Instagram IGTV Rehberi: Dijital Pazarlama Uzmanlarına, Girişimcilere, Fenomenlere Bilgiler

damattween

Instagram son yaptığı birkaç uygulama güncellemesi içinde IGTV’yi sundu. Daha önce fark etmediyseniz, yakında edeceksiniz, çünkü bir ikon göreceksiniz profilinizde ve anasayfanızda. Bu güncellemeyle; takip ettiğiniz profillere, önemli kişilere, fenomenlere dair yayın yapmaya izin veren IGTV, Instagram’ın sağ üst köşesinde Instagram logolu TV antenli bir imgeyle yayınlandı.

 

Nasıl kullanılacağına dair Instagram bir rehber de çıkardı fakat, ben sizlere daha kreatif ipuçlarıyla da bu rehberi sunuyorum.

Dijital pazarlama uzmanlarına, girişimcilere, fenomenlere bunu nasıl kullanabileceklerini, standartları ve farklı, yeni yolları anlatacağım yazının devamında:

 

Pazarlama Uzmanları ne bilmeli IGTV’ye dair?

 

Öncelikle Instagram ile video pazarlama yapanlardansanız IGTV harika bir özellik oldu, bunu belirteyim. “Youtube varken IGTV’ye ne gerek var yiaaa!”, diyebilirsiniz. Ama ikisi farklı şeyler. Farklı kitlelere hitap ediyor.

Instagram’da eskiden 60 saniye altında videolar yayınlayıp pazarlama yaparken, şimdi sizi takip edebilen herkese daha yüksek uzunlukta kendinizi ifade edebildiğiniz videolar paylaşabileceksiniz. Bu bir güzelliktir, avantajdır, Youtube ile bir bağı yoktur. Tabii rekabet edeceği bir nokta olabilir ama şu an konumuz bu değil.

 

Hedef kitlenize 60 saniyeden daha fazla, sıkmadan tabii, anlatabilirsiniz kendinizi, ürününüzü, hizmetinizi, kısaca. Senin İçin, Takiptesin ve Popüler gibi kanalları mevcut olan bir çağdaş uygulama daha…

 

IGTV’yi nasıl kurarım?

 

Ben her türlü araştırır kurarım pazarlama yaparken fakat bana soru soran birkaç öğrencim nedeniyle bu detayları da yazayım dedim. En azından aydınlatır az buçuk sizleri de.

 

İki türlü Instagram’da IGTV’yi kurabiliyoruz. Hem mobil hem masaüstü aracılığıyla.

 

Masaüstünden, tarayıcıya Instagram.com yazıp giriyoruz.

Profilinize gidin, sonra IGTV sekmesine tıklayın.

IGTV’ye başla diyor, ardından kanal oluştur diyorsunuz ve kanalınız hazır.

 

Artık dikey 10 dakikaya kadar videolar ekleyebilirsiniz.

Bir de dikey video ön izleme görseli eklemenizi istiyor.

Mobilden IGTV uygulamasını indiriyorsunuz. IOS ve Android için indirin.

IGTV’ye girmeden önce instagram hesabınızı bağlıyorsunuz veya yetki veriyorsunuz.

İsterseniz Facebook’a da yetki vererek otomatik paylaşım sağlayabilirsiniz.

IGTV’yi böyle kurup başlayabiliyorsunuz!

 

IGTV’ye Video Yüklemeyi Nasıl Başarırsınız?

 

Basit. Burada sadece video yükleyebiliyorsunuz zaten.

Video kaydı yapamıyorsunuz. Basit olmayan kısmı, videoyu hazırlamanız gerekiyor. 15 saniyeden fazla olacak, 10 dakikadan az olacak, bir de yukarıdaki görsellerde gördüğünüz gibi GB sınırı olacak, MP4 formatında olabilir. Bilgisayardan yükle, mobilden artı butonuna tıklayarak galeriden veya hangi klasördeyse videonuz onu seçip yükleyebiliyorsunuz.

 

Dikey olması gerektiğini tekrar belirtelim. İnsanlar ne kadar sevmese de. Neden sevmiyorlar anlamıyorum ama dikey de video olabilir bence. Dikey şartı yok ama olması avantaj olacaktır. Instagram dikey tutulan bir uygulama çünkü.

 

Videolarımızı takipçilerimize gösteriyor. Bir de keşif kısmı var tabii. Buradan da yeni takipçiler elde etme şansımız var. Takipçilerimiz otomatik olarak bizi takip edebiliyorlar IGTV’de. Ama istenirse takipten çıkılabiliyor.

IGTV’nin sınırları, kuralları var

 

  1. O video çekilecek 15 saniye üzeri veya 10 dakika altı.
  2. Yatay veya dikey olabilir.
  3. İdeal boyut 9:6, kare 4:5 de olabilir. Ama zorlamayın diğerlerini.
  4. Canlı yayınlarınızı galeriden görememeniz nedeniyle yükleyemezsiniz. Google Fotoğraflara kaydedebilirseniz kullanırsınız.
  5. MP4 türünü kabul eder.
  6. 30 FPS ve 720p şartı var.
  7. 650 MB’ı geçmeyin.
  8. Kapak fotoğrafları için tavsiye edilen boyut 420 x 654 pikseldir (veya 1:1,55 en boy oranı ve yüklendikten sonra düzenlenemez.
  9. Taslakları sadece bilgisayardayken kaydedebilirsiniz.
  10. Başlık metni 20-25 karakter, açıklama metni 20-25 karakter, video, kapak görseline ihtiyacınız var yayınlamak için.

 

Size ipucum; doğrulanmış veya büyük bir hesabınız varsa 60 dakikaya kadar video atabiliyorsunuz! Ama sınır 3.6 GB.

 

Instagram IGTV için En iyi Uygulamalar

 

Videonuzu hazırladınız, başlık, metin girdiniz, kapak görseli girdiniz ve yayınla dediniz. Profilinizde IGTV ikonu çıktı. Yani artık başardınız.

 

Şimdi, daha iyi uygulamaları nasıl gerçekleştirebiliriz ki; etkileşim, topluluk yönetimi, yeni takipçi kazanımı sağlayabilelim, bunlara değinelim:

 

Yegane Videolar

Instagram tabii ki bizlere yegane içerikler üretmemizi tavsiye ediyor. Kreatif, Instagram kurallarına uygun videolarla daha fazla etkileşim elde edebiliriz. Etkileşimi gören algoritma da görünürlüğümüzü artırır.

 

Canlı yayını IGTV’ye atmamızı da istemiyor Instagram.

 

Peki yeganelik, özgünlük kreatiflik nasıl olabilir:

 

Acayip rahatsız eden girişler ve yüksek sesli rahatsız edici müzikler

Yapmayın. İnsanların çoğu sesli video da dinlemiyor artık sosyalde. Dinlediklerinde de pişman etmeyin.

 

IGTV’de videoların biri bitince anında diğeri başlatıyor. Millet korkar bu durumda yüksek sesli çarpıcı intro ve müziklerde. Diğer sosyal ağlarda ve Instagram’ın diğer video içeriklerinde sessiz başlatma olabiliyor. Ama IGTV sesli videoya ihtiyaç duyuyor. Başladığında sesi de açık oluyor.

 

 

Instagram’ın normal paylaşımlarında tıklama unsuru yok. Link ekliyorsunuz ama metin gibi paylaşılıyor. Sadece profilde link paylaşabiliyordu markalar, ta ki, Instagram hikayelerinde 10 bin takipçiye ulaşana kadar. Sonra IGTV çıktı. Video açıklamalarında linkler tıklanabiliyor. Harika bir özellik. Eğitim çeken eğitimini tanıtıp insanları yönlendirir, kitap yazan ve satan, eticaret girişimi olup ürün inceleyen hesaplar için bir cevher bu.

 

Instagram’da da artık tıklama oranından bahsedebileceğiz yani. İçerik linkle beraber sunulacak, birileri etkileşime girecek ve ilgilenirse linke tıklayıp yönelebilecek. Biz yönlendireceğiz!

 

Konu etiketleri kullanın!

Bana açıklatacak mısınız bilemiyorum. Herkes biliyordur artık. Instagram konu etiketini destekliyor. En popüler ve konunuzla alakalı konu etiketlerini yazdığınızda ilk önce botlar, sonra konu takibi yapanlar, sonra keşfetten insanlar sizi bulabiliyor. Etkileşim ve takipçi artabiliyor. E IGTV’de de bu devam ediyor!

 

Not: Videonun açıklaması, başlığın altındaki oka tıklayınca çıkıyor.

 

Videonuzun verilerini inceleyin

 

Videonuzu yayınladıktan sonra işiniz bitmedi. İnsanlar izledi, etkileşime geçti, tıkladı falan…

 

Şimdi işiniz ise videonun verilerine bakmak. Instagram IGTV mobil uygulamasının içerisindeyken görebilirsiniz ama. IGTV’ye girip, videonuzun üzerindeki üç noktaya tıklayın analize girdiğinizde verileri görebileceksiniz.

 

Etkileşim, kitle bağlılığı, tıklamalar hepsini görebiliyorsunuz. Düşüş varsa, video içerik sorunu var veya hedef kitleniz, takipçileriniz hatalı. Yükseliş varsa yakında zenginsiniz!

 

Yorum yazanlara karşılık verin!

 

Bu seferki ünlemim kızdığım için. İnsanlar, pazarlama uzmanları topluluk oluşturmak için canla başla uğraşıyorken sizler gerçek bir insanın yorumuna yanıt vermiyorsanız hem ayıp ediyorsunuz hem de para kaybediyorsunuz. İtibar da kaybediliyordur kesin. Çünkü yorumu yazan yanıt almayınca iyi şeyler düşünmeyecektir sizin hakkınızda, unutmazsa eğer.

 

Yorum yazanlara yanıt verdikçe marka bağlılığı, müşteri sadakati, marka elçileri kazanırsınız. Kazanılan medyanızın artma ihtimali olur. Yani videonuz viralleşebilir, sizi başkalarına önerebilir, başkalarına sizi övebilirler. O güzel takipçinizin kalbini kazanırsanız eğer…

 

Rakipler bizim avantajımız

Rakipleri inceleyebileceğiniz, popüler ve senin için adlı kanalları var IGTV’nin. Girin, arama yapın, gezinin, keşfedin ve rakibinizden öğrendiğiniz şeyleri veya daha iyisini sizler yapın!

 

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir