23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

‘Z’amane Kuşağı

“Bizim zamanımızda hiç böyle değildi.” lafını hepimiz elbette ki ya bir Ahmet amcamızdan ya da bir Ayşe teyzemizden duymuşuzdur. Çünkü eski yeni çatışması olarak da anılan kuşak farklılıkları, zaman içerisinde değişen ve gelişen sürecin sebebidir. Peki gel gelelim son zamanların kuşağı Z kuşağına.

2000 ve sonrasında doğanların kuşağıdır Z. Her kuşakta olduğu gibi kendine has diğer kuşaklardan ayıran bazı özelliklere sahiptir.

Z kuşağının özellikleri nedir?

Z kuşağı 2017 itibari ile daha hala reşit olamayan ve son nüfus sayımlarına göre de yaklaşık 18 milyon civarına ulaşmıştır.
Teknolojiyle iç içe büyüyen bu çocuklar, bilginin ve zamanın hızına çok kolay adapte olabilmeleriyle dikkat çekerler. Zihinsel ve psikolojik açıdan hızlı gelişim görülür ve genellikle sosyal mecralarla iletişim kurmayı tercih ederler. İçe dönük bir dünyaları vardır, kolay arkadaş edinemezler. Teknoloji ve lüks onlar için keyif değil neredeyse bir ihtiyaçtır.

Z kuşağının artıları ve eksikleri nelerdir?

Her bilgiye kolaylıkla erişebilmeleri, dünyada olup bitenden haberdar olmaları, öz güvenli ve ne istediklerini iyi bilmeleri artı özellikleridir. Tabii bu özelliklerin yanında eksik yanları da vardır. Örneğin bu kuşağın çocukları toplumsallıktan çok bireyselliğe önem verdikleri için daha çok içe dönüktürler ve bundan dolayı ikili ilişkilerde pek başarılı olamazlar. Ya da kurallardan hoşlanmadıkları için aile ya da arkadaşlarıyla çatışma yaşayabilirler.

Özetle Z kuşağının mükemmel bir potansiyele sahip olduğu yadsınamaz bir gerçek. Hızlı öğrenebilmesiyle, çabuk kavrayabilmesiyle ve öz güveniyle dolu dolu büyüyen bu nesil, doğru eğitildiği zaman kesinlikle harikalar yaratabilecek bir nesil.

1 yorum
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir