Yeni Normal ve Değişen Alışkanlıklar

ds-damat

Dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını ile üç aylık gönüllü karantina döneminin ardından yeni bir sürece girmekteyiz: Yeni normal.

Yeni normal, değişimin kesin olarak öngörüldüğü, birçok farklılığı içinde barındıran bir geleceğe uyum sağlıyor olmamızı gösteren bir kavram. Ne yazık ki, yeni normal olarak adlandırılan bu süreç, değişen alışkanlıklarımızla birlikte yeni hayat koşulları, birçok türde endişe ve stresi de içermektedir. Bu süre zarfında oluşan fiziksel ve psikolojik sıkıntıları azaltmalı ve sağlığımızı olabildiğince korumalıyız.

Yeni Normal ve Yeni Alışkanlıklar

Başta ülkemiz olmak üzere tüm dünyada etkisi gösteren COVID-19, yeni normal ile yeni alışkanlıkları bize getirmektedir. Sosyal hayatımızın kısıtlanması, çalışma ve ders saatlerimizdeki uyumsuzluk, hayatımıza giren yeni rutinler, koronavirüsün en belirgin etkileridir.

Yeni Normalin Getirdiği Yeni Alışkanlıklar Nelerdir?

Yeni Normal

1- Sağlık

Yeni normal’in ortaya çıkardığı en büyük değişimler arasına endişeyi yerleştirebiliriz. Pandemiyle mücadele eden insanlarda görülen çaresiz hissetme durumu, kaygı, panik, öfke gibi yoğun duygu değişimlerine uyum sağlamayı zorlaştıran unsurlardır.

2-Ekonomi

Sağlık sorunlarıyla başa çıkmaya çalışan insanların yaşadığı ekonomik sıkıntılar da uyum sürecine olumsuz katkı sağladı. İşlerine gidemeyen, evlerinde çalışmak zorunda kalan ve bu süreçte maaşını alamayan birçok insan ekonomik sorunlarla başa çıkmanın yollarını aradı.

3-Eğitim

Bu süreçte en büyük değişikliği eğitim alanında gördüğümüzü söyleyebiliriz. Koronavirüs, eğitim sisteminde köklü değişiklere sebep oldu. Dünya genelinde ana okulları, ilk ve ortaokullar, liseler ve üniversiteler eğitimi sürdürebilmek adına önlemler alıp yeni sisteme adapte olmaya çalıştılar.

4-Duygular

Türkiye’nin sıcakkanlı bir yapıya sahip olmasıyla en çok zorlandığımız konu başlıklarından birisi de duygular olacaktır. Sarılmayı, öpmeyi, kucaklamayı bir kenara bırakıp temassız bir şekilde duygularımızı yansıtmaya alışmalıyız.

5-Fiziksel

Maske ve eldiven ile yaşamak, neredeyse hayatımızın bir parçası haline geldi. Alışverişte, yürüyüşte, seyahatlerde, kısacası topluma karışacağımız her yerde maske ve eldiveni unutmamalıyız.

6-Toplumsal Kurallar

Koronavirüs öncesi hepimizin vazgeçilmesi olan AVM’ler ve berber/kuaförler, yeni normal ile hayatımıza yavaş yavaş girdi. Zorunlu olmadıkça tercih etmemeyi ve eğer gitmek zorundaysak da maske takmayı tercih etmeliyiz.

7- Çalışma Koşulları

Evden çalışmaya geçen birçok şirket ve ajans, bu yeni düzende tabularını kırarak işi evden yürütmeyi başardı. Hatta birçok ajans online konkurlarda başarılı sonuçlar elde etti. Pandemi, çalışma koşullarında da bir esneklik ve değişim ile bizi karşıladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir