E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Okunması Gereken 10 Marka Kitabı

Kitap okumayı sevenler için bu yazımda markalara ilişkin kitaplardan bahsetmek istiyorum. Marka konusunda yapılan yüzlerce araştırma olsa da, spesifik kitaplar her zaman bilgiyi daha bütüncül halde ve doğru derleyebiliyor. Bu nedenle ben de marka alanında çalışanların okuyabilecekleri keyifli marka kitaplarını sizler için derledim. Şimdiden keyifli okumalar!

  • Buyology : Martin Lindstrom tarafından kaleme alınan Buyology isimli kitap okuması hem çok eğlenceli hem de hayattan gerçek örneklerle hafızanıza kazınacak örnek olaylar içeren bir kitap. Kapağında yer alan “Satın almaya dair bildiğiniz her şey neden yanlış?” sorusu belki de kitabın içeriğinin en güzel özeti. Zira, tüm örnek olaylarda bunun cevabını bulabiliyorsunuz. Diğer bir yandan son dönemde popülerleşen nöropazarlama kavramını da içeren kitap, okuyucuyu her satın aldığını sorgulamaya itebilir nitelikte.
  • Pazarlamanın 22 Kuralı : “En iyi olmak mı ilk olmak mı?”, “Ürün markası mı şirket markası mı?” gibi daha pek çok sorunun cevabını okuyucu için derleyen kitapta, pek çok pazarlama duayeninin ortak fikrini bulacaksınız. Pazarlama duayenleri Al Ries ve Jack Trout tarafından hazırlanan kitapta pazarlamanın kuralları ile tanışırken kendinizi bir pazarlamacı olarak düşünürken bulacaksınız.
  • Güçlü Markalar Yaratmak : Güçlü Markalar Yaratmak, Saturn, General Electric, Kodak, Healthy Choice, McDonald’s ve diğer şirketlerden gerçek marka geliştirme vakaları ile güçlü markaların nasıl yaratıldığını ve yönetildiğini gözler önüne seriyor. Kitabın yazarı David A. Aaker, duygusal ve kişisel faydaları dikkate alarak ve “kişi olarak marka”, “kurum olarak marka” ve “sembol olarak marka” perspektiflerini ortaya koyduğu kitapta, marka kimliği ve marka konumu konseptleri üzerinde dururken, aynı zamanda netlik ve sinerjiye ulaşmak, değişen bir ortama adapte olmak ve marka varlığını yeni pazarlar ve ürünlerde bir avantaj olarak kullanmak için “marka sistemleri”nin nasıl yönetileceği gibi detayları okuyucu ile paylaşıyor.  
  • Marka Kültürü : Debbie Millman tarafından hazırlanan  bu kitap, alanında uzman markacılarla yapılan söyleşilerden oluşan, okuması oldukça keyifli bir kitap.  Seth Godin, Malcolm Gladwell, Daniel Pink ve Alex Bogusky gibi pazarlama dünyasında bilinen ustaların söyleşilerinin yer aldığı kitap “Marka diye bir şey yoktur” cümlesiyle başlıyor ve  Malcolm Gladwell’in “Umarım marka değilimdir, ben bir insanım” sözüyle bitiyor. Bu keyifli kitapta marka tanımına dair çok çeşitli görüşleri bir arada bulacaksınız.
  • Reklamsız Marka Yaratmak : Chris Grams tarafında kaleme alınan bu kitap, reklam maliyetlerinin oldukça yüksek olduğu günümüzde, marka haline gelmek isteyenler için son derece ekonomik bir yol rehberi niteliğinde. Reklamsız Marka, yazarın dünyanın önde gelen açık kaynak yazılım şirketi olan Red Hat’de bir milyar dolarlık bir marka yaratmaya yardımcı olduğu 10 yıllık deneyiminden yola çıkarak bir marka yaratmayı adım adım anlatan bir rehber. Reklamsız Marka 20. yüzyılın büyük markalarını geliştirmek için kullanılan klasik konumlandırma prensiplerini, artık 21. yüzyıl markaları için sunulan yeni topluluk oluşturma stratejileri ve araçları ile birleştiriyor.
Marka Kitapları
Marka Kitapları
  • Marka Olmak İstiyorum; Mutlu Bir Şekilde Kazanmak İçin : Micheal Porter tarafından hazırlanan kitap, herhangi bir alanda marka olmak istiyorsanız, size Book Yourself Solid adlı sistemi detaylıca açıklayacak bir derleme içeriyor. Mutluluk, müşteri ve kazanç sağlayacak en hızlı, en kolay ve en etkili sistemdir diyen kitap, pratik bir sistemle Pazar alanı oluşturma ve potansiyel müşteri arayışı konularında yol haritanız olacaktır.
  • Pazarlamada Markalaşma Stratejileri : Yrd. Doç. Dr. Sefer Gümüş, Pınar Saraç ve Hande Gülnihal Gümüş Bilim tarafından kolektif olarak hazırlanan çalışma, nispeten biraz daha desr kitabı içeriğine yakın. İşletmelerin markaları ile rekabetçi marka piyasasında ve global dünyada ayakta kalmaları ve hatta kalıcı olmaları için, piyasadaki tüm değişimleri yakın takip etmeleri ve o değişimlere adapte olmaları gerekmektedir. Bu kitapta, da sürekli değişen dünyada ayakta kalmanın temel yolunun doğru bir markalaşma stratejisi olduğu üzerinde durulmuş ve bunun yöntemleri anlatılmıştır.
  • Modada Marka Olmak – Armani’den Zaraya Moda Devlerinin Marka Oluşturma Tarzları : İşte size söyleşileri içeren bir keyifli kitap daha! Bir zamanlar sadece seçkin kesimin tüketim potansiyelinde olan pek çok marka, günümüzde markaların halka inmesiyle erişilebilir hale gelmiştir. Zara, TopShop ve H&M gibi markalar Prada ve Gucci değerindeki giysileri öğrencilere ve halka sunmuştur. Medyanın büyük ilgisi; John Galliano, Alexander McQueen ve Stella McCartney gibi tasarımcıların kendi başlarına birer marka haline gelmelerine yol açmıştır. Nike ve Adidas gibi spor markaları kendi imajlarını pratik spor giyimle sınırlı olmaktan çıkarıp sporla uzaktan yakından ilgisi olmayan müşterileri bile çeken “modern” bir modaya dönüştürmüşlerdir. Bu kitap, bu değişimin nasıl gerçekleştiğini konu edinirken, aynı zamanda dünyanın en büyük moda markası gurularıyla yapılmış söyleşileri de içeriyor ve reklamlarla medyanın marka algısını nasıl etkilediğini gözler önüne seriyor.
  • Markalar Nasıl Genç Kalır : İşte size her kuşağı içeren bir kitap. Markaların arasında dans ettiğimiz bir global dünya düzeninde, markanızın nasıl sürekli taze ve canlı tutacağınızı, yeni nesil tüketicilerin markalardan neler beklediklerinin detaylarını bulabileceğiniz keyifli bir kitap. Joeri Van Den BerghMattias Behrer tarafından kaleme alınan kitap, Mediacat Yayıncılık ile okuyucuyla buluşuyor.
  • All Marketers Are Liars – The Underground Classic That Explaions How Marketing Really Works – And Why Authenticity İs The Best Marketing Of All : Bir de ingilizce kitap paylaşmak istedim. Öyle ya, her dilde markalaşmak önemli. “Bütün pazarlamacılar hikaye anlatır” diyen kitabın yazarı Seth Godin, üç soru soruyor. “Hikayeniz ne?”, “Buna ihtiyacı olan insanlara hikayenize inanacak mı?”, ve “Hikayeniz gerçek mi?” sorularından yola çıkan kitapta, markalaşma süreçlerine dair önemli noktalar ele alınıyor ve gerçek markalaşmanın ürün özelliklerine değil hikayelere odaklandığını dile getiriyor.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir