E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
hatıra ormanı

Hatıra Ormanı Yaptırmış Olan 9 Marka

Hatıra Ormanı ve fidan bağışları hala devam eden yangın felaketinde oldukça önemli. Bu süreç öncesinde hangi markalar ormanların sürdürülebilirliği için bir adım atmış bunlara bir bakalım.

1-MİGROS VE LİLA GROUP

hatıra ormanı

2019 yılında Migros ve Lila Group , ormanlarımızın ağaçlandırılmasına fayda sağlamak amacıyla bir kampanya başlattı. Kampanya kapsamında Migros mağazalarından Sofia markalı 32’li tuvalet kağıtları veya üzerinde kampanya ile ilgili herhangi bir etiket bulunan ürünlerden elde edilen gelir ağaç dikilmesi için harcandı. Lila Group’un üst segment markası olan Sofia, bu süreçte Migros mağazasında kampanyayı temsil etti. Ve ürünler indirimli olarak satışa çıktı.

Sofia markası ürünlerinin satışından elde edilen kazançla TEMA Vakfı’na 10 bin fidan bağışında bulunuldu. Ve ‘’Geleceğimiz İçin 10 Bin Fidan Hatıra Ormanı ’’ oluşturuldu.

2-ÖZDİLEK HOLDİNG

hatıra ormanı


Özdilek Holding, ” Geleceğimizin Güvencesi Ormanlar ” sloganıyla yola çıktı. Ve bu doğrultuda Şubat 2021 tarihinde İzmir’de 10 bin fidanlı hatıra ormanı oluşturdu. 2004-2005 yılarında ise ormanların devamlılığını sağlamak adına Urla (Zeytinlik) ve Menderes (Görece) arasında bulunan, Dostluk Ormanı Ve Milli Egemenlik Ormanı’na 30.000 fidan bağışlamış ve böylece üç hatıra ormanı oluşturmuş oldu.
Bununla da yetinmeyen Özdilek Holding 2018 yılında Bursa Karacabey’de TEMA ile birlikte bir projeye imza attı. Proje kapsamında bölgeye 30.000 fidan dikti.

Özdilek Holding Özdilek Ev Tekstili Hatıra Ormanı’na 10.000 fidan bağışıyla 2020 yılında, hatıra ormanlarındaki ağaç sayısını toplam 60.000’e çıkarttıklarını duyurmuştu. Bunu da #70binfidan7orman hastagi ile sosyal medyadan duyurdular.

3-SEIKO OPTİK TÜRKİYE

hatıra ormanı

Seiko Optik, 2018 yılında TEMA Vakfı ile birlikte Gaziantep’e fidan bağışladı. Gaziantep Nur Dağı’na 10.000 fidan diken Seiko Optik, bölgeye ‘’Seiko Optiik Hatıra Ormanı’’ adını verdi. Yeşillendirme adına attıkları adım ’’Baktığımız Yerler Yeşerecek’’ adı altında Edirne’de devam etti. Edirne Subaşı’nda diktikleri 10.000 fidan ile ikinci projelerini de başarıya ulaştırmış oldular. Toplamda 20.000 fidan bağışlamış olan Seiko Optik, fidanların sertifikasını müşterilerine hediye etti.

4-ANADOLU EFES

hatıra ormanı

Anadolu Efes ve Ecording ile bir kampanyaya imza attı. 2 milyon tohumu toprakla buluşturdu. Anadolu Efes markasının ürünleri üzerinde bulunan QR kod kullanılıyor.(QR kodları yeşil şişelerin arkasında bulunuyor) Kullanılan kod okutulduğunda ağaçlandırma yapılacak olan alana ekilecek ağaç tohumunun türünü seçebiliyorsunuz.

Projenin gerçekleştirildiği bölge ise Artvin ve Mersin şehirleridir. Bölgenin iklim koşullarına uygun hareket etmek amacıyla coğrafi bölgeye uygun olan sedir ,kızılçam, doğu ladini ve yabani nar tohumları dikildi. Bu tohumların bölgenin coğrafyasıyla alakalı olmasının yanı sıra hızlı büyüyen ağaç türleridir.

5-ŞİŞECAM

pexels micah boerma 1008739

2000 yılında ağaçlandırma çalışması başlatan Şişecam, Yalıköy bölgesinde bugün 368 dönüm hatıra ormanına sahiptir. Bunun yanı sıra 2006 yılından 2019 yılına kadar geleneksel ağaç dikme şenlikleri düzenlendi. 2019 yılında markanın çalışanları ve emeklileriyle birlikte 2000 fidan toprağa verildi. 14 yılın sonunda toplam43.500 ağaç dikilmiş oldu.

6-HYUNDAI ASSAN

hatıra ormanı

Hyundai 2017 yılında, gelecek nesillere yeşil bir doğa bırakmak adına İzmit’in Yeni Kocaeli Stadyumu çevresindeki bölgeyi ağaçlandırdı. Kampanya da personel ve üst düzey yöneticiler birlikte yer aldılar. Başkan Mong Hyun, fabrika müdürü Ku Yong Jung ve fabrika müdürü Uygur Koşal personelle birlikte fidan diktiler.

Markanın 2017 yılında gerçekleştirdikleri proje ile ağaçlandırma alanındaki 5. faaliyetleri oldu. Bölgenin toprak ve iklim uygunluğuna göre 25000 adet fıstık çamı ekildi.

7-WILO

hatıra ormanı

Wilo markası, doğal kaynaklarımızın azalmasına dikkat çekmek amacıyla Balıkesir Savaştepe’de bir hatıra ormanı oluşturdu. Wilo, su kaynaklarının tükenmesinin önüne geçilmesi gerektiğini vurgularken ağaçlandırma faaliyetlerinin devamlılık açısından önemli olabileceğini de hatırlatmış oldu.

8-KAHVE DÜNYASI

hatıra ormanı

Kahve Dünyası TEMA Vakfı ile yaptığı yeşil termos anlaşmasıyla Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde hatıra ormanı oluşturdu. 2019 yılında diktikleri fidanlarla Lapseki’deki Güzelce köyündeki boş alanlar ağaçlandırılmış oldu.

Kahve Dünyası’nın mobil uygulamasını kullanarak 6 defa kahve alan müşteri adına 1 fidan dikilecek. Dikilen fidanın sertifikası da bir sonraki ayın ilk haftası gönderildi. Projenin sonunda 10.000 fidan toprakla buluştu.

9-ZORLU HOLDİNG

27989745

Zorlu Holding 2019 yılının Ormancılık Haftasında fidan dikimine başladı. Dünyadaki enerji kaynaklarının sürdürülebilirliği açısından destek sağlamak isteyen Zorlu holding, kurulduğu günden bugüne kadar pek çok hatıra ormanı oluşturdu. Kars, Osmaniye, Denizli ve İzmir şehirlerinde toplam 145.000 ağaç diktiklerini belirttiler.

Yangın felaketinde markaların ne kadar bağış yaptığını ve destekleri ile ilgili yazıya ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Yangın felaketinde markaların geçmiş olsun mesajları için ise buraya tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir