E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Şirket İsimleri Nasıl Bulunur? 10 İpucu

Şirketinizin ismini belirlerken şirkette ne yapacağınızdan daha çok hikayenizin ön planda olmasına dikkat etmeniz daha başarılı olacaktır.

Şirket isimleri şirketin değerini ve dönüşümlerini belirleyen en önemli faktörlerden bir tanesi olmaktadır. Şirketin ismini belirlerken öncelikli olarak güçlü bir hikayenizin olması çok önemlidir. Güçlü bir hikayenin güçlü şirketler doğurmasının en iyi örneklerinden bir tanesi de Apple firması olmaktadır. Apple firmasının ismi belirlenirken ne satacaklarından çok nasıl bir hikayelerinin olduğuna odaklandığı için ortaya böyle bir başarı öyküsü çıkmıştır. Paha biçilemez şirket isimleri bulabilmeniz için sizlere yol gösterici olacak 10 ipucuyu sizler için derledik.

Şirket İsmi Bulurken Aceleci Davranmayın

Şirket ismi bularak şirketinizin değerini arttırmak istiyorsanız öncelikli olarak bu yapmak için aceleci davranmamanız gerekmektedir. Öyle ki, bu işlemden önce tam olarak şirket içinde nasıl görevler yapacağınızı, kimlere hitap edeceğinizi ve kendinizi hangi yönde geliştireceğinizi çok iyi anlamanız gerekiyor. Seçilen şirket isminden sonra bir markalaşma süreci başlayacağı için daha sonrasında bu ismi değiştirmeye çalışmak sizin marka bilinirliğinizi tamamen yok edecektir. Bu sebepten dolayı şirket ismi bulurken çok dikkatli davranmalı ve aceleci davranmak yerine bütün konuları gözden geçirmelisiniz.

Şirket İsimleri
Örnek Şirket İsimleri

Müşterinin İlgisini Çekecek Bir İsim Bulun

Şirket ismi araştırması yaparken ve kendi hayal gücünüzü çalıştırırken, bulacağınız ismin karşı tarafta merak uyandırmasının önemli olduğunu bilmeniz gerekiyor. Özellikle bulunacak isimlerin yabancı dillerden devşirme isimler olması insanların akıllarında bir merak duygusu oluşturmakta ve daha sonrasında sizin şirketinize ilgi duymaya başlamaktadır.

Doğadan Esinlenin

Doğa ile bir bütün olduğunuzu karşı tarafa aktarabildiğinizde çok daha büyük bir ilgi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu sebeple de şirket isimleri seçilirken doğayla alakalı pek çok farklı konudan esinlenmek mümkündür.

Konumunuza Göre İsim Belirleyin

Aynı doğadan esinlenildiği gibi lokasyona bağlı isim seçiminin de oldukça önemli olduğunun altını çizmekte fayda var. Günümüzde pek çok alanında devleşmiş firmasının lokasyon isimlerinden esinlenildiği de bilinmektedir.

Özgün Bir İsim Bulun

Şirket ismi seçimi yapılırken özgünlüğün oldukça büyük bir önemi bulunmaktadır ve özellikle bu şirket web sitelerinde tanıtılacaksa özgün bir isme sahip olmaması size büyük sıkıntılar açabilir.

Şirket İsmi Bulurken Başka Hangi Yöntemler Denenmelidir?

Yukarda belirttiğimiz ipucular kadar ciddi önemi olmasalar da farklı konularda düşünce tarzı yürütmek de bazı zamanlarda oldukça başarı olabilmektedir. Bu nedenle de şirket ismi arayışı içerisinde olan insanların, sadece bilindik yöntemler değil daha az kullanılan yöntemler ile de başarı sağlamaları mümkün olmaktadır. Bu az bilindik şirket ismi bulma ipuçlarında bazıları şunlardır:

  • Logo ile bağlantılı olarak bir isim yaratma
  • Mitoloji ve din kavramlarını şirket ismi bulurken kullanabilme
  • Kısa ve daha çok akılda kalıcı bir şirket ismi kullanma
  • Bilim adamları gibi ünlü isimleri şirket ismi olarak kullanma
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir