E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
Dijital Pazarlama Nedir

Dijital Pazarlama Nedir? Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

Dijital pazarlama nedir ?

internet, mobil ve sosyal medya üzerinden kullanıcıları ve müşterileri baz alarak, markaların uyguladığı bir pazarlama deneyimidir. Bir çok teknik ve alt dalları bulunan dijital pazarlama internet ile birlikte pazarlamanın bir parçası olmaya başladı. Günümüzde sıkça kullanılan bu pazarlama tekniği kendi içerisinde farklı yöntemlerle uygulanmaktadır. Dijital pazarlama nedir? Bütün sektörlerde kullanabileceğiniz, etkili bir pazarlama yöntemidir. Markaların büyümesi, satışlarının artırılmak istemeleri ve bilinirliklerin artması için dijital pazarlama ve dijital pazarlama teknikleri kullanılmaktadır.

Dijital Pazarlama Nedir
Dijital Pazarlama Nedir

Dijital Pazarlama Teknikleri Nelerdir?

1)SEO (Arama Motoru Optimizasyonu):  SEO yani arama motoru optimizasyonu, web sitelerinin arama motorlarında daha kolay bir şekilde bulunmasını ve daha çok kullanıcıya erişilmesini sağlayan bir çalışmadır. Sitenin konusuna göre belirlenen anahtar kelimeler doğrultusunda site üzerinde düzenlemeler yaparak arama motorlarına uygun kriterler oluşturmaktır. Ayrıca site içi SEO ve site dışı SEO olarak ikiye ayrılmaktadır. Sadece site içerisinde değil dışarıdan site üzerine yapılacak çalışmalar da sitenin aramalarda bulunmasını kolaylaştıracaktır.

2)SEM (Arama Motoru Pazarlaması):  SEM olarak kısaltılan ve Türkçe karşılığı arama motoru pazarlaması olan dijital pazarlama tekniği, arama motorları üzerinde yapılan reklam çalışmalarıdır. Belirlediğiniz bütçeler doğrultusunda arama motorlarında kendi hedef kitleniz ve anahtar kelimeleriniz ile reklam verebilirsiniz. Bu sayede daha fazla kullanıcıya erişim sağlamanız mümkündür.

3)Mobil Pazarlama: Mobil pazarlama, günümüzde dijital pazarlama tekniği olarak popülaritesi en çok artmakta olan bir yöntemdir. Mobil kullanıcı sayısının hızla artması ve bu alanda çıkarılan uygulamalar büyük bir pazar oluşturmaktadır. İnternete en çok erişim sağlanılan yerlerden biri olan mobil telefonlarda yapacağınız reklam ve pazarlama çalışmaları sizi kullanıcıya hızlı bir şekilde ulaştıracaktır.

4)E-Mail Pazarlama: Aslında bu alanda olay çoğumuzun bildiğinden biraz daha farklı. Sanıldığı gibi e-mail dönemi bitmedi. Özellikle e-ticaret alanında yapılan satışların belirli bir kısmı e-mail pazarlama sayesinde yapılmaktadır. Dijital pazarlama çalışmalarınızı yürütürken e-mail pazarlama yapmaktan kaçınmazsanız yüksek geri dönüşümler elde etmeniz mümkündür

5)İçerik Pazarlama: “İçerik kraldır.” demişti Bill Gates yıllar önce. Haklıydı çünkü kullanıcıyı çekmek için sadece elinizdeki ürün yeterli değil artık. Blog sayfaları, sosyal medya, video içerikleri ve daha bir sürü içerik çeşidi hızla tüketilmekte üstelik insanlar tarafından daha fazlası istenilmektedir. Arama motorları da artık siteleri indekslerken kullanıcıya en faydalı olan içeriği üst sıralara taşımaktadır. Bu yüzden içerik pazarlama stratejinizi iyi belirleyin eğer hala bir içerik pazarlama planı oluşturmadıysanız 8 Adımda İçerik Pazarlama Stratejiniz Oluşturun başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

6)Sosyal Medya: Bir markanız veya ürününüz var ama bunu kullanıcıya nasıl ulaştıracaksnız? Tabii ki sosyal medya üzerinden. Günümüz kullanıcısı artık ihtiyaçlarını sosyal mecralar üzerinden belirlemekte ve satın alırken de bu alanlarda araştırma yapmaktadır. Dolayısıyla sizin hedef kitlenize en uygun sosyal medya uygulamalarını belirleyip o alanda işe koyulmanız size fayda sağlayacaktır. Ayrıca markalaşma yönünde sağlam adımlar atmanıza yardımcı olacaktır.

7)E-Ticaret ve B2B-B2C Pazarlama: Bilindiği gibi e-ticaret temelde ikiye ayrılmaktadır. B2B yani firmalar arası alışveriş, B2C firmaların müşterilere bir şeyler satması. Bu alanda yapacağınız çalışmalar sizin doğrudan alıcıya etki etmenize ve satışa dönüştürmenize fayda sağlayacaktır. Direk satış odaklı olan bu dijital pazarlama tekniği ülkemizde e-ticaret yapan ve kullanan kişi sayısının artmasıyla etkili bir yöntem haline gelmiştir.

Yukarıda dijital pazarlama için önemli ve etkili tekniklerden kısaca bahsettim. Bunları ayrı bir başlık olarak yazıya döküp ilerleyen zamanlarda sizlerle paylaşacağım. Fakat tekniklerden ziyade bu tekniklerin nerede ve nasıl uygulanacağı, dijtal pazarlamanın önemi  gibi konuların da bilincinde olmamız gerekmektedir.

Dijital Pazarlama Nedir
Dijital Pazarlama Nedir

Dijital Pazarlama Nerelerde Uygulanır?

 • İnternet sitelerinde
 • Blog sayfalarında
 • Arama motorlarında
 • Sosyal medya kanallarında
 • E-ticaret alanında
 • Marka çalışmalarında
 • Online PR çalışmalarında
 • Mobil uygulamalarda
 • İnfografiklerde
 • Çevrimiçi yayınlarda
Dijital Pazarlama Nedir
Dijital Pazarlama Nedir

Dijital Pazarlamanın Önemi Nedir?

Kendisinden önceki geleneksel pazarlama çeşitlerinden sıyrılarak daha çok veriye dayanması, çevrimiçi kullanıcı sayısının artması ile günümüzde çok önemli bir yere sahiptir. Her ürünün kendi hedef kitlesine en yakın şekilde pazarlamasını yapabilmesi, müşteri ile ikili iletişimin rahatça sağlanabilmesi ve aynı kişiye yeniden pazarlama metodlarının uygulanabilmesi büyük avantaj sağlamaktadır.

Dijital pazarlamanın önemi her geçen gün artmakta, farklı teknikler geliştirilmekte ve buna bağlı olarak internet kullanıcı sayısı sürekli artış sağlamaktadır. Bu nedenle markalar dijital pazarlama için ayrı bir bütçe ve plan oluşturup bu alanda ilerlemeye özen göstermektedirler. Bir marka sahibi iseniz mutlaka dijital pazarlama alanında bir planınız ve bütçeniz olmalı. Eğer yoksa bir dijital pazarlama uzmanı ile çalışmalısınız. Dijital pazarlama uzmanı ile ilgili yazımı bu linkten okuyabilirsiniz

1 yorum
 1. Geri bildirim: Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir , Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır ? | Pazarlama Türkiye
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir