Netflix’in Yeni Belgeseline Tepki

damattween

Netflix’in yeni belgeseli The Social Dilemma, en popüler sosyal medya ağlarından biri olan Facebook’u kızdırdı. Facebook, belgeselin gerçekle bir alakası olmadığını, sansasyon yaratmak için çekildiğini söyleyerek tepki gösterdi.

Belgeselde sosyal medyanın hayatımız ve zihin sağlığımız üzerindeki etkileri hakkında negatif düşünceler barındırması sebebiyle Facebook, resmi bir bilgilendirme yayınladı. Sitesinde yayınladığı “Social Dilemma Neyi Yanlış Anladı” bilgilendirme ile Netflix’in, “asıl meseleyi sansasyonalizm içerisine gömdüğünü” söyledi.

Facebook’un yayınladığı bilgilendirme ise şöyle:

Sosyal medya bağımlılığı hakkında:

“Biz anlamlı sosyal etkileşimlere öncelik veriyoruz.”

İnsanları ürün olarak görme hakkında:

“Bilgilerinizi kimseye satmıyoruz.”

Netflix’in Algoritmalar hakkında:

“Algoritmaları ‘çılgın’ olarak tasvir etmek komplo belgeselleri için iyi bir malzeme olabilir, ancak gerçek bu kadar da eğlenceli değil. ”

Netflix’in Veri kullanımı hakkında:

“Belgeselde olağan gösterilmesine rağmen, işletmelerin bize insanlar hakkında hassas veriler göndermesini yasaklayan politikalarımız var.”

Kutuplaşma hakkında:

“İnsanların Facebook’ta gördüğü içeriğin ezici çoğunluğu kutuplaştırıcı ve hatta politik değil.”

Yanlış bilgilendirme hakkında:

“Yanlış bilginin platformumuzda büyümesine izin verdiğimiz veya bu içerikten bir şekilde yararlandığımız fikri yanlıştır.”

Bu konuda çoğu kişinin fikri bu düşüncelerin sadece komple teorisinden ibaret olduğu yönünde fakat büyük bir kısım ise bu fikirlerin gerçek olabileceğine inanıyor.

Hayatımızın her yerinde yer edinen sosyal medya ağları hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Sizce de durum Facebook’un tepki verdiği kadar komplo teorilerinden ibaret mi, yoksa gerçeklik payı bulunuyor mu?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir