Yeşil Pazarlama Nedir ? Neden Önemlidir?

damattween

Yeşil Pazarlama nedir sorusu son dönemlerdeki iklim değişikliklerinden dolayı birçok çevre felaketlerini kapsamaktadır. Dünyanın farklı yerlerinde çevre sorunlarından dolayı kuraklık ve sel baskınları olmaktadır. Sera gazı salınımı arttığı için ozon tabakası zarar görmektedir. Ozon tabakasının açılmasından dolayı zararlı ışınlar dünyaya direkt olarak gelmekte ve küresel ısınmaya yol açmaktadır. Bunun sonucunda da buzulların erimesi hızla artmakta ve yakın gelecekte deniz kenarında yer alan şehirlerin sular altında kalması gündemdedir.

Yeşil Pazarlama Nedir ?

Kapsamı çok geniş ama Yeşil Pazarlama nedir ‘i özetlemek gerekirse şu şekilde ifade edebiliriz. Tüketicilerin ihtiyaç ve isteklerini yerine getirirken işletmenin de hedeflerine ulaşmasını sağlayacak doğa ile dost ürünlerin tasarlanmasından, ürünün kullanım sonrasına kadar uzanan süreçleri planlayan ve yöneten pazarlama faaliyetleridir.

Birleşmiş Milletler’in raporuna göre anormal hava olayları, kuraklık, orman yangınları yaşanmaktadır. İklim değişikliğinden dolayı her yıl 150,000 kişi hayatını kaybetmektedir. Bir önlem alınmadığı takdirde ani sıcaklık değişikliklerinden ölümlerin, ozon tabakasının delinmesinden dolayı cilt hastalıklarının artmasından korkulmaktadır. Aynı zamanda dengesiz yağışlardan dolayı sıtma vakalarının da yaygınlaşacağından düşünülmektedir.

Sadece geçen sene yaşanan çevre felaketlerinden dolayı milyarca $ zarar edilmiş. Başta ulaşım ve tarım olmak üzere bir çok sektör sıkıntıyla karşılaşmıştır. Rusya’da yaşanan yangın felaketi, Hindistan ve Pakistan’da yaşanan sel felaketi, Meksika Körfezi’ndeki petrol sızıntısı bunlara örnek verilebilir. Her ne kadar insan faktöründen kaynaklanmasa da İzlanda’da yaşanan yanardağ patlaması insanların çevreyle daha fazla ilgilenmesini ve bu tip felaketlere önlem alma ihtiyacını doğurmuştur.

Çevre sorunlarına sebep olan etmenlere baktığımızda hızlı nüfus artışı, bilinçsiz sanayileşme, düzensiz şehirleşme, doğal kaynakların bilinçsiz kullanılması, nükleer silahlar, nükleer santral patlamaları, orman tahribatı ve çığ gibi olayları sayabiliriz. Bunların doğal denge üzerinde olumsuz etkiler yaparak ekosistemlerin bozulmasına yol açtığını görmekteyiz. Son dönemde artan bilinçten dolayı artık çevre ile ilgili konular medyada daha fazla yer almakta, çevreyle ilgili faaliyetler yaygınlaşmakta ve tüketicilerde bundan dolayı çevre dostu ürünleri almaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir