E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Satış Hunisi ile Online Perakende Satışınızı 7 Adımda Geliştirin

Satış Hunisi ile Online Perakende

Geleneksel perakendecilerin online dünyaya adapte olması her ne kadar karmaşık görünse de doğru bir araştırma ve planlama ile göründüğü kadar zor değil. Yapılan verisel araştırmalar sonucunda belirlenen satış ve pazarlama stratejisi ile sürekli değişen ve gelişen dijital ortama markanızı hazır hale getirebilirsiniz.

Öncelikli olarak cevaplamanız gereken en önemli Müşterinizin karşısına hangi platformlarda çıkaracağınızdır. “Kendi web siteniz mi, yoksa e-ticaret platformları mı?” Seçiminize göre farklı stratejik adımlar atmanız gerekir.

Kendi web sitenizde satış yapmak istiyorsanız, öncelikle marka bilinirliği yaratma üzerine odaklanmalısınız. E-ticaret platformlarını seçerseniz, sıkı bir ürün ve fiyat yönetimi gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Seçiminiz ve uygulayacağınız strateji doğrultusunda satış hunisi yönteminden faydalanabilirsiniz.

İlk adım Satış Hunisi Hazırlama

1. Hedef Kitlenizi Oluşturun.

Hedef kitleni oluşturmak ve onlarla sürekli iletişim içerisinde kalabileceğiniz mecralarda yetkinlik kazanmak markanız için önemli bir adım olacaktır.

2. İlgiyi Ürün veya hizmetinizin üstünde toplayın.

Ürünleriniz ile tanıtım çalışmaları yapmak hedef kitlenizin ürünlerinizle ilgili doğru bilgiye ulaşmasına yardımcı olur.

3. Satın Alma Eylemini Tamamlatın.

Satış öncesi oluşturduğunuz ilgiyi eyleme geçirebilmek için dijital remarketing çalışmalarınızın ve müşteri destek kanalınızın doğru yönetildiğinden emin olun.

Doğru platformda yer almak , bütçe planlamasını aylık ve yıllık baremler şekilde oluşturmak, müşteri deneyimini en etkili şekilde yönetmek ve online müşteri dönüşüm yollarını geliştirmek dijital pazarlama sürecini doğru yönlendirmenizi destekleyecek ve satışlarınızın artmasına yardımcı olacaktır.

Bu yolculukta dikkate almanız gereken dört önemli adım şöyle,

Online yetkinliklerinizi güçlendirmek

Online yetkinliklerinizi güçlendirmek, e-ticaret gelişiminizi artırabilmenizi destekler. Web sitenizin ve uygulamanızın yüklenme hızı, kolay kullanılabilirliği, doğru arama kelimeleri optimizasyonu, Alışveriş reklamlarında görünen resimlerin kalitesi, ayrıntılı ve doğru ürün açıklamaları, kullanıcı yorumlarını önemli etkenler arasında yer alıyor.

Müşteri Yorumları Artık Her Şeyden Daha Önemli

Müşteri deneyimini iyi yönetmek ve bunu diğer potansiyel müşterileriniz ile paylaşmak her şeyden daha önemli. Bu konu dahlinde müşteri hizmetleri konusunda iletişim kanallarınızı genişletebilirsiniz. Tüketicilerin web sitesi, canlı destek, sosyal medya veya e-posta gibi online müşteri hizmetleri ile size hızlı ulaşmasını sağlayın. Ürün stoğundan teslimatına kadar yaşanan süreçte müşteriyle şeffaf ve açık bir iletişim kurun.

Satın alım seçeneklerinizde esneklik yaratın,

Tüketicinin ürünü nasıl satın alabileceğini veya iade etmek istediğinde nasıl bir yol izleyebileceğiyle ilgili bilgilendirmeler yapın.

Bütçe Planlamasını Gözden geçirin.

Pandemi süreci ile müşterilerinizin daha çok evde vakit geçirdiğini ve dijital dünyada yer aldığını göz önünde tutarak açık hava ve radyo reklamlarına ayrılan bütçeyi dijitale harcayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir