E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
Philip Morris

Philip Morris Marlboro’yu Nasıl Kurtardı?

Herkesin çokça duyduğu Philip Morris ve devamlı olarak ürünlerini kullandığı Marlboro markasının oldukça ilginç ve merak uyandırıcı bir hikayesi var.

Günümüzde piyasa çok yüksek seviyelere ulaşmış olan Marlboro markasının sahibi Philip Morris de pek çok insan tarafından kim olduğu merak edilmektedir. Philip Morris’in sahibi olduğu Marlboro markasının geçmişten günümüze kadar olan serüvenini duyan insanlar oldukça şaşırmakta ve bu hikayeden feyz almaktadırlar. Philip Morris adına açılmış olan PMI şirketi 200’ yakın ülkede satılmakta olan tütün ve sigar ürünlerinin üretimini yapan şirkettir. Şirketin en çok popüler olmuş ve uzun yıllardır satış rakamları oldukça yüksek olan ürünü ise Marlboro olmaktadır.

Philip Morris
Philip Morris

Philip Morris ve Ondan Sonra Gelen Kardeşlerinin Hayat Hikayesi

Yukarda da belirttiğimiz üzere Philip Morris şirketi şu an dünyanın en önemli tütün ve sigara üretimi yapan ve pazarlayan şirketlerinden bir tanesi. Philip Morris Almanya’dan İngiltere’ye göç eden bir ailede yetişmiştir. Philip Morris’in özenle kutulamış olduğu sigaralar ile ticaret hayatı 1846 yılında başlamıştır. Daha sonrasında Philip Morris öldükten sonra işler devralan kardeşleri, işleri çok daha iyi bir noktaya getirmek için çok çabalamış ve başarmışlardır. Kardeşler, bir firma açtıktan sonra ürettikleri sigaranın ismine de Marlboro adını koymuşlardır. Her geçen gün dükkanlar zincirlerini genişleten bu insanlar, Marlboro sigarasını da dünyanın hemen hemen her yerine pazarlamaya başlamışlardır.

Philip Morris Efsanesi Gerçek Mi?

Hikayede anlatılanlara göre Marbloro firması ilk kurulduğu zaman oldukça zor günler geçiren ve işlerin yolunda gitmediği bir firma olarak bilinmektedir. Şirket iflasın eşiğinde olduğu için, şirketin kurtarılması için pek çok farklı yol aranmaktaymış. Günlerden bir gün adamın bir tanesi şirkete gelerek bu şirketi 3 kat kara geçireceğini söylemiş ve eğer bu teklifini yerine getiremez ise ömrü boyunca bu şirkette hiç ücret almadan çalışacağını belirtmiş. Ancak bunun karşılığında ise şirketin yarısına ortak olmak istediğini de belirtmiş ve işleri düzeltmiş daha sonrasında ise şirketin çok daha büyük bir payına ortak olmuş.

Bu hikayenin doğruluk payı tartışılır olduğu gibi bundan daha gerçekçi olan bir hikaye daha bulunmaktadır. Bu hikayede ise Philip Morris’in üstün zeka ve pazarlama bilgisinin Marlboro satışlarını nasıl etkilediğini görmek mümkün.

Reklam ve Pazarlama ile Satışlarını Artıran Philip Morris Şirketi

Philip Morris şirketi, farklı hedef kitlelerine farklı ürünler sunabilmek için kolları sıvamış ve reklamlara yoğunluk vermiş. Özellikle 1924 yılında yapılmış olan bir reklamda Amerika’nın lük sigarası olarak tanıtılan ürün çok geniş bir kitleye hitap etmese de istenilen kitlenin bu ürünü satın almasına imkan tanımıştır. Bunun yanı sıra kadınlar için özel olarak üretilmiş olan ve ruj izini belli etmeyecek bantların kullanıldığı sigaralar da yine hedef kitle olan kadınların gözdesi olmayı başarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir