E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Disiplinleri Nelerdir?

Dijital Pazarlama, pazarlama içerisinde her geçen gün daha önemli bir konuma geliyor. Şirketler pazarlama bütçelerini artık dijital pazarlama aktivitelerinin kapsamına ve büyüklüğüne göre revize ederek ciddi yatırımlar yapıyor.

Günümüzde dijital pazarlama, yarattığı birçok farklı uzmanlık alanı ile birlikte hiç olmadığı kadar ciddi ve spesifik fonksiyonlara sahip. Bu yazıda dijital pazarlamayı oluşturan temel disiplinlere odaklanacağız.

Temel olarak birbiriyle yüksek seviyede etkileşim içerisinde olan ve birbirini tamamlayan 7 spesifik alana bakmalıyız. Bunlar:

1- Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

2- Ücretli Arama Reklamcılığı (Search Advertising)

3- İçerik Pazarlaması (Content marketing)

4- Sosyal Medya Pazarlaması (Social Media Marketing)

5- Display Advertising (Görüntülü Reklamcılık)

6- E-posta Pazarlaması (Email Marketing)

7- Mobil Pazarlama (Mobile Marketing)

 

Dijital Pazarlama Disiplinleri

1- Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Tüketiciye ulaşmak ve farkındalık yaratmak artık arama motorlarının algoritmalarında başarıya dönüşüyor. İnternetin en büyük pazarlama alanlarından biri olarak kabul edilmesiyle birlikte internet sitelerine yapılan harcamalar da artmaya başladı. Ancak özenle hazırlanan bu web siteleri özellikle rekabetin çok olduğu alanlarda arama motorlarının sıralamalarında üst sıralarda olmak için SEO’ya başvurdu.

SEO organik arama motoru sonuçları aracılığıyla web sitenize trafik miktarını ve kalitesini artırmak uygulama olan Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir. Ayrıca marka çalışmalarına fayda sağlayarak güven algısı oluşturmak için de kullanılabilir.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)
2- Ücretli Arama Reklamcılığı (Search Advertising)

Ücretli arama reklamcılığı; Google reklamcılığı ve SEM olarak da bilinen, çevrimiçi reklamları arama motoru sonuçlarına yerleştiren bir pazarlama tekniğidir. Arama sonuçlarına reklam yerleştiren işletmeler, reklamlarından biri her tıkladığında (bu, “tıklama başına ödeme (PPC)“ reklamcılığı olarak bilinir) küçük bir ücret öder.

İnternet kullanıcısı bir ürün veya hizmet ararken belirli anahtar kelimeleri veya kelime öbeklerini yazdığında görünecek reklamları kullanma ve yönlendirme işlevi sağlar.

Arama ağı reklamcılığı, masaüstünden tablete ve mobil cihazlara kadar çeşitli kanallara uygulanabilir. Anahtar kelime kombinasyonlarına dayandığından; reklamverenlerin başarısı, bu tür anahtar kelimeleri hedeflemek için ne kadar para yatırıldığına bağlıdır. Ancak, bu anahtar kelimeler arama ağı reklamlarınızı tetikleyecek şekilde seçilmelidir.

SEO ile SEM birbiriyle karıştırılmamalıdır. SEO bazen SEM içeren bir şemsiye terim olarak kullanılır, ancak SEM kesinlikle ücretli reklamlara atıfta bulunduğundan aslında ayrıdırlar. SEM, ücretli reklamlar aracılığıyla trafik almakla ilgilidir ve SEO, organik (ücretsiz) trafik modellerini almak, izlemek ve analiz etmekle ilgilidir.

 

3- İçerik Pazarlaması (Content marketing)

İçerik pazarlaması; hedef kitleyi çekmek ve elde tutmak ve nihayetinde kârlı müşteri eylemlerini yönlendirmek için değerli, alakalı ve tutarlı içerik oluşturmaya ve dağıtmaya odaklanan stratejik bir pazarlama yaklaşımıdır.

İçerik pazarlamasında karşımıza çıkan en önemli terim “storytelling” yani hikaye anlatımıdır. Farklı mecralar için farklı kitlelere yönelik özgün içerikler ortaya koymak aslında göründüğünden daha zordur. Yaratıcılık unsurunu kullanarak çok sayıda farklı içerik üretmek ve her içerik için bir anlatım biçimi tasarlamak içeriklerin kalitesini ciddi anlamda artıracaktır.

 

4- Sosyal Medya Pazarlaması (Social Media Marketing)

Sosyal Medya hayatımızı değiştirmeye devam ediyor. Alternatif bir kanal olarak ortaya çıkmasına rağmen konvansiyonel medyayı sarsan ve yeni ana akım medya olarak görülen sosyal medya; satın alma davranışlarımızı da yönlendiriyor.

Sosyal medya pazarlaması; işletmenizi ve ürünlerinizi Facebook, Instagram ve LinkedIn gibi çeşitli sosyal medya platformlarında tanıtmak için içerik oluşturma işlemidir. Özgün içerikler oluşturarak, kitlenizi ve marka bilinirliğini artırmanıza yardımcı olur.

Özellikle kurumsal markaların iletişim çalışmalarını interaktif olarak sosyal medya üzerinden gerçekleştirdiğini düşünürsek marka sadakati açısından da belki de günümüzdeki en etkili kanalın sosyal medya olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal Medya Pazarlaması
Sosyal Medya Pazarlaması
5- Display Advertising (Görüntülü Reklamcılık)

Görüntülü reklamcılık; bir web sitesinin veya sosyal medya platformunun (LinkedIn, Instagram, Twitter vb.), özel olarak belirlenmiş alanlarında görünen banner reklamlar olarak tanımlanabilir.

Dijital görüntülü reklamcılık çeşitli şekillerde karşınıza çıkabilir. Resim, video, HTML5 animasyonları veya mesajınızı iletmenize yardımcı olabilecek diğer zengin medya öğelerini kullanabileceğiniz gibi düz metin tabanlı reklamlara da kampanyanızda yer verebilirsiniz.

 

6- E-posta Pazarlaması (Email Marketing)

E-posta pazarlaması; bir şirketin e-posta yoluyla potansiyel müşteri gruplarına promosyon mesajları veya materyaller göndermesiyle ortaya çıkan bir tür internet pazarlamasıdır. Genellikle, bu mesajlar reklamlar, ticari mesajlar, satış talepleri veya bağışlar veya bir işletme çağrısı içerir.

Söz konusu içeriğe sahip her türlü e-posta, e-posta pazarlaması olarak düşünülebilir ve amaçları, yeni müşteriler edinmek, bir şirketin mevcut müşterileriyle ilişkisini pekiştirmek ve müşteriler için güven, sadakat veya markaları hakkında farkındalık yaratmaktır.

 

7- Mobil Pazarlama (Mobile Marketing)

Mobil pazarlama; web siteleri, e-posta, SMS ve MMS gibi içeriklerle; sosyal medya ve uygulamalar aracılığıyla çeşitli mobil cihazlarda hedef kitleye ulaşmayı amaçlayan çok kanallı, dijital bir pazarlama stratejisidir.

Etkili mobil reklamcılık; mobil kitlenizi anlamak, mobil platformlar göz önünde bulundurularak içerik tasarlamak ve SMS / MMS pazarlama ve mobil uygulamaların stratejik kullanımını sağlamak anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir