Yoksa siz Yaanileştiremediklerimizden misiniz ?

ds-damat

Bu sabah Turkcell Ceo’su Kaan Terzioğlu, Turkcell’in yeni arama motoru olan Yaani’yi tanıttı. Öncelikle bir kaç bilgi vermek istiyorum. Yaani projesi ilk olarak Yandex iş birliği ile yapılacağı duyurulmuştu. Bu sabah yapılan açıklamada ise Turkcell Ceo’su Kaan Terzioğlu, Yaani projesinin tek sahibinin Turkcell olduğunu söyledi.

Yerli Arama Motoru Neden Yapılmalı ?

Yerli arama motoru kesinlikle yapılmalı. Bu Yaani ile atılan güzel bir adım. Google arama motoru piyasasının %97’sini elinde tutuyor, %3 ise Yandex’in. Ülkemizdeki paranın yurt dışına gittiğini zaten biliyoruz. Fakat data da yurt dışında gelişmiş teknolojiler ile kullanılıyor. Burada Türk tüketicisinin aklında iki tercih hakkı doğuyor. Tüm datam yurt dışında mı kalsa daha iyi olur ? Yoksa yurt içinde mi ? Bu tercihi insanlarımızın yapması gerekiyor. Hangi seçeneği seçerseniz seçin saygım sonsuz. Elbette bir neden ile seçiyorsunuz.

Yerli Arama Motorunu Yapabilecek Kapasitede Firma Var mı ?

Twitter ve diğer sosyal mecralarda görüyorum ki domain yatırımcılığı yapan mahallenin Ahmet Abileri kendi arama motorunu yapıyormuş zaten ! Bkz. Aramamotoru.com.tr gerçekten ciddi bir şekilde kıyaslıyorlar bir de Yaani projesi ile 🙂 Komik. Şunu söylemem gerekiyor ki Turkcell son zamanlarda bir çok uygulama geliştirdi Bip vb. hepsi geç atılmış adımlardı. Fakat arama motoru fikri ülkemiz için geç atılan bir adım olmakla beraber Turkcell için çok cesurca bir adım. Projenin adı , sloganı , ilk etapta sadece app olması tartışılabilir. Ve doğru adımlar da olmayabilir. Turkcell’in bu daha bu konuda ilk adımı ve yıllar içerisinde çok daha geliştirilebileceğine inanıyorum. Turkcell kadar geniş data bütçeye ve tutundurma yapısına sahip çok az firma var. Bu yüzden Turkcell bu arama motorunu allem edip kallem edip tutunduracaktır. Ve eleştiren herkes de “Vay be!” diyecektir.

İlk başta Yandex ile yapılacaktı Yaani projesi fakat bence siyasi kanallar projenin yerli ve milli olmasını istedi. Bu yüzden Yandex ile olan bağ koparıldı. Fakat arka planda Google üzerinden elbette bilgi aktarımı yapacaktı. Ama bunu göz göre göre yabancı ortaklığı demek istenmedi. Şuna da kızıyorum. AMA GOOGLE APİ’LERİ İLE BİLGİ ÇEKİYOR. Kardeşim ne olacaktı ? 20 yıllık Google’dan bilgi çekmeden sıfırdan Bağdat’ı mı keşfedecektik ? Data toplandıkça Google ile bağı yavaş yavaş kesecektir fakat bu bir anda olacak bir olay değil elbette.

Turkcell herhangi bir Türk firmasının daha önce girmediği ve haliyle tecrübe etmediği bir sektöre giriyor. Ben öncesinde Yandex’in teknik bilgisini bir süre kullanmasını tecrübelerinden faydalanmasını isterdim. Fakat dediğim gibi siyasi kanallardan bu onayın gelmediğini düşünüyorum. Hal böyle olunca bir güvence gerekiyor tabii. Yakında halka seslenişlerde Yaani projesini mutlaka duyacağız. Bunu eleştirel yönde söylemiyorum. Yani durum ne olursa olsun ister Turkcell ister farklı firmalar kesinlikle yerli arama motorumuzun olması gerekiyor. Ama ne yalan söyleyeyim, Türk firmasının Yahoo.com ‘u satın almasını daha çok isterdim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir