E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Podcast Nedir? Nasıl Yapılır? [10 Adım]

Hiç podcast dinlemeyen biri için ilk soru, “podcast nedir?” olabilir. Adı size ne olduğunu veya ne yaptığını hemen söylemez, bu nedenle en kolay cevap temel bir tanımdır.

Podcast Nedir?

Merriam-Webster’a göre podcast nedir? “İnternet üzerinden otomatik olarak indirilmek üzere dijital formatta sunulan bir programdır (müzik veya konuşma formatında olarak).”  Podcast’lerle ilgili güzel şeylerden biri, onları tanımlamanın birçok yolu olmasıdır. Ancak birkaç anahtar kelime podcast yayınlamanın temellerini tanımlıyor. Bu anahtar kelimeler: hemen hemen her konuyu kapsar, genel olarak ücretsizdir ve talep üzerine sunulur. Bu, herkesin bu podcast’lere herhangi bir zamanda herhangi bir şey hakkında ve çeşitli platformlar üzerinden ücretsiz olarak erişebileceği anlamına gelir.

Ayrıca podcast’ler, radyo programlarına veya e-kitaplara benzer sesli içeriklerdir. Podcast’ler herhangi bir konuda ve her şey hakkında olabilir. Podcast’lere genel olarak masaüstü ve mobil cihazlardan erişim ücretsizdir. İnternet bağlantısı ve bir çift kulaklıkla herkes bir podcast dinleyebilir.

Podcast Nedir ve Nasıl Yapılır?

Bir podcast oluşturmak, geleneksel pazarlama egzersizlerinden çok da uzak olmayan basit bir süreci takip eder. Podcast’in formatının ve tanıtım planının belirlenmesi, Podcast’in yayınlanacağı uygulamanın ve hedef kitlesine bağlıdır. Haydi şimdi bir Podcast’in nasıl ortaya çıktığına göz atalım:

 • Konunun ve ismin seçilmesi

Bir podcast konusunu seçmek doğru soru olan, “İzleyicilerim için nasıl bir podcast oluşturabilirim?” ile başlar. “Podcast’im için nasıl kitle oluşturabilirim?” sorusu ise kendinize sormanız gereken sorular içerisinde değildir. Yayınlayacağınız Podcast’in amacı, izleyicinin ihtiyacını karşılamalıdır. Bu ihtiyaç toplumun bir sorununu çözme, eğitm verme ya da eğlendirme ihtiyacı olabilir. Hedef kitlede ve sizlerde gerçek bir ilgi uyandırmayan konu başlığı seçeneklerini ortadan kaldırarak listeyi daraltın. Unutmayın, podcast’ler sürekli olarak yeni içerik yayınlamalıdır, bu nedenle konu cansız ise ilgi eksikliği ortaya çıkacaktır.

Merak etmeyin eğer elinizde işleyeceğiniz bir konu mevcut ise isim de onunla beraber hemen ardından gelir. Podcast adlarının herhangi bir geleneksel çerçeveyi izlemesi gerekmez, ancak akılda tutulması gereken birkaç kriter vardır:

 • Standart SEO kurallarını unutmayın. Hedef kitlenin konuyla ilgili bilgileri nasıl arattığını düşünün. Arama sonuçlarında daha iyi görünme şansı için bu anahtar kelimeleri podcast’in ismine ekleyin. Bu nedenle açıklamalara ihtiyaç duyan aşırı komplike başlıklardan kaçının.
 • Podcast’i sunan kişi her bölümde mutlaka serinin ismini birkaç defa dile getirmelidir ve bu şekilde podcast serisinin ismini insanların aklında yer edinebilirliğini artırmış olursunuz.
 • Seçtiğiniz isimlerin telafuzunun kolay olduğuna ve hatırlanabilir olduğuna emin olun. Bu şekilde daha sonra Google üstünde Podcast’i aratacak kişinin daha içeriğe daha kolay ulaşmasını sağlayacaksınız.
 • Bölüm biçimi.

Podcast formatlarındaki çeşitlilik, bu medyanın gerçekten parladığı yerdir. Yapı, konuyu tamamlamalı ve hedeflenen kitlenin tercih ettiği formatla uyumlu olmalıdır. Bununla birlikte, benzer konulara sahip podcast’lerin şovlarını nasıl biçimlendirdiğini görmek için rekabet ortamı analiz edilmelidir. Hedef kitleye yaptığınız işin diğerlerinden farklı olduğunu ortaya koyacak çalışmalar yapın.

Başlamak için en popüler formatlar ise: röportajlar, monologlar, konuk ağırlamalı içerikler gibi konular başlamak için en popüler formatlardır.

podcast-nedir-nasil-yapilir
podcast-nedir-nasil-yapilir
 • Kapak resmi oluşturma.

Bir podcast’in kapak resmi, Spotify ve Apple Podcasts gibi podcasting uygulamalarında görünen küçük resimdir. Hedef kitlenin podcast’i kapağına göre yargılaması kaçınılmazdır, bu nedenle gösterişli grafikler oluşturma başarının anahtarıdır. Pek çok marka, podcast’lerinde ya konuk ettikleri ünlü kişilerin fotoğraflarını kullanırlar ya da içerikle alakalı çok iyi bir logolu bir grafik kullanırlar. Dinleyiciler podcast kapağını öncelikli olarak cep telefonlarından göreceğinden, podcast’in adının birden çok boyutta okunabilir olduğundan emin olunmalıdır.

 • Müziğe giriş ve çıkış.

Podcast bölümlerine aniden başlanmamalı, bunun yerine bir girişle dinleyicileri kendine çekmelidir. Girişler tipik olarak podcast’in sloganını veya amacını, sunucu/sunucuların adlarını, müzikli bir jingle’ı ve bölümün neyi kapsadığını açıklar. Çıkış müziği veya outrolar da profesyonel sesli podcast’lere ortak bir ektir. Prodüksiyon jeneriğinin hissettirildiği yerbu çıkış müzilleri ve outrolar’dır ve bölümün sonuna mükemmel bir ince geçiş sağlamakdır.

Podcast’in hem giriş hem de çıkış müzikleri telif ücreti içermeyen müzikler olamlıdır. Incompetech, The Free Music Archive ve Danosongs bu telifsiz müzik için tercihlerdin birkaçıdır.

 • Ekipman seçimi.

Birkaç parça nispeten ucuz ses ekipmanı, bir podcast’i amatörden daha profesyonel bir hale getirebilir. Deneyimli podcast yayıncılarının çoğu bu kurulumu önerir:

AudioTechnica mikrofon: USB bağlantısı minimum kurulum sunar ve yeni başlayan bir ev sahibinin net bir konuşma tonunda ustalaşması kolaydır.

Pop filtresi: Yumuşacık mikrofon ilavesiyle patlayıcı sesleri azaltın. Bir ses kaydında çok fazla rüzgar gürültüsü oluşturan kelimelerin sertliğini azaltır (örneğin, güçlü veya lütfen).

Kulak üstü kulaklıklar: iPhone kulaklıkları işe yararken, kulakların üzerine oturan bir çifte çıkmak, kayıt cihazının sesini daha net duymasına yardımcı olacaktır.

 • Ses kayıt ve düzenleme yazılımı.

Ekipman satın alındıktan sonra, bölümleri kaydetmeye başlamak için bir kayıt yazılımına bağlamanın zamanı gelmiştir. Doğru yazılımı seçmek, podcast’in yerel veya uzaktan kayıt özelliklerine ihtiyaç duyup duymadığına bağlıdır.

 • Yerel kayıt yazılımı

Yerel kayıtlar, kaydedilen her kişinin aynı odada bulunduğu zamandır. Herkesin kendi mikrofonu vardır ve ayrı bir ses parçasına kaydedilir. En yaygın kullanılan yerel kayıt yazılımı Audacity’dir çünkü ücretsiz ve kullanımı kolaydır.

 • Uzaktan kayıt yazılımı

Uzaktan kayıtlar, kaydedilen her kişinin farklı bir yerde olduğu zamandır. Yine herkesin kendi mikrofonu vardır ve ayrı bir ses parçasına kaydedilir. En popüler uzaktan kayıt yazılımları arasında Zoom, SquadCast ve Zencastr bulunur.

 • Yazılım düzenleme

Podcast bölümü yerel veya uzak bir yazılım kullanılarak kaydedildikten sonra, son bir düzenlenlemeye ihtiyacı vardır. En yaygın kullanılan düzenleme yazılımı seçenekleri arasında Audacity, Hindenburg Pro ve Adobe Audition bulunur. Audacity, en düşük öğrenme eğrisine sahiptir ve aynı zamanda ücretsizdir. Hem Hindenburg hem de Adobe Audition daha fazla zil sesi ve arka plan müziği sunar ancak ücretli bir abonelik gerektirir.

 • Podcast barındırma sağlayıcısına gönderim.

Podcastlerle ilgili yaygın bir yanılgı, birisinin bunu insanların bulması için doğrudan bir dinleme uygulamasına yükleyebileceğidir. Ancak, teknoloji böyle çalışmıyor. Bunun yerine, podcast’ler, her podcast dinleme uygulamasına bağlı RSS beslemelerinde çalışır. Bir podcast RSS beslemesi oluşturmak için, bir markanın bölüm ses dosyalarını bir podcast barındırma sağlayıcısına yüklemesi gerekir. Her yeni içerik yüklendiğinde, barındırma sağlayıcısı RSS beslemesini otomatik olarak günceller ve bilgileri her uygulamaya gönderir.

Popüler podcast barındırma sağlayıcıları arasında Castos ve Anchor bulunur. Her hizmet, podcast’in ses dosyalarını barındıracak veya depolayacak ve bunları hedef kitleye dağıtacaktır.

 • Pazarlama

Bir podcast üretmenin son ve potansiyel olarak en önemli kısmı, her yeni bölümü tanıtmaktır. Sosyal medya, haber bültenleri ve blog gönderileri gibi tüm büyük kanallarda bir podcast pazarlanmalıdır. Daha fazla dinleyici çekmek için hedef kitlenin zaten toplandığı platformlarla başlayın. Yazılı içeriği tanıtmaya benzer şekilde, tanıtımı her kanala uygun hale getirmek, daha fazla etkileşim oluşturmanın en iyi yoludur.

Youtube, Instagram, Twitter ve Facebook bu podcast’lerinizin yayınlanması için en büyük fırsat ve kanallardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir