E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Beden Dili Nedir? Beden Dili Örnekleri

Bazı zamanlarda anlatmak istediğimiz konuyu sözler yerine beden dili ile anlatırız, sözlerimize destek olarak da kullanmamız sebebiyle beden dili nedir öncelikli olarak detaylandırmak gerekiyor.

Pek çok insanın sıklıkta kullandığı beden dilinin arkasında çok daha derin anlamlar yatmakta ve taşımaktadır. İnsanlar anlatmak istediklerini her zaman konuşarak ya da yazarak anlatmak zorunda değillerdir. Bu sebepten dolayı da beden dilinin geçmişten bugüne kadar sürekli olarak kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Şaşırtıcı olan durum ise pek çok duygusal anda dilimizin söyledikleri bizi tam olarak ifade edemese de vücudumuz tam olarak bizi ve anlatmak istediklerimizi yansıtabilmektedir. Saklamak istenilen düşüneler, duygu durumları gibi bilerek ya da bilmeden aktaracağımız pek çok düşünce beden dili sayesinde çok daha kolay bir hale gelebilmektedir.

Beden Dili Nedir?

Beden dili nedir? Vücudumuzun duruş şeklinden, yüzümüzde oluşan mimiklerden ya da herhangi bir hareketimizden oluşabilmektedir. İletişim şekli olarak kabul edilen bu dil, zihnimizde oluşan ya da fiziksel olarak destekleyebildiğimiz pek çok konuyu da içerisinde barındırmaktadır. Hiçbir şekilde ağızdan çıkan söze bağlı olmayan bu dil bazı zamanlarda ise kişinin bir konuya anlatırken bürünmüş olduğu şekle de bağlı olabilmektedir. Vücut dilini en iyi şekilde kullanan insanların günlük hayatta iletişim kurmada da oldukça yetenekli oldukları gözlemlenen bir durum olmaktadır.

beden-dili-nedir-beden-dili-ornekleri-2
Beden Dili Nedir?

Beden Örnekleri

Beden dilinin önemini öğrenen insanlar hem kendi hareketlerini hem de iletişim kurdukları insanların hal ve hareketlerini daha yakından incelemeye başlamaktadırlar. Beden diline önem veren insanların dikkat etmeleri gereken en önemli konulardan bir tanesi de abartıdan uzak olmak gelmektedir. Bu dili etkin bir şekilde kullanmak isteyen insanlar için bazı beden dili örnekleri de bulunmaktadır.

Bezmiş Bir Duruş Sergilemek

Özellikle iş hayatının yoğun temposuna maruz kalan insanlarda bezgin duruş örneklerinin sıklıkla görüldüğünü söylemekte fayda var. Toplantılarda ya da önemli kişiler ile görüşmeler yaparken yorulduğunuzu her ne kadar belli etmek istemeseniz de yorulmuş ve bezgin bir beden dili ile karşı tarafa bu durumu hissettirmeniz mümkün.

Beden Dilinde En Çok Rastlanan Abartılı Kol Hareketleri

Bir konu anlatırken beden dili ile bu konuyu desteklemek istediğinizde bazen bunu abartıp ters bir tepki yaratmanız da mümkün olmaktadır. Bu nedenle de herhangi bir konuyu anlatırken abartılı kol hareketleri ile bir işaretler yapmak, konunun gerçekliğinden insanların şüphe duymasını sağlayabilir. Bu sebeple de bu abartılı kol hareketlerinden kesinlikle kaçınılması gerekmektedir.

Konuşma Esnasında Sürekli Gözleri Kaçırmak

Pek çok insanın iyi bildiği ve istemden de olsa devamlı yaptığı bu hareket, karşı tarafın yanlış anlaşılmalarına sebebiyet verebilmektedir. İletişim halinde olurken karşı taraf ile göz temasından kaçınarak konuşmak, kişinin anlattığı konuda yalan söylediğini düşündürtebilmektedir. Konuşma esnasında gözleri kaçırmaktan uzak durulması daha iyi bir iletişim ile beden dili kurabilmek için önemlidir.

Pandemiden sonra beden dili değişti mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir