E-Ticaret Zirvesi ve Ödülleri 4 Kasım Tarihinde Çırağan Sarayında Hibrit Olarak Düzenlenecek Katılmak İçin Tıklayın

Z Kuşağı ve Y Kuşağının Satın Alma Eğilimleri

Toplumları var eden topluluklara kuşak denilmektedir. Tüketici davranışlarını incelerken kuşakları baz alarak doğru ön görgüler yapabiliriz. Bu kuşaklar sessiz kuşak, bebek patlaması kuşağı X, Y ve Z kuşağı olarak sınıflandırılır. Kuşakların özellikleri benzerlikler ve farklılıklar gösterebilir. Markalar için bu kuşaklar her zaman doğru hedef kitle belirlemede araştırılması ve yorumlanması gereken önemli topluluklar oldu. Sessiz kuşak, bebek patlaması kuşağı, X kuşağı markaların tanıdığı müşteri alışkanlıklarına sahip olsalar da Y ve Z kuşağı hala araştırmacıların ve markaların üzerine çalıştıkları topluluklar. 

Şuan markaların aktif tüketicileri olan Y kuşağı ve markaların potansiyel müşterileri olarak baktıkları Z kuşağının satın alma süreçlerinin çoğunluğu dijitalde gerçekleşiyor. Her iki kuşak da tüketim alanları için dijitali tercih ediyor olsa da satın alma tercihleri birbirinden farklılık gösteriyor. 

Y Kuşağı

Y kuşağı 1981 yılından itibaren doğan kişileri kapsıyor. Bu kuşağa milenyum kuşağı da diyebiliriz. Y kuşağı teknoloji ile büyürken tanışan ve yeniliklere açık olan bir kuşak. X gibi teknolojiyi yetişkinlikte değil, çocukluklarında görmeye başlayan bu kuşak teknolojiye hemen adapte oldu. Bu yönleriyle teknolojik olarak donanımlı bir kuşak ortaya çıktı.

Z kuşağını Y kuşağından ayıran en keskin fark, Z kuşağının “ellerinde akıllı telefonla doğmuş olmaları.” Y kuşağının aksine, çocukluk çağından itibaren teknolojiyle doğan ve büyüyen bu kuşağın hayatında ve çevresinde dijital büyük önem taşıyor.

Z Kuşağı

Dünya nüfusunun 3’te 1’i oluşturan Z kuşağı markalar için çok ilgi çekici hale geliyor. Z kuşağının satın alım hareketleri tespit edebilmek için önce bu kuşakları tanımak ve şuan dijitalde nerelerde olduklarını öğrenmek gerekli. Etkileyici pazarlama mesajları oluşturmak için her kuşağın neye değer verdiğinin anlaşılmasını en önemli unsurlardan biri.

Y ve Z Kuşağı’nın Satın Alma Davranışları

Y kuşağı çok istedikleri bir ürünü almak yerine güçlü bir deneyim yaşamayı tercih ediyor. Z kuşağı ise fiziksel bir ürünü anlık bir deneyime tercih edebiliyor. Burada Y kuşağının çok uzun vadeli borçlar ödeyen X kuşağı kuralcı otoriteye saygılı ebeveynlerini görerek büyümelerinin etkisi var. Bu etki, Y kuşağını uzun vadeli borçlardan kaçmaya ve dünyanın tadını çıkartmaya yöneltiyor.  10 yıl vadeli bir evi satın alma fikrinin Y kuşağını korkutması bu yüzden kaynaklanıyor. Bu sebeple gezip görmeye ve yeni seyahat deneyimlerine çok açık olan Y kuşağına göre Z kuşağı,  küresel bir dünyada sınırları olmadan yaşadığını düşünüyor. Seyahat etme fikri Z kuşağının en yaygın 10 hobi arasında yer almıyor. Z kuşağına internet üzerinden farklı platformlar ile (Youtube, Instagram vb.) farklı kültür çeşitliliğine ulaşabilmek daha hızlı ve maliyet sizgeliyor. 

Şuan Türkiye’den en tercih edilen platform olan Youtube, Pew Research Center raporuna göre Z kuşağı içinde en önemli platformlardan biri. Z Kuşağının %85 ‘i Youtube izliyor. Y kuşağına göre bu oran 2 kat fazla. Video içerik üretimi bu kuşağın çok ilgisini çekiyor.

Y ve Z Kuşağı Arasındaki Satın Alma Eğilimlerindeki Farklılıklar

 Z kuşağı daha sponte satın alma eğilimleri gösterirken X kuşağı ile büyümüş mileyumu yaşayan Y kuşağı satın alma da daha planlı davranıyor. 

-Y kuşağı olumlu ürün deneyimleri yaşadığı marka ile bağ kurarken, Z kuşağı aynı kaliteye yakın daha indirimli bir ürün bulduğunda sürekli kullandığı ve sevdiği markadan vazgeçebileceğini belirtiyor. 

-Z kuşağı e-ticaret kanallarında yaptığı alışverişlerde hızlı gönderime çok önem veriyor. 

Markalar Z kuşağına ulaşmak için neler yapmalı?

 Z Kuşağı, işlerine yarayan şeyleri istiyor ve marka sadakati yüksek olan bireyler değiller. Markaların bu sadakat ve sevgiyi şimdiden aşılaması gerekiyor. Bu sebeple, Z kuşağının dijitalde ciddi zaman geçirdiğini hesaplayıp, hangi platformda olduklarını öğrenmek işin en önemli kısmı. Daha sonrasında o platformun dinamiklerini takip etmek gerekiyor. Ardından hedeflediğiniz Z kuşağını yakalayabilecek doğru içerik çalışmaları hazırlanmalı.

• Z kuşağı bireyleri, çabuk tüketen bireyler olmalarına rağmen vakit geçirdikleri platformlar için içerikler üretiyorlar. Y kuşağı her ne kadar yaratıcı bir kuşak olarak tanımlansa da dijitalde daha çok tüketici olarak kalıyor. Bu sebeple, Z kuşağını hedefleyen markaların katılımcı interaktif içerikler hazırlayarak Z kuşağını markalarının içerisine çekmeleri ve o içerikte onlarında söz sahibi olduklarını göstermeleri pazarlama stratejilerinden biri olabilir.

• Z kuşağının daha küresel olduğunu düşünerek, sınır ve zaman algısını kaldırmaya yönelik hizmet çalışmaları organize edilmeli.

• Teknolojinin içerisine doğan bu kuşak için çeşitlilik çok önemli. Günümüz düşünüldüğünde Z kuşağının dijitalde etkileşim içerisinde olabileceği sayısız kanal var. Bu sebeple markalar oluşturdukları içerikleri Z kuşağına kullanabilecekleri en iyi yol ile sunmalılar. Günümüzü baz alarak düşünürsek konum tabanlı artırılmış gerçeklik mobil oyun Pokémon Go’nun, ilk ayda en çok indirilen mobil oyun olmasının sebebi Z kuşağının beklentilerini karşılıyor olmasıdır. Z kuşağı gelecekte daha fazla sanal ve artırılmış gerçeklik deneyimleri kullanacak. Ayrı zamanda şuan 18’li yaşlarında olan Z kuşağı için gaming en doğru kanallardan biri. 

Z Kuşağına Yönelik Bir Reklam Çalışmasına Örnekleri

“BUG’sız bir dünya tasarlayalım” 

24 Haziran Seçimlerinde CHP’nin hazırladığı “BUG’sız bir dünya tasarlayalım” reklam filmi buna en iyi örnektir. Z kuşağının dilinden oluşarak Z kuşağının diğer kuşaklar üzerindeki dönüştürücü etkisini göstermiş oldu. Toplum içerisinde çocukların kullandığı kelimler olarak ifade edilen adil kullanım kotası, mavi tık, filtre kavramları reklam filminde kullanıldı. Bir Parti liderinin Z kuşağının kullandığı kavramları kullanarak bir reklam filmi bir kampanyasında yer alması Z kuşağına ben sizi anlıyorum mesajı verdi. 

• Fanta ile Müzik Bizde

Fanta Türkiye’nin Şarkıcı Hadise ve Youtuber Orkun Işıtmak ile Instagram üzerinden hazırladıkları #fantailemüzikbizde reklam çalışması interaktif bir içerik örneğidir. Z kuşağını hedefleyen marka, yazın yeni hit şarkısı birlikte yapalım mottosu ile reklam çalışmasına başladı. Parçanın sözlerinde, enstrümanlarında, melodisinde, Hadise’nin şarkıyı söylerken giyeceği giyside, kısacası şarkının her detayında hedef kitlesinin tercihleri belirleyici oldu. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir