E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 16 Mart Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Dijital Pazarlama Uzmanı Kimdir? Ne İş Yapar? Ne Kadar Maaş Alır ?

Bir önceki yazımda “Dijital Pazarlama Nedir ve Dijital Pazarlama Teknikleri” ile ilgili bilgiler vermiştim. Şimdi gelelim Dijital Pazarlama Uzmanı kimdir ve nasıl Dijital Pazarlama Uzmanı olunur kısmına.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nedir Kimdir?

Dijital Pazarlama Uzmanı, marka bilinirliğini artırmak, hedef kitleyi belirlemek, yeni müşteriler kazandırmak ve firmayı dijital alanlarda yönlendirmekle sorumlu kişidir. Dijital pazarlama uzmanı ayrıca sosyal medya, SEO, SEM, Google araçları ve dijital pazarlamaya dair bütün pazarlama yöntemlerine hakim olmalıdır. Bu alanda yetkinliğini konuşturmak için gerekli araçları kullanabilmeli ve bilgi birikimine sahip olması gerekmektedir.

Dijital Pazarlama Uzmanı Nasıl Olunur?

Her meslekte olduğu gibi bu alanda da bir eğitim gerekmektedir. Kitaplar okuyup, videolar izleyerek gelebileceğiniz seviye bir yere kadardır. Tek başınıza oturup araştırıp bu mesleği öğrenmeniz ve uzmanlık kazanmanız gibi bir durum söz konusu olamaz.

Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için tabii ki bireysel olarak yapacağınız araştırmaların ve öğrenimlerin büyük katkısı olacaktır. Kendinizi geliştirme ve bu işe başlangıç aşamasında bir şeyler öğrenmeniz mümkündür. Ancak belirli bir düzeye eriştiğinizde bu alanda bir eğitim almanız ve uzman kişiler tarafından yardım almanız sizi büyük ölçüde ileri taşıyacaktır. İşin teknik detaylarını ve karşılaşabileceğiniz sorunları göz önünde bulundurmalısınız.

Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için, sektörü yakından takip etmeniz gerekmektedir. Neler olup bittiğinden sürekli haberdar olmalısınız ve yenilikleri yakalamalısınız. Sosyal medya, dijital mecralar, forumlar, bloglar, e-ticaret siteleri gibi bilgi akışının çok ve hızlı olduğu yerlerde vakit geçirmeniz gerekmektedir. Bu tarz yerlerden edindiğiniz bilgi birikimini kendi işinizde uygulayarak geri dönüşüm elde etmeye çalışmalısınız.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?

En çok merak edilen soru; Dijital Pazarlama Uzmanı ne iş yapar? Dijital Pazarlama Uzmanı, bahsettiğimiz gibi geleneksel pazarlama hakkında bilgisi olmalıdır. Bu bilgileri doğrultusunda firma için pazarlama stratejileri geliştirmektedir. Analiz ve analitik içeren araçları kullanarak firma için veri toplayarak bunları kullanmaktadır. Sosyal medya, SEO, SEM, Google araçları gibi konularda bilgisi ve kullanım tecrübesi bulunmaktadır. Bu bilgileri ile mevcut ve yeni müşterilere daha iyi içerikler sunulmasına katkıda bulunmaktadır. Sektör haberleri ve güncel olayları takip ederek gelecek hakkında plan yapabilmekte ve geçmişe dönük hataların düzeltilmesi için çalışmalar yürütmektedir. Ve bunların hepsini toparlamak gerekirse kriz ve zaman yönetimine hakim olmakta projeyi sağlıklı bir şekilde yürütmektedir.

Dijital Pazarlama Eğitimleri

Dijital Pazarlama Uzmanı olmak için yazı içerisinde de bahsettiğim gibi belirli bir düzeyde dijital pazarlama eğitimi almak gerekiyor. Her şeyi tek başınıza öğrenmeniz ve uygulamanız pek mümkün değildir. Bu alanda eğitim veren kursları araştırarak kendinize en uygun akademiyi seçebilirsiniz. Eğitimi alacağınız yerde size eğitimi verecek kişilerin yetkinliği çok önemlidir. Kişiler hakkında bir araştırma yapmanızı ve onların hangi alanlarda çalıştıklarınızı önceden öğrenip kendi ilerleyeceğiniz sektöre yakın kişilerden eğitim alırsanız sizin açınızdan daha faydalı olacaktır. Ayrıca eğitimi veren kişi kadar kurum da önemlidir. Aynı kurumdan eğitim alan kişilerin yorumlarını dinleyin. Aldıkları eğitimler hakkında bilgi isteyin. İşin bir de maddi boyutu var bu sizin bütçenizle ilgili bir durum. Şu anda yüzlerce kurum binlerce kurs bulunmaktadır. Aralarından en uygun olanını seçmek biraz da size kalmış.

 Ayrıca internet üzerinden Udemy gibi eğitim sitelerinden de bu eğitimleri almanız mümkün. Ama benim tavsiyem internet üzerinden alacağınız eğitim ve edineceğiniz bilgiler size bonus olarak gelsin. Temelde sağlam bir eğitim sizi daha donanımlı hale getirecektir. Dijital pazarlama eğitimlerinin yanı sıra sizin bu alanda edineceğiniz tecrübeler sizi ileriye taşıyacaktır.

Dijital Pazarlama Uzmanı Olmanın Avantaj ve Dezavantajları?

Hemen her meslekte olduğu gibi Dijital Pazarlama Uzmanı olmanın da avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Aslına bakarsak bütün olay yaptığınız işi sevmekle ilgili. Mesleğinizi seçerken dikkat etmeniz gereken o işi yapmayı sevecek misiniz ya da sıkılacak mısınız? Sonuçta mesleğiniz sizin bu hayattaki manevi eşiniz ömür boyu sizinle birlikte olacak. Bir artı eksi tablosu çıkarmak gerekirse, Dijital Pazarlama Uzmanı için bazı maddeler ortaya çıkıyor.

Avantajları

Etki alanı genişler.

İletişim yeteneği gelişir.

Farklı sektörlerle çalışma imkanı bulunabilir.

Freelance olarak mesleğe devam edilebilir.

Dinamik bir iş düzeni bulunmaktadır.

Dezavantajları

Hızlı değişkenlik gösteren faaliyetler ve gelişmeler.

Proje zamanlarında ekstra çalışma saatleri.

Alternatiflerin çok olması.

Başlıca avantaj ve dezavantaj olarak sıralayabileceğimiz maddeler bunlar. Ancak daha da artırabilmemiz mümkündür. Dilerseniz yazının altına yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Uzmanı Ne Kadar Maaş Alır?

Dijital Pazarlama Uzmanları, kurumsal firmalarda, ajanslarda ya da freelance olarak çalışabilir ve işlerini yürütebilirler. Yeni işe başlayan henüz fazla tecrübesi olmayan kişiler 2500-3000 TL arası bir ücretle çalışmaktadırlar. 2-3 senelik bir iş hayatı bulunan Dijital Pazarlama Uzmanlarının 3000-4000 TL arasında bir maaş almaları mümkündür. 3 yılın üzerinde bir tecrübesi ve bilgi birikimi olan Dijital Pazarlama Uzmanının geliri 4000 TL’yi geçmektedir.

Bu rakamlar net olarak doğru olmasa da bir genel bir aralığı oluşturmaktadır. Ülkemiz şartlarında bu ücretler değişkenlik gösterebilir. Çalışılan şehir ya da kurum ücret farklılıklarında etkin rol oynamaktadır.

2 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir