23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

YouTube Pazarlamasında Sizi Başarıya Götürebilecek 5 Metot

İnternetin ve video içeriklerin bilgiyi, eğlenceyi içermesiyle neredeyse uzvumuz haline geldiklerini belirtebiliriz. Üstelik bunu istatistikler de kanıtlıyor; her gün, Facebook kullanıcıları 100 milyon saatini, youtube kullanıcılarıysa 1 milyar eski adıyla trilyon saatini bu internetin kemiği haline gelmiş platformlarda video içerik izleyerek geçiriyor. Durum bu iken özellikle online ortamları en çok kullanabilecek olan pazarlamacılar için youtube, mükemmel bir iş ortamına dönüşebiliyor; tabii ki doğru atılımlar ve metotlarla. Dilerseniz bu 5 metota geçmeden, onları daha iyi anlayabilmek için kısaca bir bilgilendirme metni okuyalım.

“Videonun dünya çapında tüketiciler arasında hızla yükselmesiyle, neredeyse tüm sosyal ağlar algoritmalarında kendilerine özel video özelliği taşıyor çünkü bu sadece global seyirci popüleritesini değil, yeni video oluşturma çözümleri üretimini de her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

Bu durumda pazarlamacıların, tüketici odaklı ve sezgisel araçları bir araya getirip en yeni görsel kreasyonlarını yaratarak YouTube’a akın ettikleri anlamına geliyor. Fakat videolarınızla bir etki yaratmak istiyorsanız, nasıl sergileyeceğinizi bilmeniz gerekli, böylece çabalarınızı sürekli geliştirir yani anahtar göstergeleri sunacak metotları tanımlar ve o tanımların izinde gidersiniz.Biz buna -KPLs- diyoruz.

KPI’ler, hedeflerinize ulaşıp ulaşmadığınızı, kitlenizin ne tür bir içeriği tercih ettiğini, içeriğinizi kimin izlediğini, sizi nasıl bulduklarını, üretmeyi hedeflediğiniz işlemlerin yönlerini ya da stratejinizin ters gittiğini belirlemenize yardımcı olur bu da YouTube’da başarılı bir varlık oluşturmak ve geliştirmek için bilmeniz gereken her şeyi size sunar.”

1-) En Fazla İlgi alan Videolar

 

Etkileşim oranlarını optimize etmek, herhangi bir pazarlamacının önceliği olmalıdır. YouTube’da etkileşim, aboneler, beğenenler, beğenmeyenler, yorumlar ve paylaşım biçiminde ölçülür.

Etkileşim,YouTube’un algoritmasının başlıca bir yönergesidir.İçerik biçimlerinin türünü, stillerini, konularını ve yayınlanma oranlarını ortaya çıkaran bir etkileşim yaratırsanız, bu formülü, iç arama sonuçlarında daha yüksek görünen ve post-roll’den kullanıcılara önerilen daha fazla içerik üretmek konusunda kullanabilirsiniz.

Gerçekten anlaşılır olmak istiyorsanız, burada biraz rekabetçi araştırma yapın; Örneğin, Socialbakers’ın ücretsiz aylık karşılaştırma raporlarını kullanarak, analiz etmeyi istediğiniz platformu (bu örnekte YouTube), hedeflediğiniz ülkeyi ve seçtiğiniz sektörü veya en iyi performansı gösterenleri ortaya çıkarmak için başlangıç seçebilirsiniz.

Aşağıdaki ekran görüntüsünde Türkiyedeki “Markalar” kategorisine hakim olan YouTube kanalları yer alıyor.

 

Bu arada ek bilgi; içerik Stüdyosu aracılığıyla kendi içeriğiniz için görüntülenme oranını belirlemek için, Analytics sekmesindeki “Genel Bakış”ı tıklayın. Youtube’da en çok izlenenlerden olmak oranın krallarından biri olmaktır ve inanın bu size çok şey kazandırır.

 

2-)Kanal ve Video Ortalama Görüntüleme Süresi

Video izleme zamanı, markanızın izlemesi gereken en önemli ölçütlerden biridir. Videolarınızın, kitlenizin dikkatini çekip çekmediğini belirlemek için bu veri noktaları YouTube algoritmaları tarafından analiz edilir.

 

Bununla birlikte, bu metotu iyileştirmenin tek yolu şu anda nerede durduğunuzu bilmektir. İçerik Stüdyosu aracılığıyla izleme sürenizi oluşturmak için Analytics>Saat Raporlarını İzle> İzleme Süresini seçin. Burada, kanalınızın izleme süresindeki eğilimini gösteren bir grafik sunulacak. Hat düşüyorsa hangi videoların kitlenizi uzaklaştırdığını belirlemelisiniz.

Birden çok müşteri için birden çok kanal yönetiyorsanız; Cyfe gibi önceden hazırlanmış sosyal medya raporlama widget’larının bir kısmını destekleyen bir üçüncü taraf platformu tarafından bir gösterge panosu ayarlamak akıllıca olabilir.

 

3-)Abone-İzlenme Oranı

 

Daha fazla abone çekmekten önce, kanalınızın öncelikli odak noktası, kitlenizde yankılanan ve izlenen bir içerik oluşturma üzerinde olmalıdır. Çünkü videolarınızı kimse izlemiyorsa, kaç aboneniz olduğunu önemli değildir.

Abone-İzlenme oranınızı belirlemek için gösterge tablonuza yalnızca son 28 güne ait sonuçları gösterecek şekilde filtre uygulayın. Buradan, toplam abonelerinizin görüntüleme sayısını karşılaştırın ve yüzdeyi hesaplayın. Stratejik noktalarla en iyi pazarlamayı siz yapabilirsiniz.

Türkiye’de YouTube içerisinde kanalı bulunan markaların yukarıda gördüğünüz ekran görüntüsünde krallığı alan Türk Hava Yollarının abone sayısı şu an 211.709 iken, 4 ay önce yüklediği videonun izlenme oranı 32.732.713 işte belki de bu yüzden pazarlamada Youtube çok büyük yer kaplıyordur.

 

4-)YouTube Öneri Tavsiyeleri

 

Çoğumuz YouTube’a sadece öylesine girmeye o kadar alışkın ki işte bu yüzünden Youtube önerilenlerde olmak kilit metotlardan biri haline geliyor. Peki bu önerilere girmeyi nasıl sağlarız,bize gerçekten katkısı olur mu? Videolarınızın, çok fazla görüntülenen bir videonun yanında öneri sütununda görünmesi, kanalınızın görüntülenmelerinde, etkileşimlerinde ve abonelerinde büyük patlamalara sebebiyet verebilir.Bu nedenle, videolarınızın hangisinin YouTube’da görüntüleyenlere önerildiğini ve diğer videolardan hangisinin en iyi kitleyi kanalınıza yönlendirdiğini izlemek hayati önem taşır.

Bu bilgileri bulmak için, Analytics> Trafik Kaynakları> Önerilen Videolar bölümüne gidin.

 

5-) Youtube Arama Referansları

 

YouTube kanalınıza yeni başlamakta olduğunuzda ve algoritmayı arttırıcı göstergeler sağlayacak kitleye sahip olmadığınızda, temelde arama trafiğine güvenmek için ayrılıyorsunuz demektir.

Bu rahatsız edici görünebilir, ancak YouTube’un çevrimiçi ikinci en büyük arama motoru olduğunu unutmayın; yani, videonuz gerçekten optimize edilmiş ve etkileşimli olursa bu portal üzerinden trafik üretmekle yükümlüdür.

YouTube kullanıcılarının en çok aradıkları video ve anahtar kelimeyi bulmak ve izlemek için Analytics> Trafik Kaynakları> YouTube Araması’na gidin.

Özellikle yepyeni bir kanalsanız bu sizin için gerçekten başarının anahtarı olabilir. Danla Bilic sadece makyajı ve tatlı diliyle 1.539.218 aboneye, ortalama 600.000lik izlenmeye sahip olmadı.Danla Bilic bir makyaj kanalı olsa da kendi markasını çıkarıp, pazarlama yapmasından ötürü tam da bize YouTube pazarlamasının gücünü gösteren en iyi örneklerden. Fırsatların farkında olmak her zaman yeterli olmaz bu yüzden metotlara, yol gösterici izlere ihtiyaç duyarız. Unutmayın ki, iyi idame edilen YouTube stratejileri ile desteklenen birçok başarılı işletme vardır. Neden biri siz olmayasınız?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir