Yeni Yıla Girmeden Önce Silinmesi Gereken Uygulamalar

ds-damat

Daha bir “sen” mi olmak istiyorsunuz? Kendinizde değişiklikler mi yapmak istiyorsunuz? O zaman sizi aşağıya çeken ve vaktinizi harcayan uygulamalardan kurtulmak için harika bir zaman.

2019’a bu kadar yaklaşmışken eminim ki hepimizin bu sene kesin yapacağım dediği ama asla gerçekleşmeyecek bazı planları vardır. Bu planlar asla sarf edilemeyecek eforlar üzerine kurulduğundan mı yoksa gerçekten istediğimiz şeyler olmadığından mı gerçekleşmez orası ayrı konu. Hadi hep beraber dürüst olalım, çoğumuz bu hayaller için yeterli zamanı ve azmi asla bulamayacağız(yaratmayacağız).

Ama üzülmeyin size başka iyi haberlerim var. Günlük hayatta bu hayalleri gerçekleştirmesek bile yapabileceğimiz başka şeyler var neyse ki. Bu şeyler her an elimizde tuttuğumuz telefonlarda. Evet, işte o kadar yakın! Yeni yıla daha iyi adımlarla girmek için bu akıllı telefonlarınızı kullanabilirsiniz. Burada bahsi geçen telefonlara harika bir vücut için fitness uygulaması ya da para biriktirmek için bir finans uygulaması indirin demeyeceğim. Aksine sadece 60 saniyenizi ayırıp bunların bazılarından kurtulmanızı isteyeceğim. Soracaksınız, nedir bu uygulamalar diye. O zaman yeni yıla birkaç güzel adımla başlamak için kurtulmanız gereken uygulamalar neymiş hep beraber bakalım.

Depresyona Sokan Uygulamalar

Araştırmacılar bizlere yıllardır sosyal medyanın bağımlılık yarattığını gösteriyor çünkü yeni bir mesaj, beğeni veya arkadaşlık isteği geldiğinde beynimiz tarafından dopamin salgılanıyor. Ancak bu sözde iyi ilişkiye rağmen, sosyal medyanın özellikle gençlerde ve genç yetişkinlerde depresyona neden olduğuna dair yeterli kanıt var.

Buna neden olarak ise insanların hayatlarını büyük ölçüde sosyal medyada gördüğü postlara göre şekillendirmesi. Sosyal medyaya adım attığımızda gördüğümüz ve inandığımız yargı, arkadaşlarımızın bizden çok daha iyi, başarılı, hareketli, romantik kısacası bizim sahip olmadığımız şeylerle dolu bir hayat yaşıyor olmaları. Bu da bizi hayatımızda bir şeylerin eksik olduğunu düşünmemizi sevk ediyor. Sonuçta ise depresyon maalesef kaçınılmaz oluyor.

Bu yüzden sizi birkaç saniye mutlu ettikten sonra hayatınızı sorgulatan, sizi yiyip bitiren uygulamalardan hemen kurtulun diyorum!

Sizi Takip Eden Uygulamalar

Sokakta yürürken biri sürekli peşinizden gelse, gittiğiniz yerleri sürekli not etse, sürekli sizin nerede olduğunuzu öğrenmek istese bu kişiye ne derdiniz? Ben söyleyeyim “SAPIK”. Peki neden bir uygulamanın sürekli bunları yapmasına izin veriyoruz ve buna çok normalmiş gibi bakıyoruz.

Google Maps, Foursquare gibi bazı uygulamaların var oluş sebepleri sizin her daim nerede olduğunuzu öğrenmek. İhtiyaç duyarsam ben zaten açar kullanırım değil mi, neden ikide bir bildirim gönderip duruyorsun ki? Amaçları sadece yerinizi öğrenmekten daha fazlası olan bu uygulamaları hayatınızdan çıkarmanızı, en azından ihtiyaç duyduğunuzda bulundurmanızı tavsiye ederim.

Mahremiyetinizi Koruyormuş Gibi Davranan Ama Korumayan Uygulamalar

Evet VPN sitelerinden bahsediyorum. Sizi istediğiniz sitelere sokan para ödediğiniz ya da ücretsiz sürümünü kullandığınız uygulama. Peki bu uygulamaların datalarınızı para karşılığı reklamcılara sattığını biliyor muydunuz? Girdiğiniz siteler, baktığınız ürünler aslında başkaları tarafından biliniyor ve takip ediliyor. Benden söylemesi.

Zamanınızı Harcayan Uygulamalar

2018 yılında yüzümüze tokat gibi inen bir gerçekle karşılaştık. Telefon başında günlük ve haftalık olarak ne kadar vakit geçirdiğimiz gerçeği ile. Bu sene telefonlarımıza bazı raporlar gelmeye başladı. Bu hafta ekrana bakarak toplam bu kadar vakit geçirdin ve bu vakti hangi uygulamalarla geçirdin diye. Sizce de tokat gibi bir rapor değil miydi? Ben görmezden gelmek için çok uğraştım ama gelemedim.

2019 yılı için o raporda en üstte birbirleriyle yarışan ve hayatınıza hiçbir katkısı olmayan o uygulamaları silip bir nebze dahi olsa gerçek hayata dönmeye ne dersiniz? O gereksiz oyunların bazında saatler harcamaktansa kitap okumak, sokağa çıkmak birer seçenek olabilir.

Unutmayın küçük değişiklikler hayatımızda bambaşka etkiler yaratabilir. Hiç beklemediğimiz bir yerden yepyeni bir bakış açısı kazanabiliriz. Umarım sizi daha ileriye taşıyacak kararlarla dolu bir sene geçirirsiniz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir