarımızı emin adımlarla atmakta ve müşterinin ihtiyaçlarını ön planda tutarak hareket etmekteyiz. Birçoklarının bildiği gibi online alışveriş, çağımızın en önemli alışveriş yöntemlerinden birisi. Bizler de interneti, müşterilere en iyi hizmeti götürebilmek için efektif bir şekilde kullanmakta ve endüstri alanında ihtiyaç duyulan bütün malzemeler ve alternatiflerini müşterilerimize ulaştırmaktayız. Bu bağlamda, kurulduğumuz andan itibaren oluşturduğumuz ilkelerden vazgeçmeden hizmetlerimizi gerçekleştirmekteyiz.

Türkiye’de ilk endüstriyel ürün satış platformu fikri nasıl ortaya çıktı?  

Uzun zamandır sektör ihtiyaçlarını analiz ediyoruz. Üreticilerin, ihtiyaç duyduğu sanayi ürünlerine ulaşmak için yeteri kadar alternatifi olmadığını, klasik satın alma alışkanlıkları ile fiyat ve ürün çeşitliliğine ulaşmada sıkıntılar yaşandığını fark ettik. Bu konu ile ilgili sektörde profesyonel bir pazar araştırma şirketi ile iş birliği yaparak böyle bir ihtiyacın gerekliliğini sorguladık, elimize ulaşan raporun da farkındalığımızı destekler nitelikte olduğunu fark edince bu işe yapmaya soyunduk. Sektörde tutunmak için müşterilerin ihtiyaçlarını bilmek ve bu ihtiyaçların giderilmesine yönelik adımlar atmak oldukça önemli. Bu nedenle bizler de analizlerimiz üzerinden oluşturduğumuz proje ile müşterilere her zaman en iyi hizmeti sunmayı amaçlıyoruz. Sanayi ürünlerine ulaşmada yaşanan sıkıntıları gidermek için yoğun bir çalışma içerisindeyiz. Aynı zamanda fiyat-performans ilişkisi üzerinden ürünlerimizi satışa sunuyor ve sektörde boşluğu, profesyonel bir şekilde doldurmaya çalışıyoruz.

İndusmarkt endüstriyel her şey kavramındaki hedef kitlesi kimlerdir? Endüstriyel ürün çok geniş bir kavram, biraz açabilir misiniz? 

Bilindiği üzere endüstri gerçekten çok geniş bir kavram. Bu sebeple tüm endüstrilerdeki faaliyetlerimizi aşamalı olarak devreye alacak şekilde planlama yaptık. İlk olarak en büyük uzmanlığımızın olduğu Sanayi ve Üretim Endüstrisini hedefledik. Dolayısıyla birinci hedef kitlemiz, atölye ölçeğinden fabrika ölçeğine kadar üretim yapan tüm üreticilerimiz olacak. Onlara, üretmek için ihtiyaç duydukları ürünleri, tüm alternatifleri ile birlikte hızlı ve kolay bir şekilde buluşturmak istiyoruz. Bu alanda yeteri kadar bir fayda oluşturduğumuzda endüstrinin diğer alanlarında da çalışmalarımız devam edecek.

Önemli olan, müşterilerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde gidermek. Bu nedenle planlı bir şekilde hareket ediyor ve müşterilerden gelen talepleri değerlendirerek o alanlara yönelik yoğun çalışmalar içerisine giriyoruz. Üretim sahasında hangi ürünlere gereksinim duyuluyorsa, ürünleri alternatifleriyle birlikte müşterilere sunuyor ve malzeme bulma sıkıntısı yaşamalarını engelliyoruz. İçeriği oldukça geniş olan “endüstriyel ürün” kavramı üzerinden hareket ediyor ve müşterilerin sanayi alanında ihtiyaç duyduğu bütün ürünleri müşterilere sunuyoruz.

Sektörün zorlukları nelerdir, nelere dikkat etmek gerekir?

Bilindiği üzere e-ticaret, günümüzün satış yöntemlerinden birisi. Bu yöntem, müşteriye doğrudan ulaşmayı mümkün kılıyor. Aynı zamanda e-ticaret ile daha az maliyetle daha iyi işler yapmak da mümkün. Fakat e-ticaret sisteminin de kendine göre belli başlı zorlukları var. Bu zorluklar, özellikle bizim içinde bulunduğumuz sektörde kendisini çok daha net bir şekilde gösteriyor.

İlk aşama olarak ne yazık ki sektörün tedarikçiler tarafında birtakım zorluklar ile karşılaşıyoruz. Alışılagelmiş klasik bayi düzenini aşmak tedarikçilerimiz için biraz zor oluyor. Sonuçta e- ticaret bir dijital platform, dolayısıyla bu tip platformlarda büyük kitlelere ulaşmak normal şartlarda çok daha maliyetsiz ve kolay. Fakat bunun için sektörde faaliyet gösteren tedarikçilerimizin dijital satış ve pazarlama için altyapılarını güçlendirmeleri gerekiyor. Güzel olan ise tedarikçilerimizin farkındalıkları oldukça yüksek. İnanıyorum ki biz bu işin öncüsü olacağız ve sektörde fayda oluşturdukça tedarikçilerimizde kısa süre için de eksikliklerini tamamlayacak ve artık global bir gerçek olan e-ticarette birlikte çok daha başarılı olacağız.

Bizim başarımız, aslında müşterinin daha konforlu bir şekilde sanayi alanında ihtiyaç duyduğu ürünlere ulaşmasını sağlıyor. Bu nedenle kendimizi geliştirmek adına sürekli bir yenilenme içerisindeyiz. Karşımıza çıkan zorlukları da hedeflerimiz doğrultusunda aşmaya çalışıyoruz.

Endüstriyel ürün e-ticaret satış kavramını nasıl şekillendirdiniz?  

Burada esas tabi ki ihtiyaç duyulan ürünlere, tüm alternatifleri ile birlikte hızlı, düşük maliyetler ile güvenli bir ortamda ulaşabilmek. Güven, e-ticaretin belkemiği diyebiliriz. Bu sebeple sistemi, siparişten teslimata kadar; konusunda uzman bir ekip ile devreye aldık. Hem yazılım altyapısı olarak hem de operasyonel ekibimiz ile iş süreçlerimizi çok iyi bir şekilde oluşturduk. Planlı bir şekilde hareket etmek, işlerimizi de kolaylaştırdı. Bunun yanı sıra müşterilerin, süreç içerisinde herhangi bir sorunla karşılaşmaması adına bu sistemin oldukça işe yarar olduğunu düşünmekteyiz.

Daha önce de belirttiğim gibi, sürecin her noktasında alanında uzman, yeterlilik seviyesi yüksek ve sektörü tanıyan kişiler bulunuyor. Oluşturduğumuz uzman ekip ile birlikte daha kurumsal bir şekilde hareket etmekte ve müşterilerin ihtiyaç duyduğu ürünleri kısa sürede müşterilere ulaştırmaktayız. Attığımız her adımla birlikte indusmarkt.com hem tedarikçiler hem de üreticiler için her anlamda güvenli alışverişin yeni adresi oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir