Turkcell Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projeleri

damattween

Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projelerini “Türkiye’nin geleceğine değer katması”, “fırsat eşitliği yaratması” ve “sürdürülebilir” olması kriterlerine göre belirleyen Turkcell, dezavantajlı kitlelere fayda sağlamayı ve topluma yatırım yapmayı en önemli önceliği olarak görüyor. Turkcell, gelirlerinin yüzde 1’ini topluma katkı projeleri için ayırıyor.

“Geleceğin ‘Einstein’larına sahip çıkıyoruz”

Teknoloji üreten ve dijital ihracat için yola çıkarken, yeterli donanıma sahip insan kaynağının yetişmesine de büyük önem veriyoruz. Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’nun Teknoloji Zirvesi’nde açıkladığı ‘Yerli ve Milli Yapay Zeka’yı üretmeyi amaçlıyoruz. Türkiye’yi Endüstri 4.0’da bir üst lige çıkaracak bu teknolojiler için de insan kaynağımız çok değerli. Biz de insana yatırımımızı hızla sürdürüyoruz. Anadolu’da yaşayan binlerce ‘Einstein’ var. Zeka Küpü projesiyle onların elinden tutuyor, gerekli donanımı kendilerine sağlıyoruz.

Turkcell ‘Zeka Küpü’ Projesi Hakkında

 • BİLSEM NEDİR? Milli Eğitim Bakanlığı himayesindeki Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM); zeka, yaratıcılık, sanat, liderlik gibi alanlarda yüksek düzeyde performans gösteren üstün ve özel yetenekli öğrencilere eğitim veriyor.
 • TURKCELL’İN MİSYONU ‘TEKNOLOJİ SINIFLARI’: Turkcell Zeka Küpü projesiyle BİLSEM’lerde okuyan özel yetenekli öğrencilere destek oluyor. Gençlerin kodlama, yazılım, yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve robot teknolojilerine eğitim alması ve bu alanda insanlığa fayda sağlayacak projeye imza atması için katkı sunuyor.
 • YAŞ ORTALAMASI: Proje kapsamında kurduğumuz Zeka Küpü laboratuvarlarından Bilim ve Sanat Merkezi’nde eğitim gören tüm öğrenciler faydalanabiliyor. Projemizin hedef kitlesi 5, 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinden oluşuyor.
 • AMAÇ: Çocukların teknoloji ile çağı yakalaması, var olan potansiyellerine katkı sağlamak ve ailelerinin özel yetenekli çocukların eğitimleri konusunda bilgilendirilmesini hedef alıyor. Proje; Maker Hareketi ve 4. Sanayi Devrimi konusunda ilk adımı atan uygulamalardan biri olarak görülüyor.
 • NE ZAMAN BAŞLADI: 2016 yılında İstanbul, Adana, Ankara, Şanlıurfa, Ordu, Kütahya ve Erzincan illerinde birer Turkcell Zeka Küpü sınıfı inşa edildi ve bu okullarda yüz yüze eğitimler verildi. Eğitimler ve yeni sınıf kurulumlarına 2017 yılında Sivas, İstanbul, Ankara, Mersin, Amasya, Erzurum, Rize, İzmir, Aydın, Çanakkale (Gökçeada), Mardin ve Afyon’da kurulan sınıflarla devam edildi.
 • ANADOLU’NUN EINSTEIN’LARI: Robotik ve kodlama alanında katıldıkları organizasyonlarda üstün başarı gösteren Mardin Midyat Sivrice Ortaokulu, Gökçeada Rum Ortaokulu ve Kocaeli TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’ne özel sınıf ve eğitim programı organize edildi.
 • NEDEN ÖNEMLİ: 2040’ta dünyanın 1 numaralı ekonomisi Çin, 2. Hindistan, 3. ABD ve 4. Japonya olacak. Eskiden en önemli kaynak petroldü, artık data. Kabuğu kırmamız, yeni dünyayı iyi anlamamız gerekiyor. Endüstri 4.0 devriminde ön sıralarda yer almak için zeka küpleri gençlere ihtiyaç var.
 • 2018’DE DE BÜYÜMEYE DEVAM: Şu anda toplamda 19 ilde 22 laboratuvar ile çocuklarımızın teknoloji deneyimine ortak oluyoruz. 2018 yılında da Balıkesir, İzmir, İstanbul (Ataşehir), Karaman, Trabzon, Bilecik, Antalya, Van, Burdur ve Ordu’da olmak üzere toplam 10 yeni laboratuvar kurularak proje hızla büyümeye devam ediyor.
 • 2018 yılı itibariyle Zeka Küpü projesinin 6 farklı alanda büyümesini planlanıyor. Bu yıl itibariyle içerik olarak da zenginleştirmeyi planladığımız sınıflarımızda sadece genel amaçlı teknoloji sınıflarını değil; uzay, akıllı ev ve bulut teknolojilerine yönelik zenginleştirilmiş eğitimler ile daha üst seviyede fayda sağlamayı amaçlıyoruz
 • 3 yıllık hedefimiz laboratuvar ve eğitimlerimizle 30.000’den fazla öğrenciye ulaşmak.
Turkcell Kurumsal Sosyal Sorumluluk

Turkcell Zeka Küpü Laboratuvarları’nda neler var?

– Her öğrenciye birer adet dizüstü bilgisayar ve Arduino Leonardo kart

– Jumperlardan LED’lere kadar uzanan kapsamlı birer elektronik set

– Sensör kitleri ve matkaptan lehime kadar, üretim ve tasarım süreçlerine destek olacak ve bir atölyede olması gereken pek çok donanım ve cihaz

– Tasarım uygulamaları için 3B yazıcı

 • Proje kapsamında Türkiye genelinde tüm Bilim ve Sanat Merkezleri’ne 21.500 Maker ve Kodlama Kiti dağıtıldı. Öğrenci ve öğretmenler turkcell.com.tr adresinden de Maker ve Kodlama kitleri ile uzaktan eğitim alıyor. Şu ana kadar sisteme kayıtlı 5000’den fazla öğrenciye 140.000 saat online eğitim verildi. Öğrenciler kitlerle yaptıkları yaratıcı projeleri sistem üzerinden diğer katılımcılarla da paylaştı. Bu süreçte Turkcell ekibi de çocuklara koçluk yapıp fikir sürecinde gelişimlerine destek oldu.
 • ÖZEL YETENEKLİ ÖĞRENCİLER: Türkiye genelinde 80 ilde 106 BİLSEM okulunda ise yaklaşık 32.000 öğrenci eğitim görüyor.

2- DQ

 • DQ (Dijital Zeka): Harvard, Standford, Iowa State University, Yonsei University ve National Institute of Education’dan araştırmacılar tarafından desteklenen 8-12 yaş aralığındaki çocuklara 8 dijital yetkinliği oyunlaştırarak ücretsiz olarak öğreten tek dijital zeka eğitim platformu
 • Amacı; çocukların dijital dünyanın güçlü birer bireyi olması için potansiyellerini ortaya çıkartacak fırsatlarla buluşurken, online risk ve tehlikelerden kendilerini korumalarını öğretebilmek.
 • Diğer dijital zeka eğitim programlarından en büyük farkı, ailelere ve okullara çocukların dijital zekasını değerlendirme ve siber risklere karşı olan durumunu öğrenci bazlı raporlar ile belirleme olanağını sunar.
 • DQ raporları, çocuğun okuldaki diğer çocuklarla durumunun yanı sıra ülke ve dünya genelindeki durumunu da ortaya koyar.
 • UNESCO tarafında da onaylanan tek dijital zeka eğitim içeriğidir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir