23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Inbound Marketing Nedir? Nasıl Yapılır?

 1. Inbound Marketing Nedir?

Bilgi bolluğu ve dikkat kıtlığı bir kelimesiyle yaşıyoruz ve bilgi yaratma hızı da artıyor. IBM’e göre, artık her gün 2.5 quintillion bayt veri oluşturuyoruz ve bugün dünyadaki verilerin %90’ı sadece son iki yılda oluşturuldu. Alıcılar bugün daha güçlendirilmiştir. Web, onlara anlık bilgi hazinesi sağlar. Ürün ve hizmetlerle ilgili ayrıntılı bilgilere, fiyatlandırmalara ve incelemelere 7/24 ulaşabilirler. Bu arada, sosyal medya onları paylaşmaya ve karşılaştırmaya teşvik ederken, mobil cihazlar deneyimin her yönüne her yerde  her zaman bir boyut ekliyor.

Gelen Pazarlama çok güçlüdür, çünkü arama yapan kişiye ve tüketiciye tam olarak ihtiyaç duydukları noktada tam olarak hangi cevapları aradıklarını gösterme gücüne sahip olursunuz. Bu konuda ne yapıyorsanız; güven, itibar ve otorite yaratırsınız.

Günümüzün “kiralama ilgisi” pazarlama taktiklerini değiştirmek için, şirketler farkındalık yaratmaya, ilişki geliştirmeye ve potansiyel müşteriler oluşturmaya yönelik yeni yöntemler kullanıyorlar. Kısacası, gelen pazarlama müşterileri size çekiyor, böylece onları takip etmiyorsunuz. Potansiyel müşterilerin şirketinizi karar verme sürecinin ilk aşamalarında bulmasına yardımcı olur ve bu da gelecekteki satın alma kararları üzerinde daha güçlü bir etkiye yol açar.

Inbound Marketing nasıl yapılır?

Inbound Marketing sayısız avantajlar sunar. Etkin olarak kullanıldığında şunlar yapılır:

 • Bir marka tercihi şekillendirin ve gelecekteki satın alımları etkileyin.
 • Sosyal medya paylaşımları ve gelen bağlantılar oluşturun.
 • Müşterileri test amaçlı bilgilendirin.
 • Arama motoru optimizasyonu çabalarına yardımcı olun.
 • Marka bilinirliğini artırın.
 • Müşterilerinizin markanızla 7/24 iletişim halinde olmalarını sağlayın.
 • Daha az para için nitelikli potansiyel müşteriler üretin (geleneksel pazarlama ile karşılaştırıldığında).

Geleneksel pazarlama girişimlerinden farklı olarak, gelen çabalar zamanla kendiliğinden oluşur. Örneğin, güçlü bir içerik parçası birçok acil ve uzun vadeli fayda sağlar. Şirketinize başladığında dikkatinizi çeker ve müşterileriniz sitenizde kaldığı sürece kaynak sağlamaya devam eder. İçerik daha fazla maruz kaldıkça, arama motoru optimizasyonu (SEO), sosyal paylaşımlar ve ağız sözcüğü ile gelen trafiğin devam eden bir kaynağı haline gelebilir.

Önemli olan, kişiliğinize uygun bir stratejik içerik stratejisi ve içinde bulunduğunuz satın alma döngüsünün aşamasını oluşturmaktır. Bunu yaparak, doğrudan o belirli ziyaretçiye yönelik değerli içerik sağlıyorsunuz. Bu, onları satın alma döngüsüne indirmeye, itirazlarına cevap vermeye ve güven inşa etmeye yardımcı olur. Tüm bu etkenler şort satış süresine, daha kaliteli satışlara ve satış ekibiniz için daha kolay bir satışa neden olur.

 

Inbound Marketing Örnekleri

 • SEO

Arama motoru optimizasyonu, etkili gelen pazarlamanın ayrılmaz bir parçasıdır. Şirketinizi arama sonuçlarının zirvesine çıkarmak için etkili bir anahtar kelime analizi, iyi yapılandırılmış site tasarımı ve diğer SEO “en iyi uygulamalar” ı kullanarak içeriğinizin doğru kitle tarafından görülmesini ve doğru yönlendirmeleri getirmesini sağlayabilirsiniz.

 • Bloglama

Gelen pazarlamanın en yaygın biçimi olan bloglama, trafiği yönlendirmede ve potansiyel müşterileri beslemede güçlü bir rol oynayabilir.

 • Sosyal medya

Ile  bilgi paylaşımı için sosyal medyayı kullanarak çevrimiçi yetişkinlerin %67 , Facebook, Twitter ve Pinterest olarak yaygın popüler çevrimiçi topluluklar ihmali göze alamaz.

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir