E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Yakın Gelecekte Lüks Sektör

Jeopolitik güvensizliklere ve durgunluk korkularına rağmen 2020’nin sonuna geldik ve bugün yakın gelecekte lüks sektörü konuşacağız.

Beklendiği gibi, çevrimiçi satışlar, varlıklı tüketicilerin giderek daha fazla etkilenmesi ve dijital kanallar tarafından etkinleştirilmesiyle hem lokal hem de küresel olarak lüks sektör oyuncuları sürekliğini devam ettirdi.

 

Sürekli talepkar lüks tüketicilerin yeni nesilleri, çoğu eski lüks markanın tahmin ettiğinden daha hızlı bir şekilde satış kitabını yeniden yazmaya başladı.

 

Bir zamanların kurşun geçirmez geleneksel lüks sektörü, sismik bir dönüşümün ortasındadır ve derin bir kimlik krizinden muzdarip olduğu söylenebilir.

Varoluşsal lüksün 2020 ve sonrasında odak noktası olacak temalardan biri olacağına inanılıyor.

 

Lüks markalar, toplumsal değişimleri daha iyi yansıtmak için biraz iç gözlem yapacak ve amaçlarını yeniden tanımlayacak. Ve lüks, özüne kadar damıtılacak.. ham, mantıklı, işçiliğe derinlemesine kök salmış ve yenilikle beslenecek.

Sürekliliği devam ettirebilmek için lüks markaların, modern varlıklı tüketicileriyle daha derin ve daha anlamlı bir ilişki kurmaları, yeni bir kişiselleştirilmiş deneyimler yelpazesi sunmaları ve hem iş modellerini hem de değer önerilerini modern dijital yaşam tarzlarına uyacak şekilde yenilemeleri gerekecek.

Lüks sektörde işinizi geleceğe hazırlayacak öncelikli bazı önemli unsurları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Lüks Sektör

 Kişisel İlgi:

Eski uygulamalar, burundan kıl aldırmama durumları artık yerleşik lüks markaların değerini koruyacağına dair garanti vermiyor.

Tarihsel kimliklerinin ötesinde, lüks markaların sürekli olarak günümüz beklentileriyle uyumlu yeni samimi ilgi yolları aramaları gerekiyor. Lüks markaların geçmiş durumlarına göz attığımızda, sonraki dönemde iletişim kuramayacağı anlamına gelmiyor. Ancak, kişisel ilgi düzeyi sunmak için mesajlarını modern bir kültürel bağlama uyarlamanın yollarını düşünmeleri gerekiyor.

Öykü anlatımı, yalnızca bir marka geçmişini anlatmakla kalmayıp, tüketicinin tutkularını kutlamak ve kendini ifade etmeyi mümkün kılmakla ilgili olmalıdır.

Cazibeyi Çeşitlendirmek için Konsolidasyon:

Geçtiğimiz birkaç yıl, hızlı satın alma çılgınlıkları sürdüren lüks markalar tarafından ritimlenmişti.
Lüks şirketler, hem lokal hem de küresel erişimlerini genişletmek ve müşteri tabanlarını artırmak için, konsolide bir marka portföyü oluşturmak için büyük yatırımlar yaptı. 2021’de konsolidasyon küresel lüks sektörü ve pazarını şekillendirmeye devam edecek.

 

Yüksek Kültür:

2020’de bazı kapsayıcılık programlarının ortaya çıktığını gördük. Fakat, bunların çoğu, derin değişim faktörlerinden ziyade çoğunlukla yüzeysel değişikliklerdi.

2021’de lüks markaların kapsayıcılığa daha ciddi yatırımlar yapacağını öngörüyorum. Büyük parlak kampanyaların ötesinde, kapsayıcılığı iş modellerine ve iç kültürlerine tam olarak yerleştirecekler.

Lüks şirketlerin girişimleri, samimiyet ve sonuçlar açısından giderek daha fazla dikkat çekecektir.

 

Yenilikçi ve Hünerli Olma:

2020 boyunca varlıklı tüketiciler, uyarlanabilir hizmetlerin ve deneyimlerin değişen ihtiyaçlarına uymasını daha fazla bekledi. Lüks markalar, yüz tanıma, sensörler ve akıllı nesneler gibi teknolojilerin desteğiyle gerçek zamanlı, kişiselleştirilmiş deneyimler ve sorunsuz rahatlık sunmak için çalışacak.

Verilerdeki Detaylar:

Lüks işletmeler, 2020’de pandemi sürecinden sonra, zengin müşteri verilerinden yararlanmaya daha ciddi bir şekilde başladı. Ve bir dizi veri ihlali, veri koruma ve tüketici gizliliği sorunlarını güçlendirdi.

Zengin tüketiciler mahremiyetlerine değer verseler de, kişiselleştirilmiş deneyim/deneyimler de isterler.

2021’de lüks markalar, daha kişiselleştirilmiş içerik sunmak için davranışsal verilerden yararlanacak. Eksiksiz bir müşteri görünümü oluşturmak için lüks markalar, tüm müşterilerin temas noktalarından (fiziksel ve dijital kanallar) bağlantılı verileri çekecek.

Üstelik, müşteri veri entegrasyonunun ötesinde, lüks markalar, kişiselleştirmeyi daha geniş ölçekte sunmak için çeşitli dijital ve sosyal platformlardan gelen yapılandırılmamış verilere daha derin eğilecek.

 

Sürdürülebilirlik:

Modern varlıklı tüketiciler, özellikle de genç kuşaklar, sahip olduklarını değil, kim olduklarını ifade etmeye çalışıyorlar. Bu detay çok önemli.!

Daha bilinçli materyallerin (vegan deri veya organik pamuk gibi) kullanımının ötesinde, 2021’de daha dönüşümsel sürdürülebilirlik programları görmek isteyecekler. Lüks işletmeler, lüksün daha sorumlu tüketimi için varlıklı tüketicileri kendi etkilerini anlamaları, takip etmeleri ve kontrol etmeleri için güçlendirecek.

Blockchain Önemi:

Markalar, özgünlüğü ve izlenebilirliği sağlamak için halihazırda blockchain ile deneyler yapıyor. Lüks çevrimiçi satışların oranı artmaya devam ederken, dijital özgünlük 2021 için en önemli tema olacak.

Ürün izlenebilirliği sunmanın ve sahtecilikle mücadele etmenin en ölçeklenebilir ve güvenilir yolu olarak 2020’de kanıtlanan teknolojilerle, 2021’de daha fazla markanın benzeri uygulamaları benimsediğini göreceğiz

 

Lüks Oyunlar:

Lüks markaların, tüketicileri katılımcı dünyalara çekmenin gücünü fark etmesiyle, oyun ve lüksün birleşimi 2021’de inanılmaz büyüyecek.

Örnek olay: 2019’da Louis Vuitton, Riot Games’in çevrimiçi video oyunu League of Legends ile ortak olan ilk lüks marka oldu. Lüks moda evi, oyun içi kıyafetler (oyunlarda “dış görünümler” olarak adlandırılır) ve Nicolas Ghesquière tarafından tasarlanan ilgili bir kapsül koleksiyonu sundu. Louis Vuitton ayrıca Sihirdar Kupası olarak bilinen League of Legends Dünya Şampiyonası kupası için bir taşıma çantası tasarladı.

Varlıklı tüketiciler zaten yapay zeka destekli kuruluşlarla ilişkilere alışmaya başladı. 2021’de sanal markaların yükselişini göreceğiz.

 

Yeni Nesil Sosyal Medya:

2021’de tüketiciler, popüler çevrimiçi topluluklara ve sosyal medya platformlarına alternatifler aramaya devam edecek. TikTok gibi niş sosyal platformlar, modern varlıklı tüketiciler arasında popülerlik kazanmaya devam edecek. Kullanıcılar, benzer düşünen meslektaşları ve markalarla anlamlı, yaşamı geliştiren bağlantılar geliştiren daha samimi dijital alanları kucaklayacak.

Lüks markalar için bu, müşteri odaklılık taahhüdü ve tüketicilerin perde arkasına daha özgün, filtrelenmemiş bir bakış açısı elde etme arzusuna yanıt verecek ve alternatif sosyal platformların benimsenmesi anlamına gelecektir.

Sosyal ticaret 2021’de de devam edecek. Instagram Alışveriş, Instagram’da Checkout ve ürün lansmanları için hatırlatıcılar gibi özelliklerin artan ilgi ve son yeni sürümleri, sosyal alışverişe geçişin açık göstergeleridir.

 

Tedbirlerinizi alın ve geleceği ıskalamayın…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir