En Ses Getiren İletişim ve Pazarlama Kitapları

2020’nin yaz aylarında kendini geliştirmek ve zamanını kaliteli geçirmek isteyenler için okunması gereken pazarlama ve iletişim kitaplarını sizin için itinayla seçtik.Bazı kitaplar vardır ki,okuduktan sonra etkisinden uzun zaman kurtulamazsınız. Bu pek tabii yazarın başarısıdır: kitabın etkisi sadece onu okurken değil; sonra da devam eder ve hayatınızda yer eder. Descartes’in de dediği gibi “İyi seçilmiş kitapları okumak, geçmiş yüzyılların seçkin zekalarıyla önceden düzenlenmiş bir konuşmaya katılmak gibidir.”

Listedeki 10 harika kitap, ünlü yazarlar ve sektörün önde gelen uzmanları tarafından kaleme alınmış olan pazarlama ve iletişim alanında yaşanan gelişmeleri ve gelecekteki beklentileri ortaya koyuyor.Özellikle hızla gelişen ve değişen dijital pazarlama alanında yol gösterici olan bu kitapların, profesyoneller ve konuyla ilgilenenler tarafından takip edilmesi, gelişmeleri yakalamak adına önem arz ediyor.

İşte en iyi iletişim ve pazarlama kitapları listemiz huzurlarınızda.

  • İknanın Psikolojisi- Robert B. Cialdini (MediaCat)

İknanın Psikolojisi, yaşamın her alanında ikna olma ve ikna etme sürecinin iç yüzünü anlatan bir başvuru kitabı.Prof.Robert B. Cialdini’nin, laboratuvar deneyleri ve yaşam deneylerinden yola çıkarak yazdığı kitabının, şu anda tüm dünyada 750 bin okura ulaştığını da demeden geçmeyelim.

Cialdini, iş hayatında, ticarette, pazarlamada, günlük yaşamda ve aşkta ikna becerisine sahip olabilme yollarını anlaşılır bir dille anlatıyor.İstek, nasıl etkili ve kabul edilebilir bir hale gelir? Herkes yaptığı için doğru varsayılan bir davranış, gerçekte doğru mudur, yoksa bizi öyle düşünmeye yönelten, herkesin ortak tavrı mıdır?

Kullanılan dilin, ikna başarısına etkisi nedir? Günlük yaşamda, ikna psikolojisinin kuralları nasıl işler? Hoşlanmadığımız biri tarafından ikna edilmek niçin daha kolaydır?Fiziksel çekiciliğin ikna sürecinde rolü nedir? Onay verdiğimiz her şey için gerçekte ikna oluyor muyuz? İknanın, otoriteyle ilişkisi nedir? Tarikat üyelerinin toplu intiharlarında iknanın rolü nedir?

Bir ürünün az bulunur olması,ikna sürecinde nasıl bir rol oynar? Cialdini, tüm bu soruların yanıtlarını, okur deneyimlerini içeren mektuplarla destekliyor.İknanın Psikolojisi’ni almaya hala ikna olmamış olabilirsiniz çünkü sizi satın almaya ikna edecek her şey bu kitabın içinde…

  • Sosyal Medya Sanatı- Guy Kawasaki (MediaCat)

İsterseniz bir ürün veya hizmet sunun, isterseniz bir marka olarak kendinizi konumlandırın, sosyal medyanın başarıyı belirleyen unsurların başında geldiği artık bir gerçek.Apple’ın popüler marka imajının oluşmasında büyük katkıları olan ve iş dünyasında tüm sosyal medya platformlarının kullanımına öncülük eden Guy Kawasaki ve meslektaşı Peg Fitzpatrick’in bu konuda söyleyecek çok sözü var.Yazarlar son kitapları olan Sosyal Medya Sanatı’nda okuyanı zamandan, çabadan ve paradan tasarruf ettirecek pratik bir kullanım kılavuzu sunuyorlar.

Sağlam bir sosyal medya stratejisi geliştirmek, en popüler platformlarda kalıcı bir yer edinmek, dijital varlıklarınızı büyütmek, pazarda daha görünür olmak ve takipçilerinizi artırmak istiyorsanız Kawasaki ve Fitzpatrick’in açtığı yoldan gidin ve Sosyal Medya Sanatı’nı tüm incelikleriyle öğrenin!

  • A’dan Z’ye Pazarlama – Philip Kotler (MediaCat)

Markalar, reklamlar,tüketiciler,iletişim araçları,dağıtım kanalları, perakendeciler kısacası Pazar ve bu arada toplum, topyekun bir değişim yaşıyor.Pazarlama profosyonelleri artık yalnızca satışla değil, ürün veya hizmetin tüketiciyle temasa geçtiği her noktayla ilgilenmek zorunda.Bunu yapmak için de öncelikle kurulmakta olan yeni pazarlama dünyasına yön veren temel kavramları bilmek gerekiyor.Pazarlama literatürünün bir numaralı ismi, modern pazarlamanın babası Philip Kotler pazarlamayla ilgilenen herkesin mutlaka bilmesi gereken bilgiler sunuyor.

 

  • Nöro Marketing- Patrick Renvoisé & Christophe Morin (MediaCat)

Beyin üzerinde yapılan son araştırmalar satışlarınızı nasıl artırabilir?İnsanlar günde ortalama 10.000 satış mesajının içinde boğulduklarından,satış yapmak artık hiç olmadığı kadar zor.Bu yüzden nörobilimin satış ve ikna etkililiğinizi çabucak arttıracak keşiflerini öğrenmeniz gerekiyor.En son yapılan beyin araştırmalarını ve devrim niteliğindeki pazarlama çalışmalarını ortaya koyarak yazarlar Patrick Renvoisé ve Christophe Morin,müşterileriniz üzerinde büyük bir etki bırakacak güçlü,eşsiz ve akılda kalıcı sunumlar için yüksek etkili teknikler öğretiyorlar.

Beyin karar verme bölümünün nasıl çalıştığını anladığınızda daha inandırıcı sunumlar yapmayı öğrenecek, daha fazla anlaşma sonuçlandıracak, daha etkili pazarlama stratejileri geliştirip,ikna yeteneğinizi radikal bir biçimde geliştireceksiniz.

 

  • İkna Etme Sanatı- Michael Wheeler (Omega Yayınları)

Harvard Business School’da eğitimler veren Profosör Michael Wheeler, bugüne kadar dünya çapında şirket yöneticilerinden direktörlere,kamu görevlilerinden MBA öğrencilerine kadar binlerce kişiye ikna sanatının inceliklerini öğretti.İkna Etme Sanatı adlı başyapıtında müzakereye yeni nasıl yaklaşımını okuyucularına tanıtıyor.

En iyi müzakerecilerin kaos ve belirsizlik ortamında bile başarıyı nasıl yakaladıklarını anlatan Wheeler, katı planlar yapıp ikna sürecini çıkmaza sürüklemek yerine müzakerenin “öğrenme”, “uyum sağlama” ve “etkileme” süreci olarak üç aşamada gerçekleştirilmesi gerektiği üzerinde duruyor.Bu süreç içinde hedeflerin,çıkarların ve başarıların değişeceğini de unutmamak gerekiyor.Wheeler, doğaçlamaya dayanan müzakereyi ele almasının yanı sıra kendi araştırmalarından ve Harvard Müzakere Programı’ndaki arkadaşlarıyla birlikte yaptığı çalışmalardan da ayrıntılı olarak bahsediyor.

İkna Etme Sanatı sayesinde diplomatların taktiklerinden, iş hayatındaki risklere, sıklıkla karşılaştığımız ev ya da araba alım-satımından, spor ve sanat dünyasında yapılan anlaşmalara kadar yaratıcılık ve çevikliği artıracak, günlük yaşamda size kılavuzluk edecek birçok deneyimden faydalanma imkanı bulacaksınız.

  • Bütün Pazarlamacılar Yalancıdır, Hikaye Anlatırlar- Seth Godin (Elma Yayınevi)

İş hayatındaki kişilerin düşünce ve davranış biçimlerini değiştiren ve birçok uluslararası çok satan eserin yazarından pazarlama mesleğine farklı gözlerle bakmamızı sağlayacak özgün bir eser…

Rekabetin oldukça yoğun olduğu günümüz iş hayatında, klasik pazarlama yöntem ve taktiklerinin iflas ettiği söylenebilir.Böyle bir dünyada tanıtım ya da reklam yapmak, promosyon ya da hediyeler sunmak gibi eskiden cazip sayılan taktikler, bilinçli tüketiciler üzerinde eskisi kadar etki uyandırmıyor.

Günümüz pazarlamacısının en işler taktiği ise, Godin’e göre, satmak istediği ürünün kimliğine yakışır bir hikaye bulmak, bu hikayeyi çok iyi kurgulayıp giydirip kuşatmak ve uygun tüketici kitleyi bulup, hikayeyi onların anlayacağı dilden anlatmaktır.Anlatılan hikayedeki mesaj doğru bir frekanstan doğru bir hedef kitleye ulaşırsa, o kitlenin bireyleri bu hikayeye gönülden inanacak ve bu hikayeyi arkadaşlarına,dostlarına da aktaracaklardır.

  • Kendi Kendine MBA- Josh Kaufman (Pegasus)

“İşletme eğitimine yaratıcı ve çığır açıcı bir yaklaşım… En seçkin işletme okullarından birinde MBA yaptım ama bu kitap olmasaydı iş dünyasını tam olarak anlayamaz ve ona yeni bir gözle bakmayı başaramazdım.” –Ali Safavi, The Walt Disney Company’nin Uluslararası Satış ve Dağıtım Müdürü

“Temel prensipler daima önemlidr.İster yeni bir girişimci, isterseniz dünyanın en büyük 50 şirketinden birinde bir yönetici olun, bu kitap başarıya ulaşmanıza yardımcı olacaktır.”- John Mang, Procter&Gamble Başkan Yardımcısı

 

  • Pazarlamanın 22 Kuralı- Al Ries (MediaCat)

“Pazarlama konusunda yazılmış en iyi kitaplardan biri.” Bu yalnızca bizim değil pek çok pazarlama duayeninin ortak fikri.Pazarlamanın kuralları hiç bu kadar iyi özetlenmemişti. Dünyanın en çok tanınan pazarlama danışmanları Ries ve Trout yapacaklarını yaptılar ve pazarlamanın kitabını yazdılar.Tüketicilerin zihnine, oradan da kalbine giden yolda sizin için bir el haritası hazırladılar.22 Kuralı var pazarlamanın.Hepsi de bu kitapta.Net, kolay ve anlaşılır…En iyi olmak mı ilk olmak mı? Ürün markası mı şirket markası mı? Bu ve daha pek çok sorunun cevabı bu kitapta.

 

 

  • Beden Dili- Joe Navarro

İnsanları ‘okuma’nın en hızlı yöntemi bu kitapta…

Karşınızdakinin bedenine bakarak aklından geçenleri okumanız mümkün.Duygu ve düşünceleri çözümlemek, insanları doğru tanımak, tuzağa düşmemek, yalanı ortaya çıkarmak için beden dili bilmeniz yeterli.Ayrıca beden dilinizi kullanarak patronunuz,aileniz, arkadaşlarınız ve diğer insanların sizinle ilgili düşüncelerini de değiştirebilirsiniz.Gerçek hisler yüzde gizlidir.Başparmaklar,ayaklar ve gözbebekleri ruh halimizi ortaya koyar.

Kendimize duyduğumuz güveni konuşmalarımızdan önce bedenimiz yansıtır.Etkili bir el sıkışma birçok kapıyı açar.Karşımızdakini ikna etmenin en etkili yöntemi beden dilini kullanmaktır.İnsanlara güven vermek göründğü kadar zor değildir.Otoriteyi hem kurmak hem de yıkmak beden dili ile mümkündür.Eski FBI ajanı Navarro’nun profosyonel deneyimleri ile Princeton Üniversitesinde psikoloji eğitimi alan Marvin Karlins’in bilimsel çalışmalarını birleştiren bu kitap, beden dilini öğrenip kullanarak dünyanızı nasıl kontrol altında tutacağınızı anlatıyor.

  • Mavi Okyanus Stratejisi- W. Chan Kim- Renée Mauborgne

“Mavi Okyanus Stratejisi’ni okuduktan sonra rekabete bakış şekliniz değişecektir.Kim ve Mauborgne, kavgacı değil, yaratıcı yaklaşıma sahip bir stratejinin izlenmesi için ikna edici kanıtlar sunmaktadır.Değer yenilemeyi ve kurumsal paydaşlığı vurguluyor olması bile bu kitabı hem işletme yöneticiler hem de öğrencileri için okunması gereken bir kitap yapmaktadır.-Carlos Ghosn

“Bu okunması gereken son derece değerli bir kitaptır.Saat,şarap,çimento,bilgisayar,otomobil ve hatta sirk gibi farklı alanlarda faaliyet gösteren şirketlerin deneyimlerini inceleyerek, gelecek stratejilerinin geliştirilmesine yeni bir ışık tutmaktadır.” –Nicolas G. Hayek

“Özel veya kamu sektöründeki yöneticilere Mavi Okyanus Stratejisi’ni tavsiye ederim.Statükodan ayrılmanın nasıl başarılacağını, başarılı bir gelecek stratejisinin nasıl yaratılacağını ve bunların nasıl düşük bir maliyetle hızla uygulanacağını göstermektedir.Aydınlatıcı olduğu kadar pratik bir rehber.”- William J. Bratton

“Kim ve Mauborgne’nin stratejileri sadece orijinal değil, aynı zamanda da pratik.Şirketimiz bunları kullandı ve güçlü sonuçlar elde ettii.Yazarlar geleceği kazanmak için yeni ve cesur bir yolun haritasını çiziyorlar.”- Patrick Snowball

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir