23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

2019’da Markaların Babalar Günü Paylaşımları

Babalar Günü her yıl tüm dünyada markaların babalar günü paylaşımları , etkinlikler ve indirimler ile kutlanmaya devam ediyor.

Babalar Günü…İlk etapta 19. yüzyılın ortalarından beri kutlanan ve 1914’ten bugüne de dünyanın çeşitli ülkelerinde tatil günü olarak ilan edilen Anneler Günü’ne nispet olsun diye çıkarılmış bir gün gibi görünse de tam olarak öyle olmayan ve kendine has hikayesi olan bir gündür aslında.

1907 yılında Batı Virginia’daki bir madende ölen, çoğu baba olan 362 işçinin ertesi sene kilise tarafından bir kereliğe mahsus düzenlenen bir seremoni ile anılmasıyla başlıyor aslında bu hikâye. 1909 yılında ise Sonora Smart Dodd isimli bir kadın, kendisiyle beraber 5 kardeşini annesiz bir şekilde büyüten babasından ve maden kazasında hayatın kaybeden babaların anılmasından ilham alarak bu seremoninin her yıl düzenlenmesi ve ‘Babalar Günü’ olarak kutlanması için girişimlere başlamıştır. Girişimleri zaman içinde sonuç veren genç kadının azmi ile 1910 yılında ilk Babalar Günü Washington’da kutlanmış ve 1970’lerde Amerika’da sonra da pazarlama ve satış dünyasının etkisiyle tüm dünyada kutlanmaya başlamıştır.

Bir ara anneler ve babalar gününün kaldırılması ve ‘Ana-Baba Günü (Parents’ Day)’ kutlanılmasına yönelik girişimler olsa da firmaların satış kaynağı oluşturdukları gün sayısını teke indirmeme arzusu baskın gelmiş ve bu öneri yayılmadan ortadan kalkmıştır. 2000’li yılların başından bu yana Anneler Günü’ndeki satış cirolarını Babalar Günü’nde de yakalayan ticari işletmeler, ülkemizde de Babalar Günü konseptini çok iyi şekilde uygulayarak hem yüreğimize hem bütçemize dokunmayı çok iyi biliyorlar.

Şimdi dilerseniz Türkiye’de bu seneye özel yayınlanan bazı babalar günü reklamlarına kısaca bir göz atalım.

Markaların Babalar Günü Paylaşımları

1- JOKER

Fıtratından olsa gerek yüreği sevgi dolu olmasına karşın sevgisini gösteremeyen babalarımızı konu edinen reklamıyla JOKER bu 2019’un en iyi Babalar Günü reklamlarından biri olmaya aday. Joker’in reklam konusunu iki kelimelik bir hashtag ile sosyal medyaya da taşıdı; #sevdiğinigöster

Joker 2019 Babalar Günü

2- KİĞILI

‘Eğer halâ söylemediysen sıra sende, nerede olursa olsun onu sevdiğini söylemek en güzel hediye’ ana temasıyla yola çıkan Kiğılı ise sevdiğini gösteremeyen babalardan ziyade babasına sevdiğini söylememiş olan çocuklar için reklam filmi çekmiş. Ayrıca reklama bir de Müslüm Gürses’in Affet şarkısı eklenip #seniseviyorumbaba hashtagi de sunulunca duyguların tavan yaptığı bir reklam filmi ortaya çıkmış.

Kiğılı 2019 Babalar Günü

3- GARANTİ BONUS

Garanti Bonus 2016 ve 2017 reklamlarındaki gibi bu sene de çocuklarının hayallerini paylaşan onlara ilham kaynağı olan babalar teması üzerinde durmuş. Açıkçası çok da iyi bir reklam olmuş. Bu reklam için Garanti #teşekkürlerbabacığım hashtagi ile sosyal medyada da yerini almış.

Garanti Bonus 2019 Babalar Günü

4- Ziraat Bankası

Ziraat Bankası BankKart ürünü içini hazırladığı Babalar Günü reklamında mesleği ne olursa olsun önce çocuğunun arkadaşı olan babalar temasıyla bizlere ulaşmayı tercih etmiş. Akıllıca bir sosyal medya hamlesi ile BankKart ürününe ait #senidüşünüro hashtagini kullanan Ziraat Bankası kısa ama istediği mesajı veren bir çalışma ortaya koymuş diyebiliriz.

Ziraat Bankası 2019 Babalar Günü

5- NEF

Hiç oyuncu kullanmadan en basit şekliyle babaların yeri nasıl anlatılırdı denilmiş ve bu reklam filmiş çekilmiş. Çok derin anlamlar içermeden sade ve anlaşılır bir dil seçen NEF Babalar Günü’nü ‘kimse demedi orası babanın yeri diye, ama adam baba sonuçta. Babaların yeri başka. Evimizde de kalbimizde de..!’ konseptiyle kutlamayı tercih etmiş. Sosyal medya noktasında kendisine özel bir hashtag belirlemeyen NEF, kullandığı #babalargünü hashtagi ile tüm içeriklerde görünmeyi tercih etmiş olsa gerek.

NEF 2019 Babalar Günü

6- OPEL

Araçlar babaların olsa da hizmet edilen misafirin çocuklar olduğunu vurgulayan OPEL, belirlediği #bababidahaçal hashtaginden de anlaşılacağı üzere kendilerinin değil çocuklarının beğendiği müzikle seyahat eden babaları konu alarak Babalar Günü’nü kutlamayı tercih etmiş.

7- TOTAL

Konu ailesi olunca enerjisi bitmeyen babaları konu alan Total, yayınladığı reklam filminde #enerjisigüzel hashtagini kullanarak ürününe paralel algı oluşturan bir diğer firma olmuş.

Total 2019 Babalar Günü

8- BRIDGESTONE

‘Çocukları için sonuna kadar giden babalar!’ fikriyle yola çıkan Bridgestone, çocuklarından babalarına giden bir yol çizmiş adeta bu reklamda. İzleyenin içini ısıtan bu reklam için özel bir sosyal medya hashtagi tercih edilmemiş görünüyor.

Bridgestone 2019 Babalar Günü

9- SCANIA

Birçok firma zaman zaman gerçek hayattan kesitler kullanarak müşterileriyle organik bir bağ kurdukları reklam filmleriyle karşımıza çıkmışlardır. Bu sene Scania da böyle bir reklam filmiyle Babalar Günü’nü kutluyor.

Scania 2019 Babalar Günü

10- Oto Pratik

Babaların çocuklarına güvenle gitmesini konu alan Oto Pratik de gerçek hikayelere yer vererek babalar gününü kutlayan bir diğer firma olmuş gibi görünüyor. Oto Pratik Babalar Günü’ne özel bir hashtag oluşturmamayı seçen firmalar arasında yerini almış durumda.

Oto Pratik 2019 Babalar Günü

2018’de Markaların Babalar Günü paylaşımları için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir