23-27 Mayıs Tarihinde Düzenlenecek Pazarlama Türkiye Zirvesi "Metaverse" Etkinliğine Ücretsiz Katılmak İçin Tıklayın

Yazı Dizisi 1. Bölüm | Dijital Dünyaya Yatırım Yapan Sektörlerde Bankacılık

Dijital alana yatırım yapan sektörleri ele aldığımız bu yazı dizisinde her sektörden bir markayı aylık olarak incelemekteyiz, yazı dizimizin 1. Bölümünde Dijital Bankacılık ve Yapı Kredi Bankası’nın dijital dünyaya yaptığı yatırımı ele alıyoruz.

Günümüzde ve gelecekte tüm sektörler için en ideal ve ekonomik yol dijital dünyanın içinde kendini konumlandırmak ve her türlü reklam, pazarlama faaliyetlerini ağırlıklı olarak dijital alanda yapmaktır. Geleceği ön gören markaların dijital alanda gösterdikleri her türlü pazarlama, reklam ve müşteri ilişkileri faaliyetleri, markaları hedef kitlelerine daha fazla yaklaştırmaktadır.

Markaların dijitalleşmeye yatırımlarını arttırmasının en önemli nedenlerini TÜİK’ten almış olduğumuz verilerle sıralıyoruz.

TÜİK’in 2016 yılı verilerine göre;

– İnternet kullanan bireylerin oranı %62.

  • İnternet kullanım araçları arasında Sosyal Medya ilk sırada yer alıyor.
  • İnternet üzerinde alışverişin 2015 yılına göre 1 puan yükseldi.
  • Düzenli internet kullanıcı oranı 2016’nın ilk 3 ayında %94.9 oldu.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun bu verileri dikkate alındığında markaların dijital sektörde göstermiş olduğu faaliyet ve yatırımları her geçen gün arttırdığı görülmektedir.

Bankacılık Sektörü

Yapı Kredi

Yeni nesil bankacılıkta müşterilerine daha kolay ve daha hızlı bir hizmet sunmak isteyen bankalar yatırımlarının yüksek bir yüzdesini dijitalleşmeye ayırmaktadır.

Bankalar arasında bu yatırım ağırlık veren bankalardan birisi olarak Yapı Kredi ön plana çıkmaktadır. Müşterilerine daha pratik çözümler üretmek isteyen ve dijital kanallardan 2016 yılının ilk 10 ayından müşterilerine 500 bin adet Bireysel İhtiyaç Kredisi kullandıran Yapı Kredi, ATM’ye dokunmadan QR kod ile hızlı para çekme hizmeti sağlayarak müşterilerine hiçbir tuşa basmadan para çekme imkanı da tanıyor.

Not: ATM’de banka kartlarının kopyalanmasının önüne geçilememesi konusunda ise Yapı Kredi sağlamış olduğu hizmetle müşterilerine bir yönüyle çözüm üretmiş oluyor.

Yapı Kredi Yatırımlarının %80’ini Dijitalleşmeye Aktarıyor

Dijital dünya için geliştirmiş oldukları yatırımlar ve “Türkiye’nin Dijital Bankası” mottosu ile yola çıkan Yapı Kredi, sektöründe bu konuda ki öncü banka olarak göze çarpmaktadır. Yapı Kredi’nin dijital girişimcilere ve dijital dünyaya ilgi duyan gençler için iki senedir düzenlemiş olduğu “FikriMobil” yarışması mobil yatırımlara ne kadar önem verdiğini gösteriyor ve yarışmayı kazanan ekibi Silikon Vadisi’ne göndererek, girişimcilere burada Facebook, Google, Linkedln ve Twitter’ın merkezlerini gezmesi ve oradaki mühendislerle sohbet etme imkanı yakalıyor.

Sadece 3-4 sene önce yatırımlarının %50’sini teknolojiye ayıran Yapı Kredi’nin, dijitalleşme ve teknolojide yatırımlarını %30 arttırıp %80’e çıkartarak devam ettirmesi bu alana duyduğu güveni gösteriyor. Bankanın sadece dijitalleşmeye her yıl 100 milyon doların üzerinde yatırım yapması, önümüzdeki dönemler içerisinde Bankacılık Sektöründe yaptığı yatırımların karşılığını alacağını ve dijital bankacılıkta öncü bankalardan biri olacağını gösteriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir