23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın
Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Artırılmış Gerçeklik Nedir? Uygulamaları Nelerdir?

İngilizcesi “augmented reality” olan artırılmış gerçeklik son dönemlerin popüler konularından olup sıkça karşımıza çıkan uyguları ile hayatlarımıza dahil oldu. Artırılmış gerçeklik (AR) dünyada algıladığımız fiziksel faktörlerin bilgisayar aracılığıyla ses, grafik, görüntü ve GPS gibi temalarda zenginleştirilmesi ve gerçek dünyada canlı ve fiziksel gibi görünmesini sağlamaktadır.

Aslında 20. Yüzyılın başından beri bu kavram konuşulmaktadır. Bu fikri ilk öne atan kişi Oz Büyücüsü’nün de yazarı olan Lyman Frank Baum’dur. 1901’de yayımladığı “The Master Key” adlı eserinde bahsettiği bu kavram daha sonrasında sinematograf Morton Heilig ilgisi çekmiş olacak ki 1957 yılında bir simülatör yaparak ona “Sensorama” adını vermiş. Bu simülatör, beş duyu organını harekete geçirecek şekilde çok algılı bir deneyim imkanı sunmuş. 1992 yılında ise Thomas Caudell ve David Mizell ilk defa bu kavrama “Artırılmış Gerçeklik” kavramı demiş. Bu ikili 1990’ların başında işçilerin ve teknisyenlerin uçaklardaki kablo bağlantıları doğru bağlamaları için başa takılan dijital bir görüntüyeci yapmışlar. 2000’li yıllardan itibaren ise mobil cihazlarla uygun uygulamalar üretmek hız kazanmış. 2015’in başında ise Microsoft “Hololens” adlı bir gözlüğü piyasaya sunmuş.

Ve böylece artırılmış gerçeklik kavramı hayatlarımız bir parçası olup birçok şekilde karşımıza çıkmaktadır.

Artırılmış Gerçeklik nedir?

Artırılmış Gerçeklik Uygulamaları

  • Pokemon Go

2016 yılında piyasa sürülen bu artırılmış gerçeklik video oyunu Türkiye’de de zamanında oldukça popülerdi. Oyun kullanıcıları kendi mahallelerinde, sokaklarında, evlerinde ve gittikleri yerlerde de pokemon yakalayabiliyordı, yakaladıkları pokemonları geliştirebiliyordı ve diğer oyuncularla savaşabiliyorlardı.

  • Snapchat

Her gün yaklaşık 70 milyon kullanıcı artırılmış gerçeklik ile lensler kullanıyor. 2-3 yıldır oldukça sık kullanılan bu AR lensleri ile Snapchat yakında tek tık ile alışverişe yönlendirecekmiş.

  • L’Oréal Paris

Bu uygulama gerçek zamanlı bir makyaj simülatörü olup L’Oréal Paris ürünlerinin de barkodlarını okuttukları zaman ürünlerin yüzlerinde görebiliyorlar. 2015 yılının en inovatif çalışmalarından biri olan bu uygulama milyonlarca kişi tarafından indirilip kullanılmıştır.

  • The Walt Disney Studios

Artırılmış gerçekliği işlerine harükulade şekilde adapte etmiş bir diğer firmada Disney, birçok farklı formatta artırılmış gerçekliği karakterleri ile birleştiren Disney Studios’un en akılda kalan projelerinden biri akıllı telefonlar aracılığıyla Disney karakterleri ile kuklacılık yapmak. Projenin amacı fiziksel oyuncaklar ile sanal karakterler arasında boşluğu azaltmak olarak açıklandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir