Corona Virüsü ve Dünyadan Reklam Örnekleri

ds-damat

Bugün Yeni Corona Virüsü COVİD_19 ile ile ilgili tüm dünyadaki reklam örneklerinden bahsedeceğiz. Bu yeni virüs salgını ile Norveç’te Cruize Line Gemisi, insan taşımacılığına odaklandı. Bu iyimser bir reklamdı.

Corona Virüsü – Cruise Line Gemisi

Reklamverenlerin reklam analizlerini yapan bir firma olan OpenSlate, YouTube ve Facebook’taki corona virüsü ile ilgili 109.000 videonun yaklaşık 500’ünün yanlış bilgi verdiğini söyledi .

Coronavirus, reklamlar için daha fazla alan yaratarak ağır haber kapsamı oluşturuyor. Ancak, daha büyük şirketler netleştikçe, “vurgunculuk fırsatçıları” olarak adlandırdığı tekliflerle doluyor.

Facebook Cuma günü yaptığı açıklamada, tıbbi yüz maskeleri için reklamları ve ticari listeleri yasaklamayı planladığını söyledi . Amazon, Google, Twitter ve diğer teknoloji şirketleri, koronavirüs bilgisi arayan kullanıcıları hükümet sağlık kurumlarına ve diğer yetkililere de yönlendirmeye çalıştıklarını söyledi.

Facebook, Instagram’da #coronavirus hashtag aratıldığı zaman doğru bilgiye yönlendirmek için kullanıcılarını birincil sırada Dünya Sağlık Örgütü’nün sayfasına yönlendirdiğini duyurdu.

 

Bir çok firma salgına dair evden çalışmaya odaklandı. Bu büyük firmalardan bazıları “Amazon, Apple, Hp, Microsoft, Google”

Youtube, Google ve Facebook’ta maske satışı reklamlarının “halkı paniğe sevkedeceği amacıyla” engellendiğini duyurdu.

 

Şimdi Cornell University’nin 2 Mart 2020’deki makalesini sizlerle paylaşmak istiyorum. Reklamların durdurulma nedenlerini örnekleriyle inceleyeceğiz.

REKLAMVERENLER

78 farklı Facebook Sayfasını inceleyerek başlıyoruz. Bu sayfaların halk sağlığı (% 6),kâr amacı gütmeyen (% 16),haberler (% 26),politik (% 26), iş (% 12) vekişisel (% 5),diğer kategoriler reklamverenlerin % 9’unu oluşturur.

Kitle Hedeflemede; Facebook Ads Library (Facebook Reklam Kütüphanesi), her bir reklam için yapılan harcama rakamlarıyla birlikte, demografik (yaş ve cinsiyet) ve coğrafya (eyalet düzeyinde) açısından ulaşılan kitlenin bir raporunu sunmaktadır.

Sağlık ve kar amacı gütmeyen sayfalar erkeklerden daha fazla kadına ulaşır ve ikincisi – 65 yaş ve üstü daha fazla kadın. Halk Sağlığı kampanyalar ise genç erkeklere ulaşıyor. Cinsiyet ancak işletme, politik ve haberler için daha dengelidir hepsi yaşlı kadınlara erkeklerden daha fazla ulaşıyor gibi görünüyor.

 

Anlatı ve Duygu

Kâr amacı gütmeyen reklamların iki temel vurgusu bağış güdüsüdür ve hayvan refahı, en çok görülen reklamlardan bazıları Melinda Gates ve Care2’den (“yeşil yaşam tarzı” nı teşvik eden çevrimiçi topluluk). Çoğu işletme reklamı, finansal danışman ya da sigorta firmalarıyla ilgilidir; koronavirüsün sigorta poliçesine dahil olup olmadığı hakkındadır.  Mask the Virus’ün ilginç bir reklamı “Koronavirüsün yayılmasını önle”  “Coronavirus küresel sağlık acil durumu ilan etti!Virüs önleme” maskelerimizle bugün yayılmayı durdurmaya yardımcı olun. Sağlıklı kalın, güvende kalın.”Bu reklam halkı paniğe sürüklediği endişesi ile yayından kaldırılmıştır.

 

Bir diğer örnek ise;  4Patriots tarafından yayınlanan diğer reklam:  “BURADA STOKLA”

𝐔𝐏𝐃𝐀𝐓𝐄: Küresel Coronavirüs acil durumundan dolayı hayatta kalma gıdalarına talep artıyor. ⭐ 𝐁𝐮𝐭, 𝐆𝐨𝐨𝐝 𝐍𝐞𝐰𝐬 .. 2/5/2020 tarihi itibariyle stoklarımız stoklarımızda ve nakliye 1. ve 1. servis bazındadır. ✯ Ödeme Planları Mevcuttur ✯ ⭐𝐒𝐓𝐎𝐂𝐊 𝐔𝐏 𝐇𝐄𝐑𝐄: Herkesin uyanık, yeterli kaynaklara sahip olduğundan ve güçlü kaldığından emin olmak istiyoruz! 🇺🇸 🙏🏻 Tekrar satmadan önce içiniz rahat olsun! ) 21.yy Israil’i hakkında bilgi” vermeyi amaçlayan ISRAEL21C ile National Nurses United (Ulusal Hemşireler Birliği) yani işçi sendikası beraber yaptığı reklamlarda en yüksek harcama yapıldı. Bu reklamda “korona virüs hazırlık anketiydi” Amacı da; işverenlerin koronaya hazırlıklı olup olmadığını test etmek.

Yüksek görüntüleme ve maliyeti olan başka bir reklam ise Amerikan Tıp Derneği’nin enfekte olmuş hastalar ve sağlık personelleri ilişkisini anlattığı reklam yayınladı. Bu reklama göre de bir doktorun Covid-19lu iki hastayı nasıl önemsediği, sağlık personellerini nasıl koruduğuna değinilmiştir.

Son olarak, Çin’li doktor Li’nin hikayesinden bahsedeceğim. Makaleye göre  Çin’in salgın çevresindeki iletişimleri ele alma eleştirisi, genellikle Li’nin öyküsünden oluşuyor Farkındalığı artıran ilk doktorlardan biri olan Wenliang, Çin yetkilileri tarafından koronavirüs salgına karşı uyarı için susturuldu ve kısa süre sonra hastalıktan öldü. Bu Dr. Li Wenliang’ın hikayesi.

DUYGU GRAFİĞİ

Bu reklamlarla ilgili bir grafik göstereceğim, Bu araştırması yapılan sayfa ve reklamların sonucu aslında! Gösterilen bu sayfaların reklamlarında duygu analizi yapılmış ;korku, eğlence, öfke, rahatsızlık, mutluluk, ilham, üzüntü! Analize gelince, reklamın mesajına göre her bir unique kişide ortalama duygu belirlenmiş, tabii ki sapmalar söz konusu olacaktır.  En yüksek duygu “korku!

Haberler ve kar amacı gütmeyen kuruluşların reklamlar bu duygu üzerinde diğerlerine göre daha yüksektir. En yaygın ikinci duygu “ilham” halk sağlığı ve kar amacı gütmeyen kuruluşların en yüksek seviyeleri göstermesi de ilginçtir. Tabii ki en az tespit edilen duygu ise “mutlu”luk!

 

Yanlış Bilgi (Misinformation)

Burada asıl olan, salgın her geçen gün artmaya devam ederken yanlış bilgi verilmesini önlemek, insanları paniğe ve endişeye neden olacak reklamların engellenmesi, hatta bizim ülkemizde ve bir çok ülkede de yer alan “Asya karşıtı düşünceler”le mücadele etmek için Facebook, Youtube, Google reklamları yasakladı.

Reklamların ek açıklamaları, reklamın bağlandığı metin ve materyali hatalı olma olasılığı açısından incelenmiş ve Tv reklamları da dahil olmak üzere (geleneksel ve dijital reklamlar) halk sağlığı yetkilileri 22. 359 reklamdan 16 tane hatalı ilan, 152 metnin 8’inde, Yani reklamların %5,3’ünde  politika, işletme ve haber kategorilerindeki hatalı ve yanlış reklamlardan geliyor.

Son olarak WHO’nun (Dünya Sağlık Örgütü)’nün challenge, virüsten korunmak ve bilinçlendirme konusunda güzel bir çalışma! #safehands ile ellerimizi sabunla yıkayıp videolarımızı aynı hashtag ile paylaşarak farkındalık yaratmak amaçlanıyor.

 

Kaynaklar:

https://www.nytimes.com/2020/03/10/business/media/cruise-ads-coronavirus.html

https://arxiv.org/pdf/2003.00923.pdf

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir