E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Pazarlama Guruları ve Sözleri

Pazarlama, son derece köklü geçmişe sahip bir konudur ve geçmişten günümüze birçok pazarlama ustası yaşamıştır. Onlara da “pazarlama guruları” denmektedir.  Guru kelimesi esasında Brahmacı eğitimde geçer ve kast seviyesi yüksek, manevi yanı kuvvetli olan, gençleri ve öğrencileri yetiştiren kimse olarak tanımlanır.

Günümüzde de ilham veren, usta kişilikler için bu kelime her dilde benzer şekilde kullanılır. Pazarlama alanında da hatırı sayılır başarılara imza atmış birçok kişi bulunmaktadır. Bu kişilerin söylediklerine kulak vermek, hem kısa vadede hem de uzun vadede son derece faydalı olabilir. Geçmiş kişilerin tecrübelerinden yararlanmanın en sağlıklı yolu, onların elinden çıkmış yazıları ve fikirleri okumaktan geçer.

Gelin birlikte pazarlama gurularını inceleyelim.

Popüler ve Önemli Pazarlama Guruları

Tüm dünya genelinde ABD başta olmak üzere pazarlama alanında önemli birçok isim bulunmaktadır. Dikkat çeken başlıklar halinde önemli isimleri ve önemli sözlerini paylaşacağız. Günümüzde bu kişilerin görüşlerinin ve önemli sözlerinin derlendiği birçok pazarlama kitabı bulunmaktadır. Bu kitapları inceleyerek okumanızı da ayriyeten tavsiye ederiz.

Pazarlama Gurusu John Quelch (Pazarlama Otoritesi)

Kişinin pazarlamada bir kariyere uygunluğunu değerlendirirken açık konuşmak gerekirse hâlâ, o kişinin insanları içten bir şekilde sevip sevmediğini ve insanlara meraklı bir kişi olup olmadığını gözlemlemeye çabalarım.

 

Pazarlama Gurularından Philip Kotler (Pazarlamanın Fikir Babası, Kurucusu)

Kaybeden şirketler, bürokratik ve kibirli bir şekilde yaşamına devam edenlerdir. Bu gibi şirketler, pencereden dışarı bakmak yerine aynada kendilerine bakarlar. 100 yaşından büyük GM’in, 2009 Mayıs ayında batması bunun en güzel örneğidir.

Dünya görüşüm, sadece kendi yaşam kalitemi değil, şanslı olmayan insanların da yaşam kalitesini arttırmak.

Pazarlama Gurusu Jean-Claude Larreche (Strateji Uzmanı)

Eğer felsefe, matematik veya kimya öğretiyorsanız bilgiyi direkt olarak aktarırsınız. Fakat “işletme” mevzubahis olduğunda farklı olmamız gerekiyor. Bilginin ötesinde, davranışları değiştirebilmeli ve insanlara daha iyisini yapmaları konusunda destek olmalıyız.

Pazarlama Gurusu Al Ries (Konumlandırmanın Öncüsü)

Günümüzde reklamcılığın rolü ve fonksiyonu, insanların düşünce yapılarını değiştirmeden onların marka ile ilgili zayıf fikirlerini güçlü fikirlere dönüştürebilmektir.

 

Başarılı pazarlamacılar, yalnızca algı konuları ile uğraşanlardır. Hayatta ya da pazarlamada en önemli husus budur.

İyi bir pazarlamacı olmak için genel anlamda iş dünyası hakkındaki her şeye hâkim olmalı ve belirli bir endüstri ile ilgili detaylı bilgi birikimi kazanmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir