Yeni Mezunlar için 6 Kariyer Sitesi

ds-damat

Sonunda beklediğimiz o an geldi. Öğrenciyken bir an önce bitsin dediğimiz, diplomayı alıp “Ben şimdi ne yapıcam?” sorusu dank edince keşke bitmeseydi dediğimiz öğrencilik hayatımız iyi veya  kötü, üstün başarıyla ya da ortalama bir şekilde bitti. Nasıl bitirirsek bitirelim ‘yeni mezun’ kişilerin aklında aynı sorular “Ben şimdi ne yapacağım? Nasıl iş bulacağım? Hangi alanda/sektörde çalışmalıyım?” Ben de taze mezun biri olarak kendi içimde bu sorulara cevap aramaktayım. Kendi içimizde bu sorulara cevap ararken bir yandan da iş hayatına adım atmak en azından mülakatlara katılmak için başvurulara başlamıştır birçoğumuz. Başvurularımızı kimi zaman kariyer siteleri üzerinden, kimi zaman LinkedIn gibi profesyonellere özel siteler üzerinden ya da firmaların kendi oluşturdukları kariyer sayfalarından yapabilirsiniz.

Bu süreçte eminim karşınıza birçok kariyer sitesi çıkmıştır. Sizlere biraz olsun fikir vermek, alternatif kariyer sitelerine de göz atmanızı sağlayacak bir liste derledim.

1. Kariyer.Net

Kariyer sitelerinin en köklü ve en popülerlerinden biri şüphesiz Kariyer.Net’tir. İşveren ve aday havuzu açısından oldukça geniş bir altyapıya sahip. Sadece iş ilanları değil çeşitli kariyer yönlendirmeleri, seminerler, eğitimler de sitede yer almaktadır.

2. Yenibiris.com

Yenibiris.com da uzun yıllardır iş arayanların ve işverenlerin uğrak sitesi olmuştur. Uzun yıllardır hizmet veren site tasarım değişiklikleriyle birlikte kullanıcı dostu bir kariyer sitesi halini almıştır.

3. Cvlogin

Hazır CV şablonlarıyla öncelikle uygun CV formatında CV’nizi oluşturmanıza yardımcı olan site de son zamanlarda revaçta. Siteden birçok CV formatı mevcut, tercihlerinize göre bir şablon seçip başlıklarda ekleme çıkarma yapabiliyorsunuz. CV’nizi oluşturduktan sonra kolayca paylaşabilirsiniz.

4. Careerjet

Hiç kariyer sitelerinde iş aradınız mı? İş mi? Careerjet.com.tr

Aslında careerjet Türkiye’de pek bilinirliği olan bir site değil fakat kullanıcılarına şöyle bir kolaylık sunuyor. Birçok farklı websitesinden ilanları karşısınıza çıkarıyor yani bir nevi iş arama motoru diyebiliriz. Bu nedenle olduktan yararlı olacaktır sizin için.

5. Randstand

Yine Türkiye’de pek popüler olmasa da yararlı kariyer sitelerindendir. Uluslararası bir ağa sahip sitede Türkiye’ye özel İK haberleri okuyabilir, online kariyer sohbetleri gerçekleştirebilirsiniz.

6. LinkedIn

Asıl amacı iş bulma ya da iş ilanı vermek olmadığı için listeye eklemek istemesem de LinkedIn de son zamanlarda iş ilanları açısından oldukça geniş bir altyapıya sahip. Şirketler artık popüler kariyer siteleri dışında doğrudan kendi İK departmanlarının ilgilendiği kendi internet sitelerinden ya da sosyal medya hesaplarından iş ilanlarını paylaşmaktadır. LinkedIn de bunun için oldukça uygun bir sosyal ağ, böylece kişinin deneyimlerini, yeteneklerini, bağlantılarını görüntüleyebiliyor ve ilgi alanları hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz.

Yeni mezunlar açısından LinkedIn kullanımı pek aktif olamayabiliyor ya da yeterince önemsenmiyor. Fakat LinkedIn profiliniz sıradaki işiniz için bir anahtar olabilir. LinkedIn üzerinden çalışmak için hayalini kurduğunuz şirketin İK müdürüyle iletişime geçebilir ya da sayfanızda paylaştığınız bir projeniz ya da yazınız ile dikkatleri üstünüze çekebilirsiniz. LinkedIn hiç de görmezden gelinmemesi gereken bir sosyal ağ, bu sırada genellikle daha aktif kullanılan Instragram ve Twitter ile karıştırılmamalıdır. LinkedIn, profesyoneller için oluşturulmuştur bir ağdır ve yapısı gereği koltukta yatan dayınız diğer mecralarda komik bulunsa da LinkedIn de paylaşmanız pek hoş karşılanmayacaktır.

Bu mecrada paylaşımlarınız daha çok kendinize yaptığınız yatırımlar, katıldığınız seminerler, ilgi alanlarınız, iş dünyasındaki gelişmeler vb. üzerine olmalıdır. Tabiki belirli çerçevelerde kişisel paylaşımlara da yer verilmelidir.

Hayata yeni atıldığımız bu süreçte hangi kariyer sitesi ya da sosyal ağ üzerinden başvuru yapıyorsanız yapın, hedefleriniz doğrultusunda ilerlemeyi unutmayın. Başvurduğunuz çoğu yer belki bir dönüş bile yapmayacak ama bu motivasyonunuzu düşürmesin, kendinize yeni beceriler katarak ve daima güncel olarak arayışlarınıza devam etmeniz dileğiyle..

1 yorum
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir