E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın
Clubhouse-nedir

Clubhouse Nedir? Nasıl Kullanılır?

 Pandemi döneminin bize kazandırdığı en büyük özelliklerden biri de sosyal medyayı daha aktif ve insan odaklı kullanmamız oldu. Pandemi döneminin başından beri insanlar gerek Instagram canlı yayınlarında, gerek Whatsapp gruplarında bir araya gelmeye eskiyi yerine getirmeye çalıştılar.

İnsanların bu sosyalleşme özlemine, belki de bir nebze olsun dur diyecek bir hareket Alpha Exploration Co. Yazılım şirketinden geldi; Clubhouse. Biz de belki de bu son zamanlarda aşırı rağbet gören ve trend olmayı hak eden Clubhouse hakkında birtakım sıkça sorulan soruları hazırladık ve derledik. Gelin yeni sosyalleşmenin adresine beraber göz atalım.

Clubhouse Nedir ?

 • Clubhouse, sohbet odaları üzerinden kullanıcılara sesli etkileşim imkanı sunan, belki de insanların “Sosyalleşmenin yeni adresi” olarak gördüğü bir aplikasyondur. Yani, son günlerde dünyada inanılmaz bir trend yakalamış bir sohbet uygulamasıdır.
Clubhouse Nedir?
Clubhouse Nedir?

Clubhouse’a Nasıl Üye Olunur ?

 • Şu an için maalesef yalnızca iOS kullanıcılarına sunulan Clubhouse uygulamasını önce AppStore üzerinden indirmelisiniz. Kullanıcı adınızı seçip, SMS yoluyla hesap doğrulaması yaptıktan sonra Clubhouse, hesabınızı bekleme listesine veyahut sıraya alır.
 • Clubhouse uygulamasını kullanan birini tanıyorsanız çok şanslısınız! Size davetiye göndermesi durumunda bekleme listesine girmeden üyelik işleminizi tamamlayabilirsiniz. Üyelik işlemim bitti şimdi ne yapacağım? İlginizi çeken farklı konu başlıklarındaki sohbet odalarına dinleyici yada sesli etkileşim yoluyla konuşmacı olarak katılabilirsiniz. Clubhouse iOS uygulamasını indirmek için tıklayın.

Clubhouse Nasıl Kullanılır ?

 • Clubhouse uygulaması, sohbet odaları yani “voice chat room” odaları üzerinden kullanıcılara sesli iletişim olanağı sağlıyor.
 • Kullanıcılar, farklı konu başlıklarında oluşturulmuş sohbet odalarından istediklerine dinleyici olarak dahil olabiliyor.
 • Kullanıcılar, bulundukları odada el kaldırma butonuna tıklayarak moderatörlerin onayıyla sohbete dahil olabiliyor.

Bu zamana kadar Clubhouse içinde neler oldu ?

Teknoloji devi Elon Musk ve Clubhouse

Clubhouse Elon Musk
 • Teknolojinin yaramaz çocuğu ve aynı zamanda milyarderi olan Elon Musk ağzından leblebi kelimesini çıkarsa, çorumda leblebi fiyatları artıyor. Hatta sadece bundan dolayı bile bazı uyanık Reddit takipçileri sürekli olarak Elon Musk’ın Twitter duvarını güncelliyor.
 • Geçtiğimiz aylarda insanlar Whatsapp gizlilik sözleşmesi ile boğuşurken, teknoloji endüstrisisinin yaramaz çocuğu yine durmadı. Whatsapp uygulamasına bir ikame olması için “Use signal” diye bir Tweet atan Musk, Signal Advance adlı şirketin hisselerini 1 hafta süre içinde %300.000 artırdı.
 • Aynı şekilde son günlerde tarihe damga vuran bir diğer olay da; GameStop hisselerinde patlama yaşanması. Taşı kaldırdığımız zaman belki de yine altından Reddit üyeleri ve Elon Musk çıktı. Musk, Reddit üyelerine destek vermek için “Gamestonk!!” diye bir tweet yayımladı ve hisselerin artışına epey bir destek verdi. (Stonk: Yalnızca yükselen ve bunun için temel bir neden ihtiyaç duymayan hisse senetleri için kullanılan bir terim).
 • Artık Elon Musk’ın birkaç parmak hareketinin nasıl trend yada finansal trend oluşturduğuna ikna olduk. Elon aynı hareketleri konumuz olan Clubhouse üzerinde de uyguladı.
 • Teknoloji milyarderi Elon Musk ve Robinhood CEO’su Vlad tenev’in, son zamanlarda yükselen sosyal medya platformu Clubhouse’da bir görüşme yaptı. Musk ve Tenev arasındaki sohbet, geçen Pazar günü “The Good Time Show” adlı bir Clubhouse etkinliğinde gerçekleşti.
 • “Clubhouse davetiyelerinde patlama olmuştur.” dediğinizi duyar gibiyim ve doğru bildiniz. Clubhouse bu görüşmeden sonra inanılmaz bir davetiye talebiyle karşılaştı. Fakat şuanlık uygulamadaki en büyük sorun, yalnızca iOS için aktif olması. Dünyada yaklaşık 3 milyar insanın Android işletim sistemini kullandığını düşünürseniz taleplerde epey bir artış beklenmekte.

 Lipton Ice Tea ve Clubhouse İş Birliği

 • Bartu Küçükcağlayan ve Melikşah Altuntaş’ın Instagram canlı yayınında sunduğu “Mücbir Sebepler”, karantinada ve pandemi döneminde karşımıza çıktı. Kısaca bilmeyenler için pandemi zamanı canlı yayınları ile ortaya çıkan Instagram’ın Talk Show’u diyebiliriz.
 • Geçtiğimiz günlerde Lipton Ice Tea sponsorluğunda Instagram üzerinden 66 bin izleyiciye ulaşıldı. Ardından Lipton Ice Tea soluğu “Lipton Ice Tea ile Bu gece Mücbir After Party” adıyla Clubhouse odalarında aldı. Sadece iOS kullanıcılarının ve davetlilerinin girdiğini düşünürsek yaklaşık 5 bin kişiye yakın izleyiciye ulaştı. Bize kalırsa yeni bir platform ve sadece iOS kullanıcılarına özel olduğunu sayarsak çok iyi bir izleyici sayısına ulaşılmış.

Clubhouse Neden Bu Kadar Trend Oldu ?

 • Konuya giriş yaparken sizlere pandemi ve insanlar açısından bir bakış açısı kazandırmak istedik. İnsanlar pandeminden dolayı evde kaldıklarından veyahut sosyalleşmekten bir süre uzak kaldıklarından dolayı yeni mecralara, yeni heyecanlara adım atmak istiyor. Belki de Whatsapp veya Instagram gibi sosyal medya devlerinin en büyük eksikliği ses faktörüydü.
 • İnsanların kendilerini ifade etme ve fikirlerini duyurma ihtiyacı da Clubhouse sayesinde birçok yaraya merhem oldu. İşte belki de tam bu yüzden Clubhouse uygulaması, yıldırım hızında insanların ilgisini çekti. İnsanlar pandemiden dolayı artık dijital platformlarda bile olsa bir ses duymak ve seslerini duyurmak istiyorlar.
 • Clubhouse sizlere sadece diğer sosyalleşmek istediğiniz insanlarla yazışma veyahut resim gönderme şansı vermiyor. Haydi birbirimizin sesini duyalım diyor. Şöyle hayal edin, Ahmet Bey bir spor yorumcusu ve siz spora meraklı bir birey olarak, bir Clubhouse etkinliğinde Ahmet Bey’in spor analizini dinliyorsunuz. Yeri geldiğinde, Ahmet Bey’e sesli olarak birebir sorular sorabiliyorsunuz tıpkı bir basın toplantısı veya bir söyleşi yapar gibi.
 • Clubhouse, gündelik hayatta kolay ulaşamadığı kişilerle sohbet etme imkanı sunarken, network ve iş gelişme üzerine de büyük fırsatlara kapı aralıyor.

Clubhouse İçin Gelecekteki Reklam Modelleri Ne Olabilir ?

 • Lipton Ice Tea ve mücbir sebepler, Elon Musk, Getir gibi birçok uygulama yavaş yavaş Clubhouse platformuna giriyorlar.
 • Bizim tahminimiz Android işletim sistemlerine Clubhouse geldiği takdirde 2. talep yoğunluğu başlayacaktır. Sektörün devleri burada olmak için can atacaktır. Belki de sosyal mecralarda en yaygın olan çekilişler yapılacaktır.
 • Şirketin yatırımcıları arasında olan Ashton Kutcher sayesinde, belki de topluluğun temellerini oluşturan kanaat önderleri ve ünlüler, Clubhouse odalarında daha sık görünmeye başlar.
 • Clubhouse odalarında, giriş için bilet satın aldığınız kapalı grup etkinlikleri düzenlenebilir.
 • Uygulama içerisinde ADS reklam gösterimleri yer alabilir.

Clubhouse Android’e Ne Zaman Gelir ?

 • Clubhouse başarısı ile geçtiğimiz haftalarda a16z’den yeni bir yatırım aldı. Bu yatırım ile birkaç ay içinde abonelik sistemine ve modellerine yönelik ilk testleri gerçekleştireceklerini açıkladılar.
 • Android işletim sistemleri için tam bir tarih verilmese bile bu sürenin hem uygulamanın kaderi için hem de daha fazla insanın buluşması için çok uzun olmayacağını hatırlatalım.

Belki de yıllar sonra, tıpkı Instagram’ın hayatımıza girdiği zamanlardan bugüne evrilmesi gibi her şey çok normal gelecek bize. Fakat, yakın gelecekte insanlar Clubhouse sayesinde ulaşamadıkları kişilerle çok yakından temas kurabilecek, networklerini ve işlerini geliştirebilecek. En yakın zamanda birbirimizin sesini yan yanaymışçasına duymak ve Clubhouse’ta görüşmek dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir