Zoom Sanal Tribün ile Futbol Tarihine Geçti

Danimarka, Zoom sanal tribün ile bir ilke imza atarak futbol tarihine geçti.

Pandemi sürecinde tüm dünya büyük bir değişime uğradı. Yaşadığımız zamanı pandemiden önce ve pandemiden sonra olarak ikiye ayırabiliriz. Pandemi döneminde birçok ülke yeni alışkanlıklar kazandı. Bu alışkanlıkların bazıları hayatımızı kolaylaştırırken bazıları ise bize yeni deneyimler yaşatmaya devam ediyor.

Her alanda hayatımızı değiştiren koronavirüs, sporu da etkiledi ve bu sebepten dolayı futbol maçlarının iptalinden bir süre sonra maçların seyircisiz şekilde oynanması kararı alınmıştı. Bu olaylardan sonra koronavirüs nedeniyle seyircisiz oynanan maçlara yeni bir hamle Danimarka’dan geldi ve futbol tarihinde bir ilke imza atıldı.

Danimarka’da 10 Bin Kişilik Sanal Tribün

Son zamanların popüler uygulaması “Zoom” yeni bir ilke imza attı.

Mart ayında askıya alınan Danimarka Süper Ligi, 28 Mayıs tarihinde yeniden başladı ve Aarhus Kulübü, boş stadyumu seyircisiz bırakmadı. Seyirciler Zoom üzerinden stadyuma canlı bağlandı ve bu görüntüler futbol tarihinde bir ilke imza attı.

Sosyal Mesafeye Yeni Bir Bakış Açısı

Dünya’da ilk kez Zoom üzerinden canlı bağlantı teknik kullanıldı. Zor şartlardan seyircisiz oynanan maçların yanı sıra canlı yayından izlenebilen maçlar daha önce görülmemişti. Bununla beraber stadın bazı yerlerinde seçilmiş koltuklara karton taraftarlar konulduğu görüldü.

Ev sahibi Aarhus yepyeni bir model denedi, bu yeni model Zoom üzerinden taraftarlarla buluşmaktı. Zoom üzerinden iki takımın taraftarları toplamda 10 bin kişilik trübünden maçı canlı canlı ekranlardan izledi. Ayrıca stad dışında parklarda da arabaların içinden dev ekranlarda taraftarlar maçı izledi. Tribünlerde ise dev ekranlar kuruldu ve Zoom üzerinden taraftarların canlı görüntüleri stadyuma yansıtıldı.

1-1 berabere biten maç sırasında renkli görüntüler ortaya çıkarken aynı zamanda Aarhus, Randers maçı futbol tarihinde bir ilk olarak tarihe adını yazdırdı.

Birçok ünlü hesap maçı sosyal medya hesaplarından paylaşırken aynı zamanda bu tarihi görüntüleri FIFA resmi hesaplarından paylaştı.

Maç esnasında taraftarların canlı Zoom bağlantısı sayesinde anlık tepkileri, sesleri ve destekleri sahaya yansırken aynı zamanda Aarhus, Randers maçı sonrasında pandemi döneminde göreceğimiz yenilikleri ve değişimleri heyecanla bekler olduk.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir