Şirketlerin Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri

Şirketlerin Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri

Sosyal sorumluluk projeleri, etik çerçevede bir kuruluşun ya da bir bireyin kendi çıkarlarının olduğu kadar toplumun genel çıkarlarının yararına da hareket etmesi durumudur.

Kurumlar açısından sosyal sorumluk yapmanın faydaları;

 • Kurumun insanların zihninde bilinirliğini arttırır. Dolayısıyla şirketin piyasa değeri artar.
 • Yapılan sosyal sorumluk çalışması kurumla bağdaştırılarak bu şekilde bir algı yaratılmış olur.
 • Şirketler pazar içerisinde şeffaf görünüm izlenimi bırakır.
 • Potansiyel müşterilerinin gözünde kurumun saygınlığı artar.
 • Yeni pazarlara girme olanakları artar ve daha fazla müşteriye ulaşabilecekleri ağ yaratırlar.
 • Yapılan sosyal sorumluluk projeleriyle kurumlara olan sadakat, güven ve marka imajı halkaları birbirini tamamlamış olur.

Bu kapsamda büyük marka ve kurumlar tarafından sosyal sorumluk projeleri her daim sürdürülebilir  çalışmalar arasındadır. Bunlardan birkaçını incelecek olursak;

Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri

Baba Beni Okula Gönder Sosyal Sorumluluk Projesi

Proje 23 Nisan 2005 yılında Doğan Yayın grubu öncülünde hayata geçirilmiştir. Projenin hayata geçmesi bütün kız çocuklarına eşit eğitim hakkı sağlayabilmek adına başlatılmıştır.  Doğan Gazetecilik Onursal Başkanı Hanzade Doğan Boyner’in başlatmış olduğu bu çalışma bugün itibariyle;

“35 Milyon TL’yi aşan bağış miktarı 300 Bin’i aşan bireysel bağışçı 33 Yurt 12 Okul ile 10.500 tane kız çocuğuna burs desteği sağlamıştır.”

Şirketlerin Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri
Şirketlerin Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri

Proje yine geçmiş yıllarda yapılan Capital Dergisi’nin bağımsız araştırma şirketi GfK Türkiye ile beraber gerçekleştirdi geleneksel ‘Kurumsal Sosyal Sorumluluk Araştırması’nın sonucuna göre insanların gözünde en başarılı kurumsal sosyal sorumluluk projeleri arasında yer aldı.

Şirketlerin Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri
Şirketlerin Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri

Eti Çocuk Tiyatrosu Sosyal Sorumluluk Projesi

Eti tarafından hayata geçirilen projenin amacı çocukların kişisel, sosyal ve kültürel  gelişimlerine katkıda bulunabilmek. Ücretsiz olarak yapılan bu çalışmayla yaklaşık 2 milyon çocuğa tiyatro sevgisi kazandırılmıştır. 81 ilde yapılan bu çalışma sadece Türkiye’yle sınırlı kalmayıp  KKTC, Makedonya ve Azerbaycan gibi Türk nüfusunun yoğun olduğu ülkelerdeki çocuklara da ulaşarak dünya klasiği niteliğindeki tiyatro gösterileri izleme imkanı sunmuştur.  Bu proje kapsamında “Bisküvi Adam”, “Kakaolu Olsun”, “Alaaddin’in Sihirli Lambası”, “Alice Harikalar Diyarında”, “Pinokyo”, “Çizmeli Kedi” ve “Kral Çıplak” olmak üzere 7 farklı oyun sergilenmiştir.

Şirketlerin Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri
Şirketlerin Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri

Turkcell “Engel Tanımayanlar” Sosyal Sorumluluk Proje Örneği

Turkcell tarafından hayata geçirilen projenin  temel hedefi  engelli olan kişilerin yaşamlarını kolaylaştırarak onları hayatın içine katmak.

Engelli istihdamı: Turkcell Grup Şirketleri, Turkcell Çağrı Merkezleri bünyesinde 500 engelli istihdam ediliyor.

 • Turkcell Global Bilgi Karaman ve Van-Erciş Çağrı Merkezlerinde çalışanların %50’sini engelli personel oluşturuyor.
  • Karaman Çağrı Merkezi, 2010 yılında açıldı. Merkezde çalışan 100 kişinin 50’si engelli. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), İŞKUR ve diğer Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kurumlarının hizmetlerine ilişkin çağrıları cevaplıyor. Engelli dostu binada, günde ortalama 35 bin çağrı cevaplanıyor.
 • Van-Erciş Çağrı Merkezi’nde çalışan 120 kişinin 60’ı engelli çalışanlardan oluşuyor. Engelli dostu merkezde, MEB çağrıları karşılanıyor. Çalışanların %95’i depremzede. Günde ortalama 9 bin çağrı karşılanıyor.
 • Ulaştırma Bakanlığı ile yürütülen projeyle evinden çalışan (homeagent) çağrı merkezi çalışanları bulunuyor.
 • Engelli çalışanlar sadece sayısal olarak korunmuyor, onlara eşit imkanlar sunuluyor, kaliteli iş ortamında çalışmaları sağlanıyor. Eğitim ve kariyer gelişimi olanakları, engelli dostu ofisler, servis ve ulaşım kolaylıkları ile engelli vatandaşlar çağdaş çalışma hayatına dahil ediliyor.

Turkcell sosyal sorumluluk projelerini incelemek için tıklayın.

Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri
Şirketlerin Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri

“Omo İle Çocuklar Sokağa Çıksın” Sosyal Sorumluluk Proje Örneği

Omo yıllardır “Kirlenmek Güzeldir “ sloganıyla hayatımızda Omo’yla bütünleşen bir algı oluşturdu. Omo’nun sürdürülebilir çalışmalarını incelediğimiz zaman  genellikle çocuklarla, çevreyle yada çocukların çevreyle olan yaşama biçimlerine değindiğini çok rahat fark edebiliyoruz. Çocuklar hayata çıksın projesi de 2011 yılında kurucularının arasında Gülben Ergen’in de bulunduğu amacında ise  okul öncesi için eğitime ihtiyaç duyulan yerlere Çocuklar Gülsün diye destek olabilmek yer alıyor. Yapılan bağışlarla okulların anaokulu  sınıflarına kırtasiye, temel araç gereç, oyuncak  vs. desteği verilirken özgürce oyun oynayabilmeleri içinde park alanları yapıldı. Proje “Kirlenmek Güzeldir facebook “ sayfasından gerçekleşti. İnsanlar sokakta oynayan çocuklarının fotoğraflarını çocuklar sokağa çıksın facebook sayfasında paylaştılar. Omo paylaşılan her bir fotoğraf için devlet okuluna destekte bulundu ve okul içerisinde temel gereç ve park oyun alanı yapımı sağlandı.

Türk Hava Yolları Sosyal Sorumluluk Projesi

Türk hava yollarının sosyal sorumluluk projeleri arasında daha çok toplumsal sorunlara değindiğini gözlemlemek mümkün. Ve bunu yaparken de Türkiye’yle sınırlı kalmayıp uçtukları her yerde bir şeyler değiştirebilmek yapılan kurumsal sosyal sorumluluk projelerini  oluşturuyor.

“Kardan adam yapsak senle?”: Kış mevsiminin  sert geçtiği köy okullarına yönelik bir proje olan Kardan adam yapsak senle? Kapsamında 19 ilde yaklaşık 1.700 öğrenciye bot, mont, çorap, battaniye ve giysi ulaştırıldı.

Şirketlerin Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri
Şirketlerin Sosyal Sorumluluk Proje Örnekleri

Opet “Temiz Tuvalet Kampanyası” Sosyal Sorumluluk Proje Örneği

Opet tarafından  2000 senesinde hayata geçirilen bu projenin amacı tuvalet temizliğini ve hijyenini tüm  Türkiye’ye yaymak .. Opet istasyonlarındaki tüm personele verilen eğitimle başlatılan bu çalışma zamanla Opet istasyonları dışında da faaliyet göstermeye başladı. İstasyonlarda ki  kurumsal görüntüsünün yanı sıra  bir takım şartlarda oluşturmuştur. Bütün Opet istasyonlarında engelli kişiler için engelli tuvaleti şartı gerilmiş ve uygulanmıştır. Yine buna benzer olarak  bebeklerin tuvaletlerden mikrop kapmaması için bebek bezi değiştirme üniteleri yapılmıştır. Amacında tuvalet temizliğini ve hijyenini yapmak olan bu çalışma zamanla Opet istasyonları dışında kamu kurum ve kuruluşları , okullar ve hastanelerde verilen eğitimlerle devamlılığını sağlamıştır. Yaklaşık 18 yıldır Türkiye’de başlatılmış ve devam eden uzun soluklu sosyal sorumluluk projeleri arasındadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir