E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
İnditex Group

İnditex Group Nasıl Kuruldu? Nasıl Yayıldı?

Dünyanın en büyük moda perakendecisi olan İspanya merkezli İnditex group, büyüklüğü kadar kurulma hikayesi ile dikkatleri çekmektedir.

İnditex group dünyada toplamda 86 pazarda varlığını sürdürmektedir. Ülkemizde markalarının bilinirliliği çok fazla olan grup İspanya merkezli bir grup olmakla beraber orijinal adı Industria de Diseño Textil S.A’dır.  Grup dünyanın en büyük moda perakendecileri arasındadır.  Grubun içerisinde köklü markalar bulunmakla beraber hemen hepsi ülkemizde bilinmektedir.

  • Bershka
  • Zara
  • Zara Home
  • Massimo Dutti
  • Oysho
  • Pull & Bear
  • Stradivarius
  • Uterqüe

Bu şirketle, grubun markaları olmakla beraber dünyanın neredeyse tamamında faaliyet göstermektedir. Grup 86 pazarda faaliyet yürütürken 6009 mağazası ve on binlerce de çalışanı ile varlığını devam ettirmektedir.

inditex group
inditex group

Hemen her yıl yaklaşık 840 milyon giysi tasarımı ve dağıtımı yapan grup, bu süreçleri eksiksiz ve hızlı bir şekilde yürütmektedir. Bu hız ve kusursuzluk ile modaya yön veren bir yapısı bulunmaktadır. Özgün iş modeli ile köklü rakipleri karşısında sıyrılan grup, Benetten ve H & M gibi rakiplere sahiptir.

Grubun en çok dikkat çeken özelliği ise başka firma ve şirketlerde hatta tüm moda dünyasında uzun zamanlar alan uygulamalar, kısa sürede 10 ile 15 günlük süre içerisinde tüketiciye yansıtılmaktadır.

İnditex Group Nasıl Kuruldu?

İnditex group nasıl kuruldu sorusu, firmanın nasıl bu günlere geldiğinin cevabını bizlere işaret etmektedir.  Çünkü Amancio Ortega daha 14 yaşında gömlek dikmek için okulu bırakmıştır. Bu 14 yaşındaki çocuğun babası bir demir yolu işçisidir. Bu demir yolu işçisinin çocuğu bugün 67 milyar dolarlık servetin sahibi olarak dikkat çekmektedir.

14 yaşında gömlek dikmek için okulu bırakan bu çocuk, o zamanlar bu kadar büyük bir şirkete sahip olacağını tahmin etti mi bilinmemektedir. Bu süreci başlatan çocuk Zara’nın kurucu başkanı 1972 yılında Confecciones Goa isimli şirketi kurdu. İlk yaptıkları ürünlerin hepsini kardeşleri ve nişanlısı ile birlikte el ile dikiyorlardı. 1972 yılından 3 yıl sonra Zara’yı kurdular.

İnditex Group Nasıl Yayıldı?

Zara firması İspanya’nın hemen her yerine yayıldıktan sonra İnditex Group ortaya çıktı. Ancak Zara 1985 yılında İspanya dışına çıktığında İnditex Group tam olarak kurulmuş oldu. Zara ilk yurtdışı mağazalarını Portekiz’e ardından New York ve Paris’e açmıştı.

1991 yılına gelindiğinde Massimo Dutti ve Pull and Bear ile Inditex Group bünyesinde 3 büyük markayı barındırmaya başladı ve büyük bir holding haline geldi. 1985 yılında İtalya da kurulan Massimo Dutti, ilk başlarda erkek giyimi üzerine çalışsa da daha sonraları 1991 yılında kadın giyimine de girmiştir. 1991 yılında marka hisselerinin %65’ini İnditex gruba satmıştır. Sonrasında ise tüm hisselerini bu gruba satmıştır. Bugün dünyanın hemen her yerinde var olan grup, sadece modaya yön vermenin yanında iş hayatına atılacaklara da ilham vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir