E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Hazır Giyim Öncüsü Zara’nın Kuruluş Hikayesi

Zara şirketinin kurucusu olan Amancio Ortega, Kuzey İspanya’da bulunan La Coruna adlı kentte 1936 yılında dünyaya gelmiştir. Dört kardeşi vardır. Babası demiryolu işçisi olan Ortega’nın annesi ise hizmetliydi. Durumları kötü olan bu aile geçimlerini zor sağlamaktaydılar. Bir gün annesi bir mağazaya veresiye yazdırmak istedi ancak bunu kabul etmediler ve böylece küçük Ortega asla okula gitmeyeceğini söyleyerek çalışmaya başladı. İlk çalıştığı yer arkadaşının babasının dükkanıydı. Bu dükkan gömlek ticareti ve üretimi yapmaktaydı. Bu mağazanın ismi Gala’ydı.

14 yaşında çalışmaya başlayan Amacio Ortega işin inceliklerini bu dükkanda öğrenmiştir. Gözlem gücüyle önemli olanın stok üretmek değil, müşterilerinin isteklerine hızlı cevap vermek olduğunu fark etmiştir. Bu gözlem onu bir dünya devi yapacaktır. Gala isimli mağazada insanlarla iletişimi geliştirmiştir, onların neler istediğini nasıl anlayacağını öğrenmiştir ve bu istekleri nasıl tedarik edeceğini çözümlemiştir. Bu öğrenişlerden sonra İspanya’nın Galicia adlı şehirde şirketin çekirdeğini oluşturmuştur. Bu şehirde erkekler denizcilikle geçimlerini sürdürürken eşleri ise dikişçilikle uğraşmaktaydı. Bu Ortega’ya ekstra avantaj sağlamıştır. Aile şirketininin temelinde erkek kardeşi ve kız kardeşi de rol almıştır. Ortega tasarımlarla, modellerle ve kumaş cinsleriyle ilgilenmiştir. Muhasebe ve ticaret kısmını ise kardeşlerine bırakmıştır.

İlk Mağaza

Kurulan çekirdek şirketin ilk adı GOA’dır. İlk üretilen ürün ise bornozdur. Başarıyı yakalamıştır ve Amacio Ortega para biriktirmeye başlamıştır. Biriken parasıyla ilk mağazasını Gala adlı ilk çalıştığı ve bu işin temellerini attığı dükkanın çok yakınına açmıştır. Bugün Gala’da birlikte çalıştığı arkadaşı 76 yaşındadır ve Zara ile kıyaslanmaktan pek hoşnut olamamaktadır. Çünkü kendisi sabit kalmıştır ve Ortega ise dünya devi olmuştur. İlk açılan mağazanın ismi için “Zorba” yı düşünmüştür ancak telif hakkı nedeniyle “Zara” ya çevirmiştir. İşleri yolunda giden Amacio Ortega yıldan yıla daha da zenginleşmiştir.

Zara’nın Bugünü

İşlerin büyümesiyle 10 yıl içinde holding durumuna gelen Zara, yani Inditex uluslararası alanda da boy göstermeye başlamıştır. İlk yabancı ülkedeki mağazasını Portekiz’de açmıştır çünkü işçiliği İspanya’dan daha ucuzdur. Daha sonra tüm dünyaya yayılmıştır ve bugün Zara grubu markaları bir dünya devidir ve moda öncüsüdür. Amacio Ortega ise dünyanın en zenginleri arasında yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir