E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
Corona Bira

Corona Bira’nın Tarihsel Gelişimi

Şimdilerde corona denilince aklımıza gelen şeyler; salgın, virüs, pandemi, hastalık… Tabii ki şu an bundan bahsetmiyoruz. İsim olarak benzerlik gösterse de virüsten önceki hayatımızda da corona kelimesini duyuyorduk. Bildiğimiz üzere Corona bira markası. Bizler de yıllardır hayatımızda olan Corona’ya haksızlık etmek istemedik. Gelin Corona markasının tarihsel gelişimine birlikte göz atalım.

1925 yılında Grupo Modelo isimli işletme tarafından üretilmeye başlayan Corona, Meksika kökenli bir bira markasıdır. Corona diğer biralardan daha farklı bir marka hikayesine sahip. 2. Dünya Savaşı’ndan sonra ekonomi tekrar canlandı ve savaşın izleri azaldı. Bununla birlikte haliyle uluslararası turizm faaliyetleri de arttı. O dönemin Meksika yönetimi, turizmi teşvik etmek için yeni kararlar alarak sahillerini Amerikalı gençlerle doldurmak ve ülkeye döviz kazandırmak istiyordu.

Corona Bira

Bunun sonuncunda Meksika sahilleri Amerikalı öğrenciler tarafından çok tercih edilen bir yer oldu. O dönemlerde çok ucuz olduğu için tüketilen Corona’nın aroması ve tadı çok etkili olmadığı için öğrenciler tarafından limonla tüketilmesiyle de günümüzde limonla tüketilme özelliğini kazanmış oldu. İlk yıllarında çok ucuz olmasına rağmen şimdilerde diğer bira markalarına göre üst sınıf bira kategorisinde kendine yer edinmiştir.  Üretilmeye başlandığı ilk yıllarda Meksika sınırlarının dışına çıkamamış olsa da şimdilerde 150’yi aşkın ülkede satışı bulunmaktadır. Türkiye’ye ise 2012 yılında, Tuborg tarafından ithal edilerek satışına başlandı. O yıldan itibaren de severek tüketiliyor.

Aslında Corona bu anlatıların yanı sıra 2019 yılında hazırladığı stop-motion animasyon filmi ile kendi tarihini kısaca anlatıyor. Dilerseniz reklamı izleyebilirsiniz.

Corona Bira Tarihini Anlatan Reklamı

Corona Virüs Sonrası Corona Bira Algısı

2020 yılına geldiğimizde ise Corona bira bir isim krizi ile karşı karşıya kalmıştır. Covid-19’un yayılmasıyla birlikte ve aynı zamanda isminin corona olarak da bilinmesiyle, Corona markası ister istemez tüketicilerinin markaya karşı oluşan çekimserliğiyle bir problem yaşamaktadır.

Virüs ortaya çıktıktan sonra son birkaç gün içinde Google’da “corona birası virüsü”, “corona virüsü birası” ve “virüs corona birası” anlamlarını içeren aramalarda ciddi bir artış olduğu ortaya çıktı.

Örneğin ABD’de yapılan bir ankete göre, 737 katılımcıdan %38’i corona virüs tehlikesi sebebiyle Corona biradan uzak durmayı tercih ediyor. Corona tüketicisi olan %4’lük bir kesim ise virüs tehlikesi geçene kadar birayı satın almayacaklarını belirtiyor. Katılımcıların %14’ü bir ortamda Corona bira siparişi vermekten kaçınacağın, %16’sı da corona virüs ile Corona bira arasında bir bağlantı olup olmadığı konusunda kafa karışıklığı yaşadığını söylüyor. Tüm bu verilere rağmen marka, yaptığı bir açıklamada markanın geleceği hakkında bir kaygı yaşamadıklarını belirtti. Tabii ki bu veriler küçük çaplı veriler olduğu için marka belki de bu durumu henüz tehdit olarak görmüyor ve bunun için pazarlama iletişimi çalışmalarında herhangi bir değişikliğe gitmiyor. İlerleyen süreçlerde bu etkinin yüzeysel olarak kalmayacağı bir aşamada marka belki de bir değişikliğe gidebilir. Bunu zamanla göreceğiz.

Siz corona virüs ve Corona biranın isim benzerliği hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu benzerlik sizce markayı olumsuz etkilemiş midir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir