E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

2020 Sosyal Medya Trendleri

Sosyal medya pazarlamacıları, stratejilerini kurgularken “ 2020 sosyal medya trendleri ” başlığını oldukça önemser. Çünkü yol haritalarından bir tanesi de bu trendlerle uyumlu kurgular yapabilmektir. Her marka, en çok kullanıcının olduğu platformlarda yer almak ya da reklam vermek ister. Bu yüzden 2020 sosyal medya trendleri son derece önemlidir.

2020 Sosyal Medya Trendleri Dijital Mecraları Nasıl Etkileyecek?

 

1- Instagram’ın Gizli Beğenileri

2019’un ortalarında “beğenilerin gizli tutulacağı” haberi üzerine bir çok Influencer, bu durumdan rahatsız olmuştu. Diğer kullanıcılar, zamanlarının büyük kısmını, akıtan çok hikaye izlemeye ayırıyordu bu da hikaye reklamlarının büyümesine neden oldu. Fakat hikaye reklamları daha yeni olduğu için sınırlı ve daha düşük reklam envanteri elde ediliyordu. Gönderilerdeki beğenilerin gizlenmesi ile tüm kullanıcılar eşit bir oyun alanında yer alacaklar. Bu demek oluyor ki, 2020 yılında organik büyümek için, daha az düzenlenmiş (edit, filtre) görseller, daha fazla içerik oluşturma ve videoyu her şeye entegre etmek gerekiyor.

 

2- Instagram Alışveriş Özelliği

Kuşkusuz senelerdir beklenilen en önemli özellik olan Alışveriş Özelliği (Instagram Shopping) ile ürünlerinizi etiketleyerek doğrudan satın alabilir ya da  e-ticaret sitenize trafik yaratabilir hatta müşterilerinizi direkt satın almaya teşvik edebilirsiniz. Bu özellik ile kullanıcılar ile markalar, doğrudan bağlantı kurabilecekleri bir ortam sağlıyor. Böylelikle sosyal medya en etkili pazarlama platformlarından biri olduğunu bir kez daha gösteriyor.

 

3-Marka İşbirliği Yöneticisi (Brand Collabs Manager)

Gizli beğenilerin gelmesi ile sadece Influencerlar değil markaların da morali bozulmuştu. Beğenileri gizlenmesi, Influencerların etkileşim oranının da gizlenmesine neden olacak fakat Instagram 2019’un ortalarında içerik üreticileri için kullanıma açtığı İçerik Yöneticisi (Creator Studio) ile Marka İşbirliği Yöneticisi sekmesini tüm markalarda aktif hale getirecek. Bu şekilde, markalar Influencer ya da fenomenin tüm istatistiklerine ulaşabilecek.

4- TikTok

Pazarlamacılar için mutlaka yer alınması gereken platformlardan bir tanesi de TikTok’tur. 2019 yılında en çok indirilen 3.uygulama ve toplam 500 Milyon aktif kullanıcıyla, Instagram Hikayeleri ile aynı kullanım oranına sahiptir. Eğlenceli bir platform olmasının yanı sıra viral olma potansiyeli nedeniyle içeriğinizi yaymak için tercih edilebilecek en güçlü platformlardan bir tanesidir.

 

5- 2020 Sosyal Medya Trendleri IGTV’yi Nasıl Etkileyecek?

2019’un sonlarına doğru IGTV, dikey video dayatmasından vazgeçerek en sonunda yatay videoya da izin vermişti. 2020 yılında IGTV serilerine odaklanmamız gerektiğini söyleyen Instagram için, markalar ve içerik üreticilerin şimdiden plan yapmaları gerektiğini söyleyelim.

IGTV kullanım rehberi için  tıklayın. 

6- Artırılmış Gerçeklik (AR)

2019’da çıkan en eğlenceli özelliklerden bir tanesi de hikaye filtrelerinde yer alan artırılmış gerçeklik filtreleriydi. 2020 yılında da AR Alışveriş (AR Shopping) ile henüz beta sürümünü sunduğu, markalar için; kullanıcıların satın almadan önce ürünleri denemelerine imkan sağlayan özelliğini de test ettiğini unutmayalım. 2020 yılında AR ve e-ticaret bütünleşecek görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir