Elon Musk’ın Hayatından İlham Veren 5 Detay

damattween

1899 senesinde Amerika Patent Dairesi Başkanı tarafından ifade edilen icat edilecek şeylerin sonuna gelindiğine dair yapılan açıklamanın üzerinden yüz seneden fazla geçti. Bu süreçte teknolojik anlamda büyük bir değişim yaşandı ve gelişmeler insanlığı hayal edemeyecekleri bir noktaya getirdi. 21. yüzyıl teknolojisine büyük katkıları olan Elon Musk ise projeleri ve yaptıklarıyla çoktan hak ettiği yere ulaştı.

Elon Musk’ın Geçmişi ve Bugünü

1971 senesinde Güney Afrika Cumhuriyeti’nde doğan Elon Musk’ın hayatı küçük yaşta yaptığı çalışmalarla şekillenmeye başladı. Çocuk sayılacak yaşlarda yaptığı çalışmalarla para kazanan ve yeteneğini belli eden Musk şu anda SpaceX, Tesla Motors ve SolarCity gibi alanında fark yaratan şirketlerin sahibi. Bu başarılarıyla birlikte Musk’ın hayatında diğer insanlara ilham verebilecek detaylar bulunuyor.

1- Erken Yaştaki Teknoloji Yeteneği

Teknoloji konusunda fark yaratan Musk, genç yaşlarında teknoloji konusundaki becerisini belli etmişti. 12 yaşındayken Blastar ismi verilen bir oyun için kod yazan ve yazdığı bu kodları bilinen bir dergiye 500 dolar bedelle satan Musk aynı zamanda genç yaşlarında girişimcilik yeteneğini de keşfediyordu.

2- Yaşadığı Ülkeyi Değiştirme İsteği

Güney Afrika doğumlu Musk, hayatı için büyük bir karar alarak ABD’ye yerleşmeyi planlıyordu. Daha 17 yaşında Amerika’ya taşınmak ile ilgili fikirleri olan Musk Amerika’nın bulunmaz bir fırsat olduğunu söylüyordu. Fakat öncelikle Kanada’ya gitti.

3- Başarılı Bir Üniversite Hayatı ve Doğru Tercihler

Kanada’da iki sene üniversite hayatı geçirdikten sonra Pennysylvania Üniversitesi’ne geçti. Üniversitede Ekonomi Bölümünü okuyup lisans yaparken aynı zamanda Fizik Bölümünde de yan dal yaptı. Ardından yapmaya karar verdiği doktorayı bırakarak iş hayatına yöneldi.

4- Paypal’ın Temelleri ve Satışı

1999 senesinde X.com isimli bir şirketin kurucu ortağı olan Musk şirket bünyesine kattığı başka bir sistemle Paypal’ı oluşturdu. Yapılan tercihler ve politikalar sonucu Paypal hızla büyüdü ve 2002 senesinde 1,5 milyar dolar değerle satıldı. %11 civarında hissesi olan Elon Musk serveti 3 sene içerisinde hızla artan isim oldu.

5- Doğru Sektörlere Doğru Şirket Tercihleri

Paypal serüveni dışında Elon Musk icatları ile teknolojiye yön veren isimlerin başında geliyor. SpaceX ismini verdiği ve kurucusu olduğu firmayla roket teknolojisinde gelişimi hızlandıran Musk, Tesla Motors isimli şirketiyle elektrikli araba üretimi yapıp gelişimine katkıda bulundu. Yaptığı çalışmalarla elektrikli araçlar gün geçtikçe daha fazla gelişiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir