23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Zara’ya Mağduriyet Etiketi

Türkiye’de uluslararası markalar Zara, Next ve Mango için üretim yapan Bravo ve BRV şirketlerinin sahibi Temmuz 2016’da bir gecede kayıplara karışmıştı.

Bravo hazır giyim fabrikasında yıllarca çalışıp Zara, Next ve Mango’ya üretim yapan işçiler fabrikanın bir gecede boşaltılıp sahibinin kaçması üzerine son 3 maaşlarının yanı sıra kıdem ve ihbar tazminatlarını almadan ortada kaldılar.

İşçiler 1 yılı aşkın süredir Bağımsız-Sen ile görüşerek hukuk dahil her yolu deneyerek haklarını almaya çabaladılar. Ancak ne işverene ulaşılabildi ne de ödenmemiş işçi alacaklarına karşı sorumlulukları bulunan küresel markalar Zara, Next ve Mango’dan sağlıklı bir sonuç alınabildi.

Zara’nın uluslararası sendika ile yaptığı sözleşmede kendi tedarik zincirlerinde kendilerine üretim yapan işçilerin alacaklarından sorumlu olduklarını resmi olarak kabul etmesine rağmen, şirket bir yıldır işçilerin parasını vermemek için direniyor.

Zara’ya Yaratıcı Eylem Girişimi

Temiz Giysi Kampanyası’nın girişimleri ile 1 yıldır süren görüşmeler sonuç vermeyince işçiler Eylül ayında bir imza kampanyası başlatarak harekete geçtiler. Temiz Giysi Kampanyası da 25 Eylül’de bir açıklama yaparak bu kampanyayı sonuna kadar desteklediğini söyledi ve tüketicileri desteğe çağırdı.

Bravo işçileri de seslerini duyurmak için İstanbul’daki Zara mağazalarına giderek ürünlere, o ürünleri ürettiklerine dair etiket yerleştirdiler. Bu etiketleri gören tüketiciler sosyal medyadan paylaşarak sorunun çözülmesini istediler. Ve hala sosyal medyadan destek mesajları gelmeye devam ediyor. Bu destekler neticesinde kısa bir sürede viral bir kampanyaya dönüştü.

“ALACAĞINIZ ÜRÜNÜ BEN YAPTIM AMA PARAMI ALAMADIM!”

İşçiler tüketicilere şu sözlerle seslendi:

“Biz, aldığınız ürünü üreten Bravo fabrikasının işçileriyiz. Yıllarca Zara için üretim yaptık. Son 3 aylık maaşlarımızı ve kıdem tazminatımızı almadan, fabrika bir gecede kapandı. Lütfen Zara’ya söyleyin paramızı ödesin!

İmza kampanyamıza https://www.change.org/p/bravoiscileri adresi üzerinden imza atarak ödemelerimizin yapılması konusunda bize destek olabilirsiniz.

Ya da bu etiketin fotoğrafını çekerek #BravoİşçileriİçinAdalet hashtagi ile sosyal medyada paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir