Yönetmek Basit, Yönetici Olmak Zordur.

damattween

Yönetici olmak zordur

Bir işi yönetmek ve başka insanların sorumluluğunu almak en zor uğraşlardan biridir. Yalnız bir işletmenin değil, aynı zamanda o işletmeyi var eden insanların geleceğinin yükümlülüğünü de üstüne alırsınız ve vereceğiniz yanlış kararlar hayatlarını tamir edilemeyecek şekilde bozabilir. Bu yazımda iyi bir yönetici olma yolunda dikkat etmeniz gereken belli başlı noktalara değineceğim ve size bir kaç ufak ama etkili tüyo vereceğim. Ufak önerilerin doğru bir işletmenin sürdürülebilirliği açısından ne kadar önemli olduğunu göreceksiniz. Şimdi gelin hep beraber, iyi bir yönetici olma yolunda basit ama etkili bu ayrıntılar nelermiş bakalım:

Yalnız kendiniz için değil, işletmeniz için de çalışın

“Şimdi bu da nereden çıktı?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. İşletmenizi elbette kendi maddi ve manevi durumunuzu daha iyiye götürmek için kurduğunuzu biliyoruz. Ama unutmayın ki defalarca söylediğim gibi, kurduğunuz işletme de artık bir canlı ve ihtiyaçları var. Üstelik siz de işletmenizin beyni olarak o canlının hayatta kalmasına bağlısınız. Onun ölümü sizin de ölümünüz anlamına gelir. Bir çok girişimci işletmenin bir canlı olduğunu unutarak kendisini işletmenin yerine koyar ve en sonunda işletmesinin öldüğüne tanık olur. Elbette kazanacaksınız ama işletmenizden hak ettiğiniz kadarını almaya ve gerisini işletmenize ve o işletmeyi ayakta tutan diğer organlara vermeye özen göstermelisiniz.

Ufkunuzu geniş tutun

Sadece ayaklarınızın önüne bakarsanız göreceğiniz ek yer beton zemin olacaktır. Ama bakışlarınızı önünüzde sıra dağlar gibi uzanan sorunların gerisine yönlendirdiğinizde o dağları nasıl aşmanız gerektiğinin hesabını da yapmaya başlayacaksınız. Tabi ki adım attığınız yeri iyi bileceksiniz fakat oraya odaklanıp kalmamalısınız. Bundan dolayı ufkunuzu ne kadar genişletirseniz o kadar ileriyi görür ve sınırlarınızı da o geniş ufkunuza göre çizersiniz.

Cesaretten korkmayın

Birçok insan için karar vermek zordur. Bu yüzden başkalarının kendileri adına aldıkları kararlar doğrultusunda hayatlarını sürdürürler. Ama yöneticilik demek karar vermek demektir. Bundan dolayı karar verirken cesur davranmalı ve o kararın sorumluluğunu sırtlanmayı bilmelisiniz. Kararım ya yanlışsa diye korkmaya başlarsanız varacağınız tek yer olduğunuz yerdir. Bu da rakiplerinizden geriye düşmekle eşdeğerdir. Tabi ki cahil cesaretiyle öngörüsüz atılımlardan bahsetmiyorum. Kitabımızın başında da belirttiğim gibi kararınızı vermeden önce iyice düşünmeli, yapılması gerekenleri ortaya koymalı, riskleri analiz etmeli ve ardından adım atmalısınız.

Sorumluluk sizi güçlendirir

Girişimci olmaya karar verdikten ve işletmenizi kurduktan sonra zaten yeterince sorumluluk aldığınızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. İyi bir girişimci aynı zamanda üst düzey bir yöneticidir. Üst düzey yönetici ise gerektiğinde kimsenin üstüne almak istemediği sorumluluğu alarak onu gerektiği yere kadar başarıyla taşıyabilendir. Sorumluluk almak size karar almayı öğretir. Çalışanlarınızın arasında saygı görmenizi sağlar. Fakat o sorumluluğu alırken unutmayın ki, sorumluluğu taşıdığınız sürece bolca eleştiriye de maruz kalacaksınız.

Kendinizi eleştirin, hatalarınızı kabullenin

İnsan en kolay kendisini kandırır denir. Doğrudur. Birçoğumuz kendimizi kandırmayı ve kötü yanlarımızı görmezden gelmeyi tercih ederiz. Kendini eleştirmeyi başaranlarımız ise diğerlerinden farklılaşarak hayata daha farklı ve yapıcı bir çerçeveden bakmayı öğrenir. Siz de bir girişimci olarak hayata herkesin baktığı pencereden değil, bambaşka bir pencereden bakarak kimsenin görmediğini görmek zorundasınız. O yüzden başkalarını eleştirip suçu diğerlerine atmaktansa, önce kendinizi eleştirmeli ve yaptığınız yanlışları bulmalısınız.

Gelişmelerden ve yeniliklerden haberdar olun

Yaptığınız iş de uzmanlaşmak ve işletmenizi başarıyla sürdürmek istiyorsanız alanınızda uzmanlaşmanız şart. Bunun yolu da sizi ve işletmenizi ilgilendiren gelişmeleri, buluşları ve trendleri yakından takip etmekten geçiyor. Yeni fikirlere açık olmalı, işletmenizi ve kendinizi hızla adapte etmelisiniz. Diğer bir yandan iyi bir girişimci ve yönetici olarak çok yönlü olmanız gerekiyor.

Ayrıntılarda boğulmayın

İyi bir yönetici hızlı karar alabilen ve genel durumu doğru okuyabilendir. Genel çerçeveyi görmenizin ardından ayrıntıları ekip arkadaşlarınıza dağıtmalı ve bütüne giden parçaların bir araya gelmesini sağlamalısınız. Unutmayın ki daha yapacak çok işiniz ve almanız gereken karar mevcut. Sadece biriyle kaybedecek vaktiniz yok. O zaman bırakın her iş uzmanı tarafından yapılsın. Siz yeter ki doğru işi doğru çalışana verin.

Düzenli denetim yapın

Ekibinizin verdiğiniz görevi doğru yapmasını istiyorsanız denetim mekanizmasını doğru bir şekilde çalıştırmalısınız. Az gerçekleştirilen denetim hem fonksiyonunu kaybedip hem de yanlışların çok geç farkedilmesine neden olacakken, çok sık yapılan denetimler ise personeli olumsuz etkileyecek ve motivasyonlarının düşmesine yol açacaktır. Gerçekleştireceğiniz denetimlerin zaman aralığını bu yüzden çok iyi belirlemelisiniz. Ne çalışanınız işten soğumalı ne de gözden kaçanın telafisi zorlaşmamalıdır.

İnsanlara başarabilecekleri görev verin

Her insanın başarabileceği ve başaramayacağı görevler vardır. Bir çalışanınıza görev verirken onun kapasitesine göre davranın. Başaramayacağı bir iş verdiğinizde bu hem işletmeniz hem de çalışanınız açısından büyük zorluklara ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Ekibinizdeki her üyeyi doğru tahlil etmeli ve sınırlarını bilmeniz ekibinizin ahengi açısından da oldukça önemlidir.

Çalışanlarınızın şikayetlerine önem verin

Çalışanlarınızın şikayetlerini dinleyin ve şikayet ettiği sorunun çözümü için çalışın. Bu çalışanlarınızı anlamanızı sağlayacağı gibi onların da memnuniyetini artıracaktır. hem de çalışan memnuniyeti için yapmanız gerekenleri öğretecektir. Çalışanlarınıza verdiğiniz önem size saygı ve size geri döner. Üstelik bu sizin en asli görevlerinizden biri.

Çalışanlarınızı dinleyin, önerilerini değerlendirin

Unutmayın ki, siz patron da olsanız aslında ekibinizin başı ve onun bir parçasısınız. Sizin göremediğinizi iş arkadaşlarınızın görmesi mümkündür. Bu yüzden çalışanlarınızı aynı zamanda bir iş arkadaşı ve aynı işi yaptığınız insanlar olarak değerlendirmeli ve onların önerilerini dinlemelisiniz.Çalışanlarınızın önerilerine başvurduğunuzda onların hem kendilerini değerli hissetmelerini sağlayacak hem de motive olmalarının önünü açacaksanız. Üstelik edindiğiniz görüşler ve tecrübeleri kullanarak işletmenizin başarıyı elde etmesi için müthiş bir havuza sahip olacaksınız.

Çalışanlarınıza örnek olun

İyi bir yönetici aynı zamanda iyi bir örnektir. İş yerinizdeki çalışkanlığınız, yaratıcılığınız ve yaşanan olaylara sorumluluğunuzla ekibinize daima örnek olmalısınız. Aynı zamanda iyi bir insan olarak da çalışanlarınız tarafından takdir görmeyi başarmalısınız. Siz iyi bir örnek olursanız ekibinizdeki üyeler de iyi birer çalışan olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir