Pandemi Sonrası Pazarlamanın Değişen Yüzü: Reklamcılık

damattween

Tüketim alışkanlıklarımızın birden değiştiği bu son dönemde reklamcılık gibi pazarlamanın keskin hatlarının da tamamıyla farklılaştığını görebiliyoruz. Hemen hemen her tüketicinin dikkatini çektiği bu konuya yakından bakacak olursak değişen pazarlama stratejileri ile birlikte reklam sektörünün harcama kalemlerinin farklılaştığını görebiliriz. Uluslararası pazarlamada geleneksel ve dijital medya harcama eğilimleri büyük oranda değişik yönelimler göstermeye başladı.

Tahmin edeceğiniz gibi eski geleneksel reklam alışkanlıkları artık çok tercih edilmiyor. Örneğin, billboard reklamları, radyo ve gazete reklamları pandemi öncesine nazaran çok azaldı. Aksine sosyal medya ve online video reklamları ise büyük bir artış gösteriyor. Visual Capitalist sitesinde, Dünya Reklam Araştırma Merkezi (WARC) verileri kullanılarak Katie Jones’un yazdığı makaleye istinaden pandemi öncesi beklenilen reklam harcamaları ve sonrası yapılan harcamalarda oldukça ciddi dikey düşüş meydana geldiği dikkat çekiyor. Fakat, tüketicilerin evlerinde daha fazla vakit geçirmeleriyle birlikle, birçok önemli marka medya reklamlarına daha fazla bütçe ayırıyor. Tabii ki televizyon ve radyo gibi geleneksel reklamlar değil de dijital reklamlara odaklanma artmış gözüküyor. Böylelikle, tüketicilerin sevdikleriyle bağlantıda kalmak ve evden çalışmak için bu markalara ve hizmetlere olan güvenleri de arttırıyor. Spesifik olarak Çin’in en büyüklerinden biri olan Tencent Holding, dijital reklam gelirleri 2020 yılı ilk çeyreğinde bir önceki yıla göre %32 arttığını belirtmiştir.

Pandemi Sonrası Reklamcılık

Özellikle geleneksel reklamcılıkta eksilerde bir ivme gözüküyor. Pandemi sonrası dijital pazarlama ciddi bir büyüme gösterirken, geleneksel reklamcılık geriye doğru devam ediyor. Hedeflenenin çok daha altında kalan geleneksel reklamcılığın en çok etkilenenini, pandemi dönemi kapatılmaları nedeni ile sinema sektörü oldu. Televizyon, radyo ve gazete reklamları ise global pazarlamada eksilere inen alanlar arasında…

pandemi-sonrasi-reklamcilik-nasil-degisti

Peki geleneksel medya için sonun başlangıcı diyebilir miyiz? Koronavirüs bu alanı bitiyor olabilir mi?

Ülkemizde de dijital medya artışı hatırı sayılır derecede çoğalırken buna nazaran billboard’lar hala markalarımızın reklamlarıyla dolup taşıyor. Geleneksele ısrar eden küçük bir kesimin olduğunu da kolaylıkla görebiliriz. Billboard’ları, radyo ve gazeteleri kullanarak satış yapmaya çalışan birçok markaya gerçekten de kulak vermeye çalışan bir jenerasyon olduğu da aşikâr.

Fakat, bir kuşak sonrasını ise tahmin etmek zor olmasa gerek…

 

Referans:

https://www.visualcapitalist.com/the-covid-19-impact-on-advertising-spend/

https://www.weforum.org/agenda/2020/06/coronavirus-advertising-marketing-covid19-pandemic-business/

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir