23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın
Philip Morris Kimdir?

Philip Morris Kimdir?

Herkesin yakından bildiği Marlboro markasının peki hikayesini biliyor muydunuz? Şu anda piyasa değeri oldukça yüksek olan bu markanın geçmişten günümüze olan serüveni aslında oldukça ilginç. Peki Marlboro markasının da sahibi olan Philip Morris kimdir?

Philip Morris Kimdir?

Philip Morris International Inc. (PMI), 180’den fazla ülkede satılan ürünleri ile Amerikan çok uluslu bir sigara ve tütün üretim şirketidir. Firmanın en çok tanınan ve en çok satan ürünü Marlboro’dur. Philip Morris International, Big Tobacco diye adlandırılan büyük tütün firmalarına verilen bu ünvanın sahiplerindendir.

Philip Morris Kimdir ve Tarihçesi

Philip Morris şirketi 1919 yılında Virgina’da kurulan ve şu an 180 ülkede aktif satış yapan bir tütün mamülleri şirketidir. Şirketin hikayesi aslında 1846‘de Philip Morris ile kutulanmış sigara ve tütünlerin satıldığı Londra’da bir dükkanda başlamıştır. Phiilip Morris’in ölümünden sonra dükkanı kardeşleri Leopold ve Widow devralmıştır. İşleri daha çok ilerleten bu kardeşler Londra’nın Great Marlborough caddesine tütün fabrikası açmıştır. Philip Moris Inc. olarak anılan firma ürettikleri sigara markasına ise ‘Marlboro’ ismini verdi. Hızla büyüyen marka satışlarını artırmak adına 1902 yılında New York’a ilk dükkanını açtı. Ancak Marlboro markası 1908 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde tescil edildi. Marlboro markası Amerika’da tescil edilmesine rağmen 1923 yılına kadar bu isimde sigara satılmadı.

Amerika’da farklı isimlerle ve farklı hedef kitlesi segmantasyonuna göre ürün satışına başlayan marka, 1924 yılında ilk defa ‘Amerika’nın lüks sigarası’ adı altında sadece otel ve hosteller de satılan bir ürünü piyasaya sürdü. Şirket sene 1930’da ise ürünün hedef kitlesindeki kadın oranın az olmasından dolayı ‘Mayıs kadar hafif’ sloganıyla kadın için yeni bir sigara ürettiklerini duyurdu. Slogan Philip Morris fabrikasının bulunduğu Londra sokak isminden alıntılanmıştı. 1930’larda yapılan bu sigara reklamlarının, kitlesel pazara hitap etmek amacıyla öncelikle filtreli sigaranın ne kadar hanımefendi olduğuna dayanıyordu asıl olarak. Bu amaçla, filtrenin etrafında ruj lekelerini gizleyen kırmızı bir bant vardı ve buna ‘Kağıdı Dudaklarınızdan Saklamak için Güzellik İpuçları’ adı verildi. Bu şekilde farklı pazarlama teknikleriyle Philip Moris kitlesini artırmayı başardı.

Philip Morris
Philip Morris Tarihçesi

Philip Morris Kimdir ve Türkiye’deki Konumu

1984 yılında Türkiye pazarına Malboro ve Parliament markalarıyla Philip Moriss International (PMI) Türkiye pazarına ilk adımını yaptı. 1991 yılında PMI’ın Türkiye ayağına Sabancı Holding %25 ve Philip Morris %75 olacak şekilde ortaklık yapmıştır. Bu gelişmeyle beraber 1994 yılında PMI’ın Türkiye dağıtım hakları Sabancı Holding’e verilmiştir. Bu ortaklık sonucu PMI’ın Türkiye adı da PHILSA (Philip Morris Sabancı Sigara ve Tütüncülük A.Ş.) olarak yeniden şekillenmiştir. Sabancı Holding ile kurdukları ortaklık sonrası 1992 sonlarında İzmir/Torbalı ilçesine ilk fabrikasını kurmuştur. İstatistiklere göre 20.000 adet sigarayı bir dakikada yapan bu fabrika PMI için çok önemli bir tedarik kaynağıdır. Günümüzde PHILSA genel müdürlüğü Küçükçamlıca’da yer almaktadır.

Philip Morris Kimdir ve Ürünleri Nelerdir?   

PMI’ın halihazırda piyada bulunan ürünleri: Longbeach, Marlboro, Parliament, Philip Morris, L&M, Muratti, Lark, Chesterfield, A-Mild, Morven Gold, DJI Sam Soe,Bond Street, Multifilter ve Virginia Slims’tir. Türkiye’de bulunan ürünleri: Muratti, Lark , Chesterfield, Marlboro, Parliament, Chesterfield ve L&M’dir.

Philip Moris Ürünleri
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir