Sponsorluk Dosyanı Gönder Diyen Markaya Nasıl Cevap Verilir?

ds-damat

Sponsor arama çalışmaları sırasında marka yöneticilerinin projenize sıcak yaklaşıp yaklaşmadığını anlamanın en önemli yollarından birisi de verdikleri tepkilerdir. Marka yöneticileri, sadece sponsorluk dosyanızı isteyip; “bir inceleyeyim” diyorsa ortada bir sıkıntı olması olasıdır.

Kurumların sponsorluk dosyanızı istemeleri ilk bakışta olumlu olarak gözükebilir. Demek ki kurum çalışanları projeyi beğenmiş ve detayları incelemek istiyor diye düşünülebilir. Konu hakkında deneyime sahip olan sponsor arayanlar ise ilk aşamada dosya istenmesinin kötü bir başlangıç olduğunu bilirler. İlk olarak sponsorluk dosyasını isteyen kurumlar; kendilerinin ilgisini çekebilecek özel teklifli dosyalar hazırlanmasının önüne geçer. Sonuç olarak projemiz, dosyada anlatılabileceklerden daha kapsamlı olacağından, dosyayı isteyen kuruma sağlayacağı faydaları içermeyebilir. Fayda içermeyen dosyalar ise büyük ihtimalle olumsuz olarak sonuçlanır.

Eğer kurumlar gerçekten proje ile ilgilenmişse, ilk olarak sponsorluk dosyası istemek yerine proje özelinde sorular sorar. Potansiyel sponsorların hiç soru sormadan veya projede yer almaları durumundaki beklentilerini, yorumlarını paylaşmadan sponsorluk dosyalarını istemeleri tamamen nezaketleri gereğidir. Bazı kurumlar dosya bile istemeden, hazır taslak olumsuz yanıtlarını mail ortamında da paylaşabilir. Potansiyel sponsorların gösterdiği yukarıda bahsettiğim iki tutum da sponsor arayanların işine gelmektedir. Talebe hiç yanıt verilmemesi veya telefonlara çıkılmaması yerine olumsuz bir yanıt almak, sponsor arayanları yönlendirmektedir.

 

Kurumların yaklaşımlarını kısa vadede değiştiremeyeceğimize göre taleplerini karşılama noktasında izlenmesi gereken birkaç adımı aşağıda paylaşıyorum.

Genel Dosyanızı Yollamayın

Asla ve asla kuruma özel hazırlanmamış sponsorluk dosyanızı kurumla paylaşmayın. Genel hazırlanan ve herkese gönderilebilecek sponsorluk dosyalarını yollamanız fayda sağlamayacaktır. Kurumun talebini hızlıca yerine getirme ve onlardan cevap bekleme isteğinde olabilirsiniz. Yine de onlara özel dosyanızı hazırlamak için ayıracağınız zamanın karşılığını alacaksınız. Gönderilecek dosya, zaten kuruma ulaşan onlarca dosya arasında ilgi çekici, farklı ve kurumun ihtiyaçlarını gözeten bir dosya olmalı. Aksi her durum, sponsorluk şansını diğer projelerin şansı kadar indirecektir.

Beklentiniz Azsa Dosyanızı Paylaşmayın

Kuruma özel hazırlanacak sponsorluk dosyaları zaman, yaratıcılık ve enerji gerektirir. Ayrılacak zamanı iyi değerlendirmek için kurumdan beklentilerinizi doğru tanımlamak ve buna göre pozisyon almak zorundasınız. Eğer ciddi anlamda eşleşen, olmazsa olmaz bir anlaşma sağlanacaksa zaten dosyanızı hazırlayıp paylaşın. Eğer olmasa da olur bir kurum ise ona ayıracağınız zamanı olmazsa olmaz bir kurum için değerlendirebilirsiniz.

O halde sponsor arama çalışmalarına başlarken doğru kurgulama yaparak kurumları belirlemek, kendi içlerinde önceliklendirmek ve önceliklendirilen kurumlara özel dosyalar hazırlamak bize zaman kazandıracaktır. Kurumlar dosyanızı istediklerinde, onlara özel hazırlanan dosyaları hızlıca paylaşmak, kuruma ne kadar değer verdiğinizi de göstereceğinden sizi avantajlı konuma getirebilir.

Kuruma Sunabileceklerinizi Belirleyin

Markanın hedeflerini ve hedef pazarlarını araştırmanız gerekir. Kurumlar hedef kitlelerine ulaşamayacakları bir projeye sponsor olmayacaklardır. Markaların reklamlarını, sosyal medya aktivitelerini, geleneksel medya çalışmalarını, internet sitelerini, ürünlerinin veya hizmetlerinin sloganlarını araştırarak projenizle eşleştirmeniz gerekiyor. Kuruma yaratıcı ve özgün içerikler sunmanız sponsorluğa bir adım yaklaşmanız anlamına gelir.

Konu sponsorluk dosyanızın istenmesi aşamasına geldiğinde daha önceki araştırmalarınızı kullanın. Projenize değil, kuruma odaklanın. Kurumun ihtiyaçlarını anladığınızı bilmelerini ve onlarla yapacağınız toplantının verimli geçeceğine inanmalarını sağlayın. Hazırladığınız verileri onlarla paylaşacağınız sponsorluk dosyasının en başlarına okunacak şekilde ekleyin. Onlara özel hazırlanan dosyayı incelediklerinde net bir cevap vermeleri neredeyse kesindir. Cevapları hala olumsuz bile olsa bir sonraki görüşmelerde sizi daha çok ciddiye alacaklardır.

 

Birlikte okumanızı tavsiye ettiğim diğer yazılar:

 

Sonuç Olarak

Potansiyel sponsorlardan gelen “Dosyanızı Gönderin” talebi sonrasında, genel dosyanızı göndermek yerine özel hazırlanan dosyaları gönderin. Deneyimlerinizi veya geçmiş tecrübelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…

2 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir