Lüks Sektör İçin 13 Stratejik İpucu

Pandemi sürecinde ve sonrasında krizden az etkilenecek olan kesim “Premium Lüks” olarak adlandırılan lüks sektör kesim olacaktır.

Tüketici davranışlarında ve alışveriş alışkanlıklarında bazı değişiklikler olsa bile harcama bütçelerinde azalma olmayacaktır.

Daha önceki yazımda belirttiğim bazı konulara önem gösterilmesi gerekiyor. Dijitalizm’de uyulması gereken kurallar gibi.

Lüks strateji, tüm somut olan ve olmayan olgulardan yararlanarak en yüksek marka değeri ve fiyatlandırma gücünü yaratmayı amaçlamaktır. Ve lüks sektör içindeki kulvarlara göre farklılıklar gösterir. Kısaca örnek verecek olursam, moda stratejisinin tamamen farklı dinamikleri vardır. Lüks moda, modaya uygun olarak satılır. Trendler daha hızlı değişir.

Mücevher ve saat daha sofistikedir. Yat ve jet tamamen “psikografik” duruma bağlıdır.

Premium lüks stratejisi ise çok kısaca “daha fazla öde, daha fazla al” şeklinde özetlenebilir. Karşılaştırmalar ve kıyaslama yoluyla, kendi kategorisindeki en iyi değer olduğunu kanıtlama durumudur.

Lüks Sektör için Stratejik İpuçları

 • Konumlandırmayı unutun.. Premium Lüks karşılaştırma değildir!
 • Artan talebe cevap vermeyin.
 • Müşteriye hakim olun.
 • Müşterilerin satın almasını zorlaştırın.
 • Reklamcılığın rolü satmak değildir.
 • Lüks fiyatı belirler; fiyat lüksü belirlemez.
 • Yıldızları reklamlarınızdan uzak tutun.
 • İnovasyon için sanata ve teknolojiye yakınlık gösterin.
 • Test etmeyin, ettirmeyin.
 • Fikir birliği aramayın.
 • Grup sinerjilerine özenmeyin (Focus grupları gibi…)
 • Maliyet azaltımı aramayın.
 • İnternet üzerinden açıkça satış yapmayın.

 

Yukarıdaki maddelerin içeriklerinde anlatılmak istenen önemli satır aralarını keşfettiğiniz zaman başarılı olmaya başlarsınız. Eski alışkanlıklarınız ile ya da bildiklerinizi okuma yolunda hareket ederseniz, çok basit bir sonuçla karşılaşırsınız. Başarısızlık! Premium Lüks bağışlamaz!

Ürününüzün ve hizmetinizin ruhunu yansıtmak, hissettirmek için yeterli donanıma sahip olmanız en önemli detaylardan biridir. Her müşterinizin isteklerine sadık kalmaya çalışırsanız, ulaşılmaz olmayı kaybedersiniz.

Meraklı olmayan kitleyi uzak tutmanızda yarar vardır. İşin büyüsünü yüksek Aura içinde tutun.

Hedeflemediğiniz yani ulaşamayız diye düşündüğünüz müşterilerle ne olursa olun temas kurun.

Ürün yelpazesinin ortalama fiyatını sürekli yükseltin.

Lüks markaların müşteriyi bir yolculuğa çıkarabilmeleri gerekir. Müşterilerin değişime ihtiyacı var ve onlara yeni bir şey vermelisiniz.  Ama ne yazık ki birçok lüks markalar kendilerini bunun için yeterince zorlamıyor.

Genç nesil Premium Lüks tüketicileri, sosyal medyada, cep telefonunda, mesajlaşma uygulamasında, lüks markalarla nasıl ve ne zaman etkileşime gireceklerini bilmek istiyorlar. Bu nedenle 360 derecelik deneyimi sunan markalar başarılı olacaktır.

Hizmet düzeyini korumak için mağazalardaki kişisel deneyimlerin artırılması gerekiyor. Ve en önemlisi ise, lüks deneyiminin anahtar unsurlarından biri olan hikaye anlatımıdır. Bunu yapanlar da farklı bir kulvarda iyi ilerliyorlar.

Kolay görünen ama içerikleri can yakan stratejiler gerektirir. “Param var ben de yaparım” mantığının işlemediği sektördür.

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir