E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

2020 Perakende Sektörüne Bakış

Perakende sektörü pandemi öncesinde yavaş yavaş dijital bir dönüşüm yaşamaya başlamıştı. Ünlü markalar artık mağazalarını birer birer kapatarak online satışlarına önem vermeye başladıklarından bahsediyorlardı ve dijitalleşmeyi operasyonlarında daha da etkin kullanıyorlardı. Ancak Covid-19 sonrası bu değişim beklenmedik derecede büyük bir ivme gösterdi ve perakende sektörü hem online hem de fiziksel mağazalarda hiç olmadığı kadar tüketicinin nerede ve nasıl alışveriş yaptıklarını daha detaylı analiz etmeye başladı. Dolayısıyla bu durum geniş ekonomilerde dalgalanmalar yaşanmasına sebep oldu.

2020 Perakende Sektörü

COVID-19 virüsünün tüm dünyaya yayılması ile birlikte cadde mağazaların ve alışveriş merkezlerinin kapatılması, perakende sektörünü olumsuz etkileyerek mevcut düzeni, derinden sarstı diyebiliriz. Gıda dışı perakende sektörünün fiziksel mağaza odaklı ciroları rekor seviyelerde düşüş yaşadı. Bu süreçte sadece New York’ta Duane Reade/Walgreens 247 mağazasından 70 mağazayı, Starbuck’s 351 mağazadan 49’unu, GNC 51 mağazadan 99’unu, Subway 287 mağazadan 30’unu, MAC Cosmetics 34 mağazadan 25’ini, Le Pain Quotidien 37 mağazadan 14’ünü, Victoria’s Secret 22 mağazadan 9’unu, Old Navy 23 mağazadan 6’sını, Shake Shack 25 mağazadan 5’ini kapattı. 2020 yılında bu köklü mağazalar en güzel lokasyonlarını kapatarak yüksek ücretli yönetici çalıştırmaktan saatlik işçilere döndüler.  Bazıları e-ticarete önem vererek, rekor seviyelerde satışlar yapmaya başladılar.

Diğer taraftan da Amazon ve Getir gibi firmalar, özellikle karantina günlerinde milyonlarca insanın online satın almaları sonucu daha da güçlendi. Aslında açık kalmasına izin verilen temel işletmeler ile kapatmaya zorlanan gereksiz işletmeler arasındaki ayrım, alışveriş yapanları Walmart, Target veya Migros gibi büyük zincirlere yöneltti ve bu köklü mağazaların sıkıntılarını daha da kötüleştirdi. Milyarlarca insanın evde kalması, hatta mezuniyet törenlerinden düğünlere kadar çeşitli etkinlikler iptal edildiğinde veya ertelendiğinde hazır giyim endüstrisi ve bir dizi alışveriş merkezinin satışlarının azalması hızlandı.

Fakat, karantinaların azalması ve aşının dünyaya yayılması sonucu firmalar da dijitalleşme açısından canlanmaya başladılar. Müşteriler artık internetten araştırma yaparak mağazadan satın alımlara başladı. Markalar, operasyonel problemleri çözmek amacıyla hem mağazalarında hem de yönetimlerinde dijitale sağlıklı geçişler yapmaya başladılar. Online ve fiziksel mağazacılığın beraber çalıştığı çok kanallı sistemlerle, operasyonlar daha da verimli hale gelmeye başladı.

Son olarak, farkındalık arttıkça tüketicinin de bilinçlenmesi daha kolay oldu ve müşteriler, markaların hikayelerini sorgulamaya başladılar. Markaların üretim ayağından, mağaza operasyonlarına kadar olan bütün sürecin sürdürülebilirliğini, doğaya saygınlığını ve insanlara olan etik davranışlarını kolaylıkla sorgulamaya başladılar. Ona göre de alışverişlerini seçmeye başladılar. Bu durum ise markaların operasyonlarını daha iyi incelemelerini sağladı ve önemli markalar artık koleksiyonlarında bu noktalara önem vererek ürünlerini çıkarmaya başladılar. Ayrıca, sosyal medyanın popülaritesi ise her gün daha da fazla ortaya çıktı. Artık markalar sosyal medya platformlarından da yoğun bir şekilde tüketicinin alışveriş yapmasını sağlıyorlar.

Fiziksel mağaza satışları azalsa da online ticaret ve sosyal medyadan satış bir süre sonra fiziksel mağazacılığı aratmayacağa benziyor. 

Tabii ki 2021 yılı ise perakende sektörü açısından yoğun bir değişim yılı olmayı sürdürecek…

Referanslar:

https://nypost.com/2020/12/23/famous-brands-close-their-big-apple-shops-in-record-numbers/

https://www.nytimes.com/2020/12/29/business/retail-industry-2020-pandemic.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir