E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 28 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

14 Şubat Sevgililer Günü’ne Özel 14 Pazarlama Taktiği

Sevgililer Günü’ne son 14 günde çok şey yapabilirsiniz! Geç kalmadınız! Sevdiğinizi mutlu etmek için size yardımcı olmak isteyen markalar şimdiden kampanyalarına başladı bile. Ahh şu kampanyalar! Adını duymak bile insanı bir rahatlatıyor değil mi? Aynı ürün aynı fiyata da satılsa “kampanya” kelimesi geçmeyince bazen alasınız gelmez. “İndirim” kelimesini de çok severiz. “Canım indirim, sen gel, hep gel, orda ol yeter ki 10 TL ucuza alayım, çok mutlu olacağım.” deriz.

Büyük firmalar aylar önce kurgulamaya başlarken benim canım küçük esnafım zaman nasıl geçti anlamaz ve bir telaşa düşer bu zamanlarda. Ben de onların okuyacağını düşündüğüm için bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Geç kalmadınız rahat olun. 14 gün bize yeter!

Ben de size tam 14 taktik vermeye karar verdim.

Sevgililer Günü’ne Özel 14 Pazarlama Taktiği

14-Şubat-Sevgililer-Günü-
14 Şubat Sevgililer Günü

1- İşinizi sevin!

2- İnsanları sevin!

3- Öngörülü olun!

Müşterileriniz sevgililer gününde ne giymek ister, ne almak ister, ne hediye ister bilin. Hatta onlar ne istediğini bilmezken siz onlardan önce onların ihtiyaç ve isteklerini bilin. Onları yönlendiren sözlerden kaçınmayın!

“Bu altın rengi elbise ile sevdiğin kadına altın gibi bir kalbi olduğunu söylemek ister misin?”

“Ona altın değerinde olduğunu seçiminizle gösterin!”

“Bu altın rengi elbiseyle hatıralara kazınacak bir sevgililer günü yaşamaya hazır mısın?”

4- Müşterilerinizi tanıyın!

Müşterileriniz geçen sene en çok hangi ürününüzü tercih etmişti?

5- Not alın!

Eğer bugüne kadar bunları bir yere not etmediyseniz ve aklınızda tutamadıysanız bugünden itibaren bir defter edinin ya da online bir defter kullanabilirsiniz. O ürünlerle sevgililer günü kampanyası yapabilirsiniz.

“14 Şubat’ı bu sene de sıcacık geçirmeniz için geçen sene en çok satan kırmızı beyaz kalpli pelüş battaniyemiz bu sene de stoklarda!”

6- Araştırma yapın!

Eğer yeni bir firmaysanız benzer ürünler satan markaların ya da satış sitelerinin en çok satanlar, en beğenilenler listelerine bakın. Geçen sene instagramda 14 Şubat’ta paylaşılan fotoğraflara bakın. Hatta arkadaşlarınızın eski paylaşımlarından da ipuçları bulabilirsiniz.

7- Hediye setleri oluşturun!

Büyük firmalar genellikle yeni çıkan ya da satmayan ürünlerini güçlü ürünleriyle birlikte özel günlerde satışa sunar. Bunu siz de yapabilirsiniz. Giyim sektöründe kombin olarak adlandırdığımız pazarlamada bu sıralar “bütünsel anlam” dediğimiz set ürün satışları özel günleri avantaja çevirmenizi sağlayacaktır. Starbucks’ın bardağından kahvesine çikolatasına hazırladığı piknik sepeti vari paketleri herkese görünce hayal kurduruyor. Kahve değil o deneyimi satın almak istiyorsunuz.

hediye-kutusu-sevgililer-gunu
hediye kutusu sevgililer günü

8- Mektuplar yazın!

Starbucks’ın hediye paketlerinin içinde bir de Netflix film önerileri olsa süper olurmuş. Hatta böyle özel günlerde paketlere ufak notlar iliştirmekte fayda var.

“Bu paket harika bir sevgililer günü geçirmeniz için özenle hazırlanmıştır.”

“Mutlu anlarınıza ortak olduğumuz için çok şanslıyız.”

9- İlişki kurun!

Böylesine özel bir günde müşterilerinizin tüm beklentilerini karşılamanız, sonrasında da onlarla karlı ilişkilerinizi devam ettirmenizi sağlar. Sizden tekrar bir şeyler satın alır ya da sizi başkalarına tavsiye ederler. Onlarla kurduğunuz bu bağın ömürlük olması için heyecanlarına ortak olun. Özenle hazırlayıp paketlediğiniz ürünlerinize sorunsuz ulaşmalarını sağlayın. Hediye olduğunu bile bile içine fatura koymayın.

10- Farklılaşın!

Kırmızı ile bağdaştırılan sevgililer gününe biraz farklılıklar ekleyin.

“Kırmızısı var ama bakın bu renkleri de var. “

11- Çekiliş yapın!

Satmayan ürünü çekiliş ile vermekten vazgeçin. En çok satılan, beğenilen, ilgi gören ürünün çekilişine talep daha çok olacaktır.

12- Sevgililer Günü’nü yaşayın!

Sayfanızda sevgililer gününün heyecanını, yaklaştığını hissettirin. Hediye almayı düşünmeyene bile düşündürtmek sizin elinizde!

13- Kişiselleştirin!

Ürünlerinizde kişiselleştirme yapabiliyorsanız yapın. Örneğin isimleri ya da baş harfleri yazılabilir. Müşterilerinize onların yazacağı metinleri paketlerinize ekleyebileceğinizi belirtin.

14- 15 Şubat’ta ulaşılabilir olun!

Müşterilerinizin bu güne yönelik iade ve değişimlerinde onlara yardımcı olun. Çünkü sizden alışveriş yapmaya belki de bir ömür devam edecekler. Yürekten sevene bir gün değil her gün sevgililer günü bunu unutmayın. Her sene 1 kere de 14 Şubat!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir